Űrből származó anyagból készítették Tutanhamon rejtélyes tőrét: honnan vehették?
A tőr anyaga még a régészek fejében is sok kérdést ébresztett.
A titokzatos egyiptomi világ mind a régészek, mind a laikusok számára kimeríthetetlen forrása az érdekességeknek: vajon hogyan építhették a piramisokat? Milyen elképesztő titkokat rejtenek a szarkofágok? Honnan volt a magas fokú tudás, amellyel az ókori egyiptomiak rendelkeztek?
A rejtélyek sorát csak tovább szaporítja az a tőr, amelyet Tutanhamon fáraó (i. e. 1334-1325) sírkamrájában találtak meg: a tőr ugyanis nem földi származású alapanyagból készült.
Tutanhamon tőre
A fáraó szarkofágjai és kísérő tárgyai a Királyok Völgye 62-es számú sírjából kerültek elő, beleértve azt a tőrt is, amely a régészekben is rengeteg kérdést vetett fel.
A tőrt vizsgálgatva ugyanis azt találták, hogy az anyaga nem egyeztethető össze sem az időbeliséggel, sem a természet törvényeivel. Ami az előbbit illeti, a tőr vasból van, noha a vaskor csak 600 évvel később, az i. sz. 8. században kezdődött el Egyiptomban. Az utóbbi kapcsán pedig az vetett fel kérdéseket, hogy miért nem rozsdásodik a tőr, ha egyszer vasból készült.
Fém az égből
Olasz és egyiptomi régészek elhatározták, hogy meglelik a választ, mely mint kiderült, már száz éve is tálcán kínálta magát a tudomány számára, de senki sem tulajdonított neki jelentőséget. A sírkamrában ugyanis számos táblán az állt: fém az égből, ez pedig arra utal, hogy a fáraó tőre nem földi anyagból készülhetett.
A további elemzések alátámasztották a felvetést, ugyanis a tőr a vas mellett kobaltot és nikkelt is tartalmaz, azaz olyan anyagokat, mint a Naprendszer legrégebbi objektumai, a vasmeteoritok. A tőr tehát meteoritból készült.
Több sem kellett a kutatóknak, felkutatták a fáraó korában, lakóhelyének 2000 km-es körzetében aláhullott meteoritok listáját, és még azt is meg tudták állapítani, pontosan melyik meteorit lehetett a tőr alapanyaga.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az ókoriak feltehetőleg látták a lehulló meteoritot, megkeresték, és mint égi származású anyagból, letörtek valamennyit, hogy tőrt faraghassanak belőle a fáraó részére.
Néhány szó Tutanhamonról
Bár Tutanhamon fáraó kétségkívül a legismertebb és legtöbbet emlegetett egyiptomi fáraó volt, érdemes néhány szót ejteni életéről.
A 18. dinasztia tagjaként jött világra Ehnaton és Nofertiti gyermekeként. Ahet-Aton városában nőtt fel, és kilencévesen került a birodalom élére. Ehnaton halálával a gyermek fáraó helyett döntéseket hozó Horemheb és Ay eltörölte apja vallási reformját, aki a többistenhitet egyistenhitre váltotta. Tutanhamon fáraósága alatt több építkezést rendelt el például Thébában, illetve díszíttette Luxor templomának olszlopcsarnokát.
Noha vérfertőző házasságból való származása - akkoriban ez elfogadott volt, és maga is a testvérét vette el - miatt egészsége nem volt jó, harcba is ment: valószínűleg így szerezhette végzetes sebét, amely elfertőződött, és halálát okozhatta. Egy, az uralkodókénál kisebb kamrába temették, ám óriási gonddal: gazdagon felszerelt sírját a XX. század elején Howard Carter tárta fel.
Így tárták fel Tutanhamon sírját
A következő cikkben érdekes fotókat mutatunk arról, hogyan tárták fel a fáraó sírját. Howard Cartert fáradhatatlan kíváncsiság és lelkesedés hajtotta a munkában, és ez meg is hozta gyümölcsét.
Tutanhamon, a 9 éves gyerekfáraó lenyűgöző története: véletlenül találták meg a sírját
Nézegess képeket!
Elolvasom