Több százezer forintot kereshetsz nőként május 1-jétől
Utánajártunk, milyen állások vannak Ausztriában és Németországban.
Május 1-jétől Németország és Ausztria megnyitja munkaerőpiacát a magyar dolgozók előtt, amelynek köszönhetően a jövőben Angliához hasonlóan ezekben az országokban is munkavállalási engedély nélkül vállalhatunk majd munkát. Kérdés, hogy érdemes-e körbenézni: van-e annyi lehetőség, hogy specifikus tudás nélkül, nőként is el tudjon helyezkedni az ember, illetve fizetnek-e annyit, hogy megérje?
Az Európai Unió hivatalos álláskereső portálján, az Eures-en Ausztriát és Németországot tekintve jelenleg több mint 300 ezer állás van fent. Ennyi munkakör biztosan üres, a magas szám viszont senkit ne tévesszen meg.
Kell a nyelvtudás
Egyrészt, ebből az osztrák munkahely mindössze 25 ezer, másrészt, ezekre a munkákra nemcsak magyarok jelentkezhetnek, a verseny tehát elég éles.
Másrészt, azok rögtön kiesnek, akik nem beszélik a német nyelvet, a hirdetések döntő többségét ugyanis ezen a nyelven írták meg és adták fel. Vagyis, ha csak angolul tudsz, akkor már odáig sem jutsz el, hogy elolvasd az ajánlatot, így pedig a kinti munkavállalásnak garantáltan lőttek.
Ausztriában a tévhittel ellentétben a lehetőségek tárháza egyáltalán nem végtelen. A munkáltatók főként a vendéglátás területére keresnek embereket, a meghirdetett 25 ezer állás harmada szól e területre. Speciális tudás nélkül leginkább szobalányként, konyhai kisegítőként vagy betegápolóként helyezkedhetsz el. Egy szobalány és egy konyhai kisegítő átlagosan 1000-1200 eurót, 280-340 ezer forintot keres, ez azonban bruttó összeg, vagyis a fizetendő adók még lejönnek belőle.
1000 euró betegápolásért
A vendéglátós munkák mellett közel 500 ajánlat szól még a betegápolás területeire, az idősgondozók szintén hiánycikknek számítanak az osztrák munkaerőpiacon. A probléma, hogy e munkakörök esetében a bérekről alig van információ, így még tippelni sem lehet, hogy e területen milyenek a kereseti lehetőségek.
Vélhetően itt is 1000 euró körül kereshetsz, ennél kevesebbet az osztrák munkaadók általában nem fizetnek, mivel az országban hivatalosan ennyi a minimálbér összege.
Németországban jóval több az üres állás, csak az Euresen 250 ezer munka vár betöltésre. Itt azonban nagy számban szakmunkásokat, továbbá mérnököket és informatikusokat keresnek, vagyis az állások betöltéséhez legtöbbször tapasztalat és szaktudás szükséges. Specifikus tudás nélkül itt is leginkább csak a vendéglátás területén helyezkedhetsz el, a 250 ezer állásból mintegy 30 ezer szól e területre.
Bérek Németországban
A bérek Németországban a következőképpen alakulnak: a szobalányok 8,4 eurós órabérrel számolhatnak, vagyis a fizetésük bruttó 1200-1300 euró körül alakul, ami 330-360 ezer forintot jelent. A konyhai kisegítők, mosogatók ennél kevesebbet, 1100-1200 eurót, 310-330 ezer forintot kereshetnek.
Szintén hiánycikk az országban a betegápoló és az idősgondozó, ezzel a munkával a kint élők beszámolói szerint bruttó 1200-1300 eurót kereshetsz, ami 330-360 ezer forint. Azt tehát túlzás lenne állítani, hogy külföldön álomfizetést kaphatunk takarításért, bár az tény, hogy kint az itthoniakhoz képest magasabbak a fizetések.
Ám még mielőtt belevetnéd magad az álláskeresésbe, fontos tudnod, hogy érdemes eljárnod minél körültekintőbben.
Vigyázz, kiben bízol meg!
Soha ne higgy túl csábító ajánlatoknak, mert az általában valamilyen átverést takar. Ugyanez a helyzet akkor, ha a közvetítő pénzt kér a szolgáltatásaiért. Az állásközvetítés - legalábbis a munkavállalók felé - a komoly cégeknél mindig ingyenes.
Nem árt tisztáznod már rögtön az elején azt sem, hogy a munkáltatód biztosít-e szállást, étkezést a számodra. Gyakori, hogy a vendéglátás területére jelentkező dolgozók azt hiszik, hogy ez automatikusan jár, viszont munkáltatótól függ, hogy ezt beleépíti-e a bérbe vagy sem.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fontos továbbá, hogy ha már kint vagy, vigyázz az irataidra: az útleveled, lakcímkártyád, személyi igazolványod soha ne add át a munkaadónak vagy a közvetítőnek, mert így azonnal kiszolgáltatottá válsz.
OLVASD EL EZT IS!
- munka
- család
Külföldi munkavállalás
- külföld
- önéletrajz
Így szerezhetsz jól fizető állást külföldön!
- étterem
- rágógumi
15 életbevágóan fontos illemszabály
- külföld
- jogok