Országos visszhang az ír gázoló ügyében: kritizálják az Európai Bizottság eljárását
Viviane Reding megkérdőjelezte az igazságszolgáltatás függetlenségét.
Támogatást kapott az alkotmányügyi bizottságban a kormány Tobin-üggyel, vagyis az ír gázoló ügyével kapcsolatos jelentése és az ennek elfogadásáról szóló határozati javaslata, amely elfogadhatatlannak minősíti Viviane Reding, az Európai Bizottság jogérvényesülés, alapvető jogok és uniós polgárság biztosának az ügyben tanúsított eljárását.
A magyar igazságügy kritikája
Répássy Róbert igazságügyi államtitkár szavai szerint a jelentésre és az annak elfogadásáról szóló határozati javaslatra azért van szükség, mert Viviane Reding egy olyan magatartást tanúsított ebben az ügyben, amely kétségbe vonta a magyar igazságszolgáltatás függetlenségét, párhuzamot volt egy tíz évvel ezelőtti ügy és a mai igazságszolgáltatással kapcsolatos kritikák között, és ami ennél is súlyosabb, megértőnek mutatkozott az ír hatóságok döntésével kapcsolatban.
A jelentésben egyebek mellett ismertetik: Viviane Reding a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott, 2013. március 9-én megjelent interjúban olyan nyilatkozatot tett, amelyben megkérdőjelezi a magyar igazságszolgáltatás függetlenségét, és érthetőnek nevezi, hogy egy Magyarországon jogerősen elítélt bűnelkövetőt Írország nem ad át a magyar hatóságoknak a bírósági ítélet végrehajtása érdekében. A határozati javaslat azt rögzíti: az Országgyűlés elfogadhatatlannak tartja, hogy a biztos, tényekkel alá nem támasztott politikai vélekedése alapján igazolhatónak tartja az ügyben az uniós alapelvet sértő eljárást. Ugyanakkor elismernék az ír hatóságok együttműködési készségét és az ír igazságügyi miniszter elkötelezettségét az ügy megoldása iránt.
Politikai vitát szított
Az MSZP-s Ipkovich György nem tartotta megalapozottnak Viviane Reding érvelését, ugyanakkor óvott attól, hogy politikai haszonszerzésre használják fel két kisgyerek halálát. Megjegyezte: nagyobb önmérsékletet kellene tanúsítani annak a kormánynak, amely kiadta az azeri baltás gyilkost. Az LMP-s független képviselő Schiffer András ugyancsak elfogadhatatlannak és méltánytalannak tartotta a biztosi nyilatkozatot, de teljesen abszurdnak nevezte, hogy egy sajtónyilatkozat helyreigazítása a magyar Országgyűlés elé kerül. Szerinte a kormány saját sajtóosztályát összetéveszti a parlamenttel.
A fideszes Gulyás Gergely viszont úgy értékelte: éppen a Viviane Reding használta fel az ügyet aktuálpolitikai célokra, és ezt egységesen kell a magyar pártoknak visszautasítaniuk. A jobbikos Staudt Gábor a konkrét ügyet és a Magyarországot semmibe vevő uniós eljárási rendet is felháborítónak tartotta. A jelentést a bizottság a kormánypárti és a jobbikos képviselők szavazataival általános vitára alkalmasnak minősítette, az MSZP-s tagok és a független Schiffer András tartózkodtak. A határozati javaslatot csak a kormánypártiak szavazták meg, a Jobbik tartózkodott, mert nem értett egyet az ír hatóságok együttműködési készségének elismerésével.
Az ír gázoló ügye
Francis Ciaran Tobin, az ír állampolgárságú férfi 2000. április 19-én két kisgyermeket gázolt halálra Leányfalun, akik még a helyszínen életüket vesztették. A férfi sokáig semmilyen büntetést nem kapott, bíróság elé sem tudták állítani, mert még a baleset évében elhagyta az országot.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A hazai hatóságok ugyan kérték az írországi rendfenntartó erőket, illetve a legfelsőbb bíróságot, hogy adják ki a férfit Magyarországnak, erre mégsem került sor, mert távozásának körülményei homályosak voltak. Nem volt egyértelmű bizonyíték arra vonatkozóan, hogy Tobin megszökött volna, ezért - mivel az Európai Unió által kimondott elfogatóparancs határozata az ír jogba nem megfelelően lett beágyazva - Tobint csak akkor adhatták volna magyar kézre, ha megszökött volna.
Végül a férfi mégis utolérte az igazságszolgáltatás, az ír gázolót három év letöltendő börtönbüntetésre ítélték, de mindebből csak 18 hónapot kellett a rácsok mögött töltenie, utána szabadon engedték.
Fotó: en.wikipedia.org, Viviane Reding szócikk, Вени Марковски
OLVASD EL EZT IS!
- európai unió
- orbán viktor
Orbán szidta az EU-t, most tízmilliókat költenek a dicséretére
- orbán viktor
- alkotmánybíróság
"Bosszúálló és kicsinyes" - Kemény bírálatokat kapott Orbán
- európai unió
- alkotmánybíróság