Nem győzték fotózni a Tetovált Vénuszt: nők, akik már akkor kivarratták a bőrüket, amikor ez még nem volt menő

A tetoválás a nőkön ma már megszokott látvány, de nem mindig volt ez így.

Tetovált nők régen
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ma már viszonylag kevesen döbbennek meg egy-egy tetoválásokkal tarkított testrész láttán. Lehet szeretni vagy nem szeretni, de egyre elfogadottabbá és megszokottabbá válik az önkifejezés és a testmódosítás ezen formája. 

A múlt században azért még nagyobb feltűnést keltettek a tetovált nők, illetve az ezzel foglalkozó hölgyek, nem csoda, hogy egy-két nevet meg is jegyezett az utókor. Fontos szerepet játszottak a tetoválás történetében. 

Tetovált nők régen

A tetoválás napjainkban különösen nagy népszerűségnek örvend, de korántsem újkeletű hóbortról van szó. A történelem során ráadásul a mainál nagyobb jelentőséget, olykor mágikus erőt is tulajdonítottak neki. Egyes szubkultúrákban az átlagosnál hangsúlyosabban volt jelen a bőrdíszítés ezen hagyománya, így például a tengerészek körében szinte kötelező kelléknek számított, nemcsak az összetartozást jelezte, hanem egyfajta jó szerencsét hozó talizmánként is szolgált, sőt a legfontosabb kalandoknak is emléket állított. Az európai matrózoknál egészen a 16. századig vezethető vissza a története. Az Osztrák-Magyar Monarchia tengerésztisztjéből a Magyar Királyság kormányzójává lett Horthy Miklós bal karján is díszelgett egy méretes minta

Meglepő lehet, de az 1900-as évek elejétől kezdve több női tetoválóművész is tevékenykedett, néhányan közülük szép hírnévre tettek szert, és akadtak olyanok is, akik a saját bőrüket sem kímélték, a legkülönfélébb ábrák borították a testüket. Extravagáns külsejüket természetesen jelentős érdeklődés övezte. 

Betty Broadbent

Az 1909-es születésű Betty Broadbent a "Tetovált Vénuszként" vált ismertté, úgy tartják, hogy a 20. században ő volt a legtöbbet fotózott tetovált nő. A tetoválások iránti érdeklődése tizennégy éves korában kezdődött. Dadusként dolgozott, amikor összetalálkozott egy tetoválásokkal borított férfival, a látvány pedig valósággal lenyűgözte. A férfi bemutatta az őt kivarró művésznek, az eredmény az lett, hogy 1927-re már több mint 565 minta díszítette Betty testét.

Amellett, hogy ő maga is tevékenykedett tetoválóként, cirkuszban is dolgozott. Saját tetoválásai igen nagy változatosságot mutatnak, a hátán Madonna gyermekkel és egy hat ülésben elkészített, kitárt szárnyú sas is volt. Utóbbiról azt nyilatkozta, hogy borzasztóan fájt, de megérte. 

Maud Wagner

Maud Wagnerről az első amerikai női tetoválóművészként emlékezik meg az utókor. Az 1877-es születésű nő cirkuszban dolgozott légtornászként és kígyóemberként. A sorsa akkor pecsételődött meg, amikor találkozott egy Gus Wagner nevű tetoválóművésszel, akihez hozzá is ment.

A férje tanítványaként ismerkedett meg a kézi tetoválás (handpoke) művészetével. A páros annak ellenére ragaszkodott ehhez az eljáráshoz, hogy 1891-ben Samuel O'Reilly már feltalálta a tetoválógépet. Nekik tulajdonítják, hogy a tetoválás elterjedt a tengerparti városoktól távol is a szárazföldön. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mildred (Millie) Hull

Az 1897-es születésű Mildred Hull, vagy ahogyan sokan nevezték, Millie, 13 évesen otthagyta az iskolát, hogy csatlakozzon a cirkuszhoz. Végül burleszktáncosként talált munkát, és rájött, hogy még figyelemfelkeltőbb lehet, ha tetoválásokat készíttet. Ehhez felkereste Charlie Wagner tetoválóművészt, aki néhány hét leforgása alatt a nő egész testét kivarrta. Az élmény arra inspirálta, hogy ő maga is elsajátítsa a mesterséget, Wagner pedig hajlandó volt tanítani.

Az 1930-as években megnyitotta a saját, Tattoo Emporium névre keresztelt szalonját New Yorkban. Keményen dolgozott, és szép sikereket ért el. 1947-ben, ötvenéves korában holtan találták, megállapították, hogy megmérgezte magát. New York első női tetoválóművészeként emlékeznek rá, és egy olyan nőként, aki kitaposta a többiek előtt az utat egy döntően férfiak által uralt szakmában. 

Olvass tovább: Az izmos (és alulöltözött) erőművésznők is feltűnést keltettek

Az erőművésznők hagyományosan cirkuszokban, szórakozóhelyeken léptek fel, ahol különböző, az erejüket fitogtató műsorszámokat mutattak be. Míg a férfiaknál a kidolgozott test egyfajta erénynek is számított, a nőknél sokáig leginkább furcsaságszámba ment. 

Izmosak voltak és alulöltözöttek, ráadásul nők: úttörő erőművészek, akik sokkolták a közönséget a múlt században

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük