Új szabályok: így kerülhet kilátástalan helyzetbe több tízezer család
Az új Munka Törvénykönyve miatt elbocsátások jöhetnek, a válságban jellemző idők térhetnek vissza.
Hétfőn közleményben tudatta a Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetsége, hogy a július elsején életbe lépő új Munka Törvénykönyve időszerűen forradalmi változásokat hozott a foglalkoztatás egyszerűsítésében, segítve a munkáltatók törekvéseit, ugyanakkor a munkaerő-kölcsönzési szegmensben jelentős, mintegy 50 ezer ember foglalkoztatását veszélyeszteti, munkanélkülivé válását hozhatja maga után.
Dénes Rajmund, az MMOSZ kommunikációs alelnöke lapunknak elmondta, az első nagyobb elbocsátáshullámra 2009-ben, a válság elmélyülését követően került sor, ekkor felére, 50-60 ezer főre csökkent a kölcsönzött munkavállalók száma.
120 ezer ember érintett
A foglalkoztatás 2010-ben tért magához, ekkor a munkavállalók száma 90-100 ezerre nőtt, és mivel a lendület ezután sem csökkent, így ma már a 120 ezer főt is meghaladja a kölcsönzés keretein belül foglalkoztatott munkavállalók száma.
Az új Mt. miatt viszont ismét a válságban jellemző idők térhetnek vissza, hiszen az új szabályokkal elvész a foglalkoztatási forma legnagyobb vonzereje, a rugalmaság, emiatt pedig jelentősen csökken az atipikus foglalkoztatási forma versenyképessége.
A kölcsönzött munkavállalókat határozott és határozatlan idejű munkaszerződéssel is lehet foglalkoztatni. E két forma közül a szellemi dolgozók esetén a határozatlan idejű foglalkoztatás a népszerűbb, a szolgáltatási területeken dolgozó fehérgalléros munkavállalók mintegy 70-80%-ával ilyen szerződést kötnek a cégek. A határozatlan időtartamú foglalkoztatás népszerűsége a kiszámíthatóságban rejlett, emellett, sok mindent meg is engedett a munkáltatóknak: az állományban lévőkkel azonos bért csak fél év után kellett fizetniük, a béren kívüli juttatások esetén pedig egy év volt a határ.
Először decemberben szigorodtak a szabályok
A szabályok először decemberben szigorodtak - azóta fél év után azonos béren kívüli juttatás jár - ám ez a változtatás még mindig nem veti vissza annyira a foglalkoztatást, mint amennyire várhatóan a júliustól életbe lépő Mt. fogja.
Az új Mt. egyrészt a határozott idejű szerződéseknél kiköti, hogy azok fél éven belül nem hosszabíthatók meg - így például ha egy három hónapos szerződés esetén valamilyen előre nem látható okból két héttel csúszik a kiszállítás, a már betanított embereket el kell küldeni, s helyettük arra a plusz két hétre új munkaerőt kell képezni -, ami miatt várhatóan a határozatlan idejű szerződések kerülnek majd előtérbe.
Trükközni fognak
Ezekre viszont szinte ugyanazok a szabályok lesznek érvényesek, mint a "normál" szerződésekre - végkielégítés, felmondás, egyszóval mind a költségek, mind a rugalmasság tekintetében, innentől pedig három lehetősége lesz a cégeknek: a rugalmatlanság ellenére vagy továbbra is kölcsönzöttként foglalkoztatják a dolgozók, vagy felveszik állományba, hiszen sok különbség nem lesz a kettő között, vagy a szürkegazdaságot választják, és hasonlóképpen járnak majd el, mint a színlelt szerződések esetében, ahol a foglalkoztatott hiába dolgozik pontosan úgy, mintha állományban lenne - bejár a munkahelyre, munkaideje van -, az adó- és járulékköltségek megspórolása érdekében megbízási szerződést kötnek vele.
A negyedik lehetőség, hogy - akárcsak a Nokia - a cég külföldre viszi gyártóbázisát, ahol lehetősége van rugalmasabb szabályok mellett felvenni dolgozókat az egyes feladatok időszakos elvégzésére.
Mindezek miatt mintegy 50-70 ezer ember kerülhet utcára
Dénes Rajmund szerint a cégek várhatóan az utóbbi két verzióval élnek majd: csak egy kis részük veszi állományba dolgozókat, és ugyanúgy csak egy kis részüknél marad alternatíva a kölcsönzés, nagy részük inkább a szürkefoglalkozatást, vagy a feladatok küldölre való kiszervezését választja majd.
- Mindezek miatt mintegy 50-70 ezer ember kerülhet utcára - tette hozzá.
Hiába lesz joga a dolgozónak, ha nem lesz munkahelye, nem tudja majd hol érvényesíteni
Felvetésünkre, hogy az új Mt.-t épp azért kritizálták sokan, mert munkavállaló-ellenes, a fenti intézkedések pedig pont nem ebbe az irányba mutatnak, vagyis, a felmondási idő meghosszabbításával, a végkielégítés megítélésével épp a munkavállalókat támogatják, Dénes Rajmund közölte: a kölcsönzés egy választható atipikus foglalkoztatási forma, ami sok szempontból hozzájárul a foglalkoztatás bővítéséhez.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A vállalkozások rugalmassága miatt élnek vele, ez viszont megszűnik az új szabályokkal. A cégek pedig miért választanák júliustól ezt a foglalkoztatási formát, ha még úgy is jobban jönnek ki, ha más országba helyezik át a gyártást. Innentől pedig hiába lesz joga a dolgozónak, ha nem lesz munkahelye, nem tudja majd hol érvényesíteni.
OLVASD EL EZT IS!
- munkaerőpiac
- szabadság
Fontos változások: így veheti el a főnököd a szabadságod júliustól
- munkaerőpiac
- munkanélküliség
Matolcsy sikere: soha nem volt ilyen magas a női állástalanok száma
- munkaerőpiac
- orbán viktor