Példátlan török kori romokra bukkantak Szegeden - Jelentős történelmi felfedezés

Török kori tímárműhely maradványaira bukkantak Szeged belvárosában.

Török kori tímárműhely
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy török kori tímárműhely maradványaira bukkantak a Móra Ferenc Múzeum munkatársai a szegedi belvárosban - közölte Molnár Csilla régész csütörtökön a helyszínen. A szakember elmondta, hogy a szegedi vár területén 1999 óta folynak feltárások, de a környező park megújítása miatt végzett ásatás az első, amikor olyan építmény került elő, amelyről korábbról nem rendelkeztek adatokkal.

A nyáron indult feltárás során először egy késő török kori tímárműhely épületét és a bőr kikészítéséhez használt cserzőmedencét találták meg a jelenlegi utcaszint alatt mintegy három méterrel. Később 5-5,5 méteres mélységben a török kor első felében használt cserzőgödrökre bukkantak. A bőr kikészítése erős szagokkal járt, így különleges, de nem példa nélküli, hogy a műhely az egykori vár középső részén működött - tudatta a régész.

Képeken az ásatás

A középkori szegedi várat valószínűleg 1261 és 1280 között építették, de nem lehetetlen, hogy már voltak római kori előzményei. Az erődítmény a századok folyamán nem épült ki végvárrá, mert az akkori ország közepén helyezkedett el. 1543-ban a törökök elfoglalták Szegedet, ekkortól a vár képe jelentősen módosult. Nézz meg néhány fotót az ásatásról!

Az ásatás során jelentős török kori leletanyag is a felszínre bukkant.
Fotó: Rosta Tibor / MTI
Vas- és üvegeszközök, agyagedények, köztük mázas, reneszánsz díszkerámiák töredékei és különlegességnek számító importáruk, fajansztárgyak és kínai porcelánok darabjai.
Fotó: Rosta Tibor / MTI
Ez utóbbiak feltehetően nem kereskedelem útján kerültek Szegedre, hanem a városba érkező törökök használati tárgyaiként - mondta Molnár Csilla.
Fotó: Rosta Tibor / MTI
A munkálatok közben középkori falak kerültek elő közvetlenül a bejárat előtt, így elkezdték a régészeti leletmentést, és a várudvar közepén középkori templomra is bukkantak, majd 2007-ben sikerült beazonosítani a vár északi saroktornyát, 2010-ben pedig a déli falát.
Fotó: Rosta Tibor / MTI
A közelmúltban befejeződött a vármúzeum újabb felújítása, mely részeként új helytörténeti kiállítás nyílt.
Fotó: Rosta Tibor / MTI

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük