Testrabló gombára bukkantak, ami egy zombinál is ijesztőbben dolgozik

A természet ijesztő dolgokra képes.

A dzsungelgomba zombikhoz hasonlóan dolgozik
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

García-Roa, a spanyolországi Valenciai Egyetem evolúcióbiológusa a Tambopata Nemzeti Rezervátumot, a Peru délkeleti részén található trópusi esőerdő egy darabkáját kutatta, amely híres a biológiai sokféleségéről. 

A dzsungel mélyén olyasmire bukkant, amire nem számított. Jaguárokat és más emlősöket akart megfigyelni, de egy sokkal kisebb élő organizmust talált helyette. 

A dzsungelgomba zombikhoz hasonlóan dolgozik 

A sűrű növényzetet átszelő keskeny ösvényeken indult el a kutató, abban a reményben, hogy dokumentálni tudja a terület ritkábban előforduló lakóit. Egy levél tetején talált egy légy maradványára, amelynek testéből féltucatnyi tönkszerű képződmény hajtott ki. García-Roa épp az Ophiocordyceps nemzetséghez tartozó parazita vagy más néven „zombi” gomba egy példányára bukkant, amely a testrablók csoportjának hírhedt tagja.

GettyImages-667506816
Fotó: quangpraha / Getty Images Hungary

Ezek a gombák legyeket, hangyákat és más rovarokat fertőznek meg, belülről kifelé lakmároznak, és gazdáik mozgását is irányítják, arra kényszerítve őket, hogy magasabb területekre költözzenek. A parazita ezután termőtesteket hoz létre, amelyek a gazdatest külső vázán keresztül törnek ki, és kibocsáták a tudós parazitológus, Gabor Racz által „spórabombáknak” nevezett anyagot. Ezek a spórák aztán a magasból lehullanak, és szétszóródva a lehető legtöbb közeli rovart fertőzik meg. Gyorsan és ijesztően dolgoznak, versenytempóban szaporodva az erdőben. 

A paraziták és élősködők, habár aprók és nehezen észrevehetőek, mégis hatalmas számban vannak jelen az állatvilágban. A hívatlan egyedek nagy része valamilyen módon manipulálja a gazdatestet viselkedését, és esetenként teljesen átveszi az irányítást felettük. Racz megfogalmazása szerint nem egy finomhangolt vezérlésről van szó, inkább egy már meglévő viselkedés kiváltásáról. 

(Képek: Getty Images Hungary.)

Akkora ez a parazita, mint egy emberi lábszár: hátborzongatóan néz ki

Elképesztően nagyra tud nőni ez a parazita.

Elolvasom

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük