Mely állatok élnék túl a világvégét? 9 alkalmazkodó és bátor élőlény, akik biztos talpon maradnának

A tevét, de az aligátort sem kell majd félteni, ha egyszer eljön az apokalipszis.

Túlélő állatok

Ha egyszer kitörne a világvége, az emberiség mindent megtenne, hogy fennmaradjon. Tudósok szerint egyes helyeken még lenne valami esélyünk a túlélésre, de valljuk be: az emberi faj nem tartozik a legszívósabbak közé. De mi a helyzet az állatokkal?

Az évszázadok során az állatvilág különböző teremtményei lenyűgöző alkalmazkodási módszereket fejlesztettek ki, hogy ínség idején rugalmasak és adaptívak legyenek.

Túlélő állatok

Ebben a cikkben felsorolunk tíz hihetetlenül szívós, alkalmazkodó és bátor állatot, akik biológusok szerint túlélnék az erős hőmérséklet-változásokat, őrült időjárási jelenségeket és egyéb olyan, világvégét okozó történéseket, amikbe az emberi faj nagy eséllyel belebukna.

A tevék a legkitartóbb emlősök közé tartoznak, szélsőséges környezeti tényezők között is képesek boldogulni. Jól bírjak a fagypont alatti, akár -17°C-os hideget, és gond nélkül viselik a nagy meleget is. Hónapokig is képesek táplálék nélkül maradni, a tápanyagokat és a vizet a púpjukban tárolják, és lelassítják az anyagcseréjüket, amíg élelemhez nem jutnak. Ráadásul egy teve akár hét hónapig is kibírja úgy, hogy egy korty vizet sem iszik.
Az alaszkai erdei békaként ismert kétéltűek egész Észak-Amerikában megtalálhatók. Ők az egyetlen kétéltűfaj, amely az Északi-sarkkörtől északra éli életét. A békák akár hónapokig képesek elviselni a fagyoskodást, hiszen testük több mint kétharmada ilyenkor fagyási üzemmódba kapcsol, és jeges darabkává szilárdul. A szívük leáll, és akár hónapokra leállnak a légzéssel. De nem halnak meg. Akár hét hónapig is képesek így életben maradni.
Fotó: Joe McDonald / Getty Images Hungary
A hidrák édesvízi tavakban, patakokban és folyókban élnek. Termetükhöz képest hosszú "karjaikkal" a vízen áthaladó táplálékrészecskéket fogják meg. Szuperképességük, hogy baleset esetén karjaikat vissza tudják növeszteni. Ez a fajta regenerálódás életmentő vészhelyzet esetén. De nemcsak végtagokat tud növeszteni, hanem teljesen új állattá is tud alakulni. Minden sejtjük háromhetente regenerálódik és kicserélődik, így gyakorlatilag ők nem is öregednek, csupán megújulnak.
A cincérfélék jól érzik magukat a rendkívül meleg és párás környezetben is. A talajhőmérséklet, ahol ezek a hosszúszarvú bogarak élnek, akár 65,6°C fölé is emelkedhet. Az, hogy ilyen jól tűrik a forróságot, annak köszönhető, hogy visszaverik a fényt, ezért nem hatol át könnyen a hő rajtuk.
Fotó: Alexandra Jursova / Getty Images Hungary
Az antarktiszi üvegszivacsok akár 15 000 évig is élhetnek. Ezek az élőlények jeges, hideg vízben laknak, amiben rendkívül lassan növekednek. Ez a lassú növekedési folyamat lassú öregedést is eredményez. Az üvegszivacsok valójában biogén szilícium-dioxidból állnak, vagyis a külső szerkezetük valóban egyfajta természetes üveg, és nem utolsósorban egy erős kötőanyag. Őket tehát nagyon nehéz elpusztítani!
Fotó: NOAA Office of Ocean Exploration
Az aligátorok sok tekintetben hasonlítanak az ősi dinoszauruszokhoz. Lenyűgöző tulajdonságuk, hogy akár három évig is képesek úgy élni, hogy egyetlen falat táplálékot sem vesznek magukhoz. Rendkívül lassú az anyagcseréjük, aminek köszönhetően a legkeményebb zsákmányszerzési helyzetekben is képesek hónapokig vagy akár évekig jóllakottan élni. Ilyenkor téli álomba is merülnek, így kihúzzák a száraz, hideg időszakokat is.
A halhatatlan féregnek a neve is beszédes. Ők a laposférgek osztályába tartoznak, a világ szinte összes pontján élnek. Rendkívül alkalmazkodóképesek, édesvízben és tengervízben egyaránt képesek boldogulni. A folyókban, patakokban is jól érzik magukat - sőt, hosszú ideig a szárazföldön is megélnek. Ahogy a hidrák, ők is képesek öngyógyításra. Kevesebb mint egy hét alatt teljes mértékben regenerálódnak.
A rovarok nagy esélyesei az apokalipszis túlélésének. A lapbogárfélék például hihetetlenül hideg hőmérsékletet képesek elviselni. A békákhoz hasonlóan ők is képesek hónapokig életben maradni, miközben teljesen átfagynak. Míg azonban az erdei béka fagyhatár alatt él el, addig a lapbogárfélék akár -150 Celsius-fokot is kibírnak.
A tengeri csigák (vagy csigahalak) fenéklakók, az óceán minden részén élnek. Mivel a vizek mélyén laknak, elviselik a rendkívül nagy nyomást, a napfény hiányát és a borzasztóan hideg vízhőmérsékletet is. Ezek a halak hasadékokba és repedésekbe bújnak, ahova egy ragadozó sem jut be, így végtelenségig tudnak rejtőzködni.

Cuki, ölelkező állatokért kattints tovább!

Nemcsak a háziállatok tudják kifejezni az érzelmeiket, hanem a vadon élő társaik is. Összegyűjtöttünk néhány igazán imádni való képet az állatvilágból, amelyen ölelkező állatok láthatók. Nézd meg te is az aranyos gyűjteményt!

Ezek a cuki állatok nagyon szeretnek ölelkezni: imádni való fotókat gyűjtöttünk

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük