Tényleg jobban élünk, mint egy éve?

Ami a statisztikákból kimaradt

A KSH szerint nőtt a foglalkoztatottság, és emelkedtek a bérek is. Mi áll a háttérben?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az elmúlt hetekben a Központi Statisztikai Hivatal mind a foglalkoztatottság, mind a fizetések tekintetében olyan adatokkal szolgált, amelyek a dolgozók helyzetének egyértelmű javulását mutatják.

A KSH adatai szerint az előző negyedévben mintegy 76 ezer ember talált munkát, ami a tavalyi év azonos időszakához képest 30 ezres növekedést jelent. Ráadásul nemcsak a dolgozók száma nőtt, a fizetések is emelkedtek - nem is kevéssel.

Májusban az előző év azonos időszakához képest 6,7%-kal voltak magasabbak a bruttó átlagkeresetek, a nettó fizetések pedig a tavalyihoz képest 7,5%-kal nőttek.

Valóban jobban élünk?

De valóban jobban élünk, mint egy éve, vagy más okok állnak a háttérben? Az MTI által megkérdezett szakértők szavaiból kiderül: a foglalkoztatást illetően az adat csalóka, a bérnövekedés mértékén viszont ők is meglepődtek.

Az elemzők szerint a foglalkoztatásra vonatkozó számokat részben a tavaszi és a nyári szezonális munkák beindulása dobta meg, így a növekedés annyira nem nevezhető meglepőnek, ehelyett megfelel a szezonalitásnak.

Váratlan a béremelkedés

A fizetésekkel kapcsolatban viszont az elemzők közölték, azok valóban a várakozásokat meghaladóan nőttek. A 7,5%-os nettó emelkedés ugyanis csak "részeredmény", a növekedés ennél jóval nagyobb volt, hiszen a KSH a családi adókedvezmény figyelembe vétele nélkül számolta ki az eredményeket. A kedvezmény pedig a dolgozók, különösen a magas jövedelemmel rendelkező többgyerekesek nettó bérét még tovább emelte.

A bérnövekedés hátterében az elemzők szerint több tényező áll, az egyik az Orbán-kormány által bevezetett egykulcsos adórendszer, de szerepet játszott benne az is, hogy idén májusban két munkanappal több volt, mint egy évvel korábban, ami szintén emeli a kifizetett, és ezáltal az átlagbéreket.

Ez viszont csak egyszeri tétel, így érdemes lesz megnézni a jövő havi adatokat is a teljes képhez. További magyarázatként a szakértők elmondták, a béremelkedés jórészt a magánszektornak köszönhető, ahol a vártnál magasabb prémiumokat adtak a dolgozóknak.

A férfiak keresettebbek, mint a nők

Érdekesség, hogy a nők még így is sem örülhettek felhőtlenül, mivel az adatokból egyértelműen látszik, hogy inkább a férfiak munkaerő-piaci helyzete javult. Ezt jelzi, hogy a válság 2008. őszi kitörése óta ez volt az első olyan időszak, amikor a férfiak munkanélküliségi rátaértéke nem haladta meg a nőkét. Ez elmúlt időszakban tehát rájuk volt nagyobb a kereslet.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Rossz hír az állástalanoknak, hogy a munkanélküliség átlagos időtartama tovább emelkedett, az előző év azonos időszakához képest 0,7 hónappal, 18,7 hónapra.

Ezt is szeretjük