Újabb sötét titkok a maja naptárról: kik lehettek a fekete ruhás alakok?

A guatemalai lelet sok választ ad a maja naptárral kapcsolatban, de ugyanennyi kérdést is felvet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Csaknem száz évvel ezelőtt, a mai Guatemala területén munkások fedezték fel az erdő mélyén az egykori maja civilizáció által épített hatalmas város romjait, ami most a National Georgaphic által szervezett régészeti kutatásnak köszönhetően elkezdte feltárni a titkait.

A falakra festett sötét ruhás alakok, az épületek belsejében körbe-körbe felírt rengeteg szám, illetve azok összefüggései a maja naptárral a régészek szerint mind páratlan fontosságú leletek.

Rejtélyes alakok, titokzatos számok

Az eddig is ismert volt, hogy a maják különösen fejlett ismeretekkel bírtak a csillagászat és a matematika terén, most azonban úgy tűnik, az egykori maja tudósok műhelyét fedezték fel - vagyis itt születtek meg a mérnöki pontossággal kiszámolt naptárak.

Az ősi város egyik házának belső falain egyedi festmények - többek között egy fekete ruhát viselő férfi - és több ezer szám található.

A ház északi falán négy oszlopban festették fel a számokat, amelyek valószínűleg a Nap, a Hold, a Mars és a Vénusz ciklusainak kiszámításához voltak szükségesek - vagyis ezek a számok szolgálták a maja naptár alapját.

Mégsem jön el idén a világvége?

A számok alapján a ciklusok még a következő 7000 évben is kiszámíthatóak, jogosan vetődik fel tehát a kérdés: mégsem ér véget a maják szerint az időszámítás 2012-ben?

A világ 15 legkülönösebb helye

Nézegess képeket!

Elolvasom

Anthony Aveni szerint, aki a régészeti feltárás egyik résztvevője, a Colgate Egyetem csillagászat- és az antropológia-professzora, a közhiedelemmel ellentétben semmiféle jel nem utal arra, hogy a világ - vagy a maja naptár - véget érne 2012-ben.

- Miért bajlódtak volna ilyen hosszú számsorral, ha még az idén vége lenne mindennek? - kérdezte. - Éppen olyan ez, mint amikor az autó kilométerórája átfordul: az autó ilyenkor egy lépéssel közelebb kerül a roncstelephez, a maja naptár egyszerűen csak újrakezdődik.

Olyan, mint az Agymenőkben

A tudósok szerint a most feltárt festmények valószínűleg a legrégebbiek, amiket eddig felfedeztek a maja kultúra kapcsán, ráadásul eddig még egyetlen olyan helyet sem tártak fel, ahol a maja naptár készítői dolgozhattak.

Aveni és a kutatásban részt vevő többi régész szerint a számokra nemcsak a naptár elkészítéséhez volt szükség - a ciklusok meghatározása mellett valószínűleg ezt használták olyan jóslatokhoz is, amelyekből megtudták, mikor érdemes a királynak háborút indítania, vagy milyen termés várható a következő évben.

Az egész falat beborító számsorról William Saturno, a Bostoni Egyetem régésze és a kutatás vezetője azt mondta, az itthon is vetített Agymenők című sorozat jutott eszébe.

- Olyan ez, mint egy matematikai feladvány, amivel a maja korabeli stréberek múlatták az időt, és közben összefirkálták a számokkal a falakat - tréfálkozott.

Arról azonban, hogy kik lehetnek a ház másik falára festett alakok, egyelőre a tudósok is csak találgatnak. A fekete ruhát viselő férfi valószínűleg egy király, és a tudósok úgy gondolják, nincs köze a falra festett számokhoz - talán nem is ugyanaz festette fel, mint aki a számításokat végezte.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Így - bár a páratlan lelettel közelebb kerültünk ahhoz, hogy megértsük, hogyan készítették el a maják a naptárukat - egy újabb sötét titok is felkerült az ókori kultúra eddig is homályos térképére.

Képek forrása: http://www.dailymail.co.uk

Ezt is szeretjük