18

Csak felnőtteknek!

Az általad letölteni kívánt tartalom a hatályos jogszabályok szerint a kiskorúakra káros hatással lehet. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz ne férjen hozzá kiskorú, használj szűrőprogramot!

Ő volt az utolsó, akit halálbüntetéssel végeztek ki Magyarországon – Az utolsó percig reménykedett a kegyelemben

Vadász Ernő önhibáján kívül vált ismertté, hiszen ő volt az utolsó ember, akit kivégeztek rablógyilkosságért.

Ő volt az utolsó, akit halálbüntetéssel végeztek ki

A halálbüntetést Magyarországon 1990-ben törölték el véglegesen, és bár 1988-ban és 90-ben még született halálos ítélet, azokat nem hajtották már végre. Vadász Ernő borzasztó szerencsétlenül járt: ő volt ugyanis az utolsó, akit bűntettéért kivégeztek. 

A férfit 1987 telén fogták el, majd 1988 júliusában végezték ki különös kegyetlenséggel elkövetett emberölésért. Ilyen és ehhez hasonló izgalmas történeteket rejt Sereg András: Leporolt akták című új könyve. 

Az utolsó halálbüntetés Magyarországon

Vadász Ernő fiatalon kezdte a bűnözést. Tipikus csavargó volt, akinek többször meggyűlt a baja a törvénnyel. Munkakerülő életet élt, barátaival a helyi kocsmákban ütötték el az időt. A gyilkosság napján is egy jó barátjával találkozott a tiszacsegei italboltban. Bár ők csínján voltak a pénznek, aznap fizetésnap volt, ezért ilyenkor nagyon is érdemes volt nyitott szemmel járni.

H. József ugyanennek a kocsmának a törzsvendége volt, ezért az akkor 26 éves Vadász és barátja Lakatos tudta, hogy egyedül él. A fiúk elhatározták, hogy este meglátogatják őt. Betörtek a házba, felébresztették, majd elfogták Józsefet, és átkutatták a lakást. Az áldozat nem volt különösebben pénzes, ezért Vadászék 350 forint készpénzzel, néhány borotvapengével és egy asztali órával távoztak. 

Egy hónappal később egy újabb áldozatot, J. Imrét szemelték ki, a terv pedig az volt, hogy elveszik a fizetését. A banda biciklire pattant és el is csípte a férfit, akit leütöttek, majd kizsebeltek. A motozás nem hozott eredményt: mint kiderült J. Imre aznap nem vette fel a fizetését. Amikor az áldozat kezdett magához térni, Vadász és Lakatos tovább ütlegelték és taposták a férfit, szájába műanyag zacskót tömtek és otthagyták. J. Imre nem sokkal később meghalt a sérüléseibe.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Vadászt és Lakatost 1987. január 6-án fogták el, majd január 12-én meghozták az elsőfokú ítéletet. Vadász Ernőt előre kitervelten és nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntette, kétrendbeli rablás valamint lopás és okirattal való visszaélés vétsége miatt halálra ítélték. Az akkor 28 éves férfi életfogytig tartó fegyházzal szerette volna felváltani a halálbüntetést. Vadász kegyelmet kért, amit a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa elutasított. 

A halálbüntetés előtti napon a Hajdú-Bihari Napló újságírója interjút készített a férfival, aki akkor úgy tűnt, beletörődött a börtönlétbe, azonban a halálbüntetést továbbra is túlzásnak gondolta. – Lehet, hogy felkötnek, de amíg nem mondták ki a végső szót, addig bizakodom. Egyébként már gondolkodtam azon is, hogy nem hagyom magam felkötni. Amikor értem jönnek, kimegyek a vécére, és hanyatt dobom magam a vaskagylóra, majd csak megdöglök – nyilatkozta Farkas János újságírónak.

Végül ez nem történt meg. Vadász Ernőt 1988. július 14-én hajnali ötkor akasztotta fel az utolsó magyarországi ítélet-végrehajtó, Pradlik György.

Cikkünk Sereg András Leporolt Akták című kötete alapján készült.

A Leporolt akták – Perben a XX. századdal című kötet negyven bírósági ügyön át mutatja be történelmünket az első világháborútól a rendszerváltozás utáni évekig. Sokat elárul a korról, hogy kik ellen és miért emeltek vádat, és hogyan tálalták az ügyeket a közvéleménynek. Hiszen nem mindegy, hogy zárt ajtók mögött hirdettek ítéletet, vagy a Zeneakadémia nagytermében; országra-világra szóló hírverést csaptak, vagy rövid közleményben számoltak be róla; igazságot akartak szolgáltatni, vagy azt megkerülve, szolgalelkűen csak politikai céloknak megfelelni.

Kiadja az Inda Press.

Ára 5391 forint.

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

31 emberrel végzett a sorozatgyilkos ápolónő - Élvezte, hogy megmérgezte pácienseit

A sorozatgyilkos észrevétlenül szedte áldozatait.

Elolvasom

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük