Pusztít a hőség, a szárazság, fogyóban a biztonságos ivóvíz: gyerekek millióit érinti közvetlenül a klímaválság
Főleg Afrikában szenvednek a gyerekek a klímaválságtól, azonban a negatív hatásokat a gazdagabb országokban élők sem kerülhetik el.
A Föld napja alkalmából az UNICEF felhívja a figyelmet az éghajlati válság súlyos következményeire, amelyek nemcsak a bolygót, hanem a gyerekek életét is megváltoztatják. A gyermekek agyának, tüdejének, immunrendszerének egészségét és fejlődését a fogantatás pillanatától a felnőttkorig befolyásolja a környezet, amelyben felnőnek. Ők nem kis felnőttek, szervezetük még fejlődésben van, testük és elméjük is sokkal sebezhetőbb, így az éghajlatváltozás hatásaival szemben - mint a szélsőséges időjárás, betegségek, légszennyezés - sokkal nagyobb veszélynek vannak kitéve.
Nem mindegy, hogy ki hova születik, de a klímaváltozás mindenhol, a magas jövedelmű országokban is érinti a gyermekeket, miközben a világ közel sem tesz eleget azért, hogy megvédje őket.
Jelenleg 45 millió gyermek élete van veszélyben klímaváltozásra visszavezethető okok miatt. Ők azok, akik a leginkább kiszolgáltatottak, pedig a legkevésbé sem felelősek a történésekért.
Véget ért az El Niño, pusztítást hagyott maga után
A napokban véget ért a tavaly nyár óta tartó El Niño jelenség, amely az egyik legerősebb volt a történelemben. Az El Niño alapvetően az Egyenlítő mentén, a Csendes-óceán középső és keleti részén okoz hőmérséklet-emelkedést, de következményei világszerte kimutathatók.
- A kelet- és dél-afrikai régiót rendkívüli módon sújtotta; szárazságot, szélsőséges időjárást hozott a térségben, hatással volt a növénytermesztésre, és teret nyitott a betegségek terjedésének. Hatására heves esőzések és áradások alakultak ki a kelet-afrikai régió egyes részein, köztük Etiópiában, Kenyában és Szomáliában. Az áradások 5,2 millió embert kényszerítettek lakóhelyük elhagyására, megélhetési problémákat idéztek elő, és halálos áldozatokkal is jártak.
- Malawi elnöke márciusban katasztrófaállapotot hirdetett az ország 28 körzetéből 23-ban az El Niño okozta körülmények miatt. A rendkívüli esőzések, árvizek és az elhúzódó száraz időszakok súlyos károkat okoztak a termésben, ami becslések szerint 9 millió ember, köztük 4,59 millió gyerek életét nehezítette meg.
- A Dél-Szudánban élő gyermekek és fiatalok élete a leginkább veszélyeztetettek közé tartozik az éghajlati válság miatt a világon. A szélsőséges hőhullámok miatt a hatóságok év elején elrendelték az iskolák két hétre történő bezárását, ami 2,2 millió tanulót érintett, a gyerekeknek pedig azt tanácsolták, hogy ne lépjenek ki otthonukból, mivel a hőmérséklet várhatóan eléri a 45 fokot.
- Zambiában a kormány a közelmúltban országos vészhelyzetet hirdetett az ország nagy részét sújtó aszály miatt, amely 6,5 millió ember - köztük 3 millió gyerek - életét lehetetlenítette el. Az emelkedő hőmérséklet és szűkös vízkészletek miatt az alultápláltság egyre nagyobb méreteket ölt, emellett megsokszorozódott a kiszáradás és a betegségek kockázata is. Az El Niño hatására a kolerajárvány terjedése szintén rendkívüli módon felerősödött, és aránytalanul nagy mértékben érinti a gyerekeket.
Mit tesz az UNICEF?
Az éghajlatváltozásra és a régió egyéb válságaira válaszul az UNICEF aktívan dolgozik a gyermekek védelmén olyan programok és szolgáltatások révén, amelyek fokozzák az alkalmazkodóképességet:
- Eléri az akut alultáplált gyermekeket, a terhes és szoptató nőket, egészségügyi ellátást biztosít számukra, valamint megelőző céllal tápanyagdús élelmiszereket, mikrotápanyag-kiegészítőket biztosít az érintett területeken.
- Éghajlati válságokra reagáló oktatási rendszert alakít ki, amely felkészült és alkalmas arra, hogy biztosítani tudja a tanulás folyamatosságát a válságok alatt és után. Ez magában foglalja a digitális és nem digitális távoktatási módokba való beruházást, amelyek minden gyermek számára elérhetőek, beleértve a legkiszolgáltatottabbakat is.
- Dolgozik azon, hogy minden gyermek tiszta, biztonságos ivóvízhez juthasson, kiterjeszti munkáját a felszín alatti vizek feltérképezésére és vízgazdálkodási rendszerek kialakítására.
- Segít az egészségügyi rendszerek megerősítésében, hogy rugalmasabbá és hozzáférhetőbbé váljanak a legkiszolgáltatottabbak számára is.
- A közösségekkel együttműködve biztosítja az információhoz, támogatáshoz és megoldásokhoz való egyforma hozzáférést mindenki számára.
„Nagyon nyugtalanító, de a következő években várhatóan a szélsőséges időjárás lesz a normális Kelet- és Dél-Afrikában. Miközben a gyermekek, családok és közösségek ellenálló képességének javításán dolgozunk a válsághelyzetekre reagáló szociális szolgáltatások megerősítésével, össze kell fognunk azért is, hogy csökkentsük az éghajlatváltozásnak a régió sebezhető lakosságára gyakorolt hatásait” - tette hozzá Kadilli.
Borítókép: Guido Dingemans, De Eindredactie / Getty Images
Emlékszel a palackból itatott, csontsovány kisfiúra? Így él ma a 8 éves Hope
A falujából elüldözött kisfiú a csodával határos módon megmenekült.
ElolvasomA változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció