Több tízezer forintot jelent havonta: így igényeld a tartásdíjat

Mi van, ha az apa nem fizet? Na és akkor, ha a gyereknevelés hirtelen többe kerül?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A tartásdíj a különvált szülők esetében szinte mindig egy problémás kérdés, pedig a gyerek nevelésének kulcsa, hogy a gyerekkel maradó szülő kap-e anyagi segítséget egykori párjától. De mi van akkor, ha a kötelezett nem fizet, vagy nem hajlandó elegendő pénzt adni?

És ha a gyerek időközben egyetemre megy, és tandíjat kell fizetni? A tartásdíjjal kapcsolatban felmerülő problémákra igyekszünk válaszokat adni.

Mekkora összeget kell fizetni, és mi alapján jár?

A tartásdíj mértékét a szülő jövedelme alapján állapítják meg, és 15-25% közti összeget kell fizetni. A bírói gyakorlat az, hogy olyan mértékű összeget ítélnek meg egy csecsemő után is, ami később, évek múltán akár az iskolával felmerülő megemelkedett költségeket is fedezheti a gyereket nevelő szülő számára. Ennek ellenére az emelés kérhető, de erről kicsit később.

A tartásdíj mértéke függ a szülők anyagi helyzetétől - tehát mind a gyereket továbbra is nevelő, mind a háztartásból elköltöző anyagi lehetőségeitől. Ezt az előző évi jövedelmi igazolások alapján vizsgálja a bíróság. A magasabb tartásdíjat akkor szokták megítélni, ha a gyerek betegség miatt arra jobban rászorul, de a gyakorlat szerint a díjfizetésre kötelezett jövedelmének 50%-ában mindig megáll ez az összeg.

Mi a teendő, ha az apa trükközik?

Judit úgy járt, hogy bár tudta, gyerekének apja meglehetősen jól keres, mégis olyan jövedelemigazolást mutatott be a bíróságon, melynek alapján lehetőségeihez képest jóval kisebb összeget kellett fizetnie. Végül a bíróság megvizsgálta az apa valós életkörülményeit az anya beadványára, és ez alapján az addiginál magasabb összeget állapított meg. A bíróság ehhez a férfi közüzemi számláit, és budai lakására felvett hitel igazoló papírjait is bekérette, hiszen erre lehetősége van.

A külön élő exnek kötelessége előteremteni a megítélt tartásdíj összegét a törvény szerint. Akkor is fizetnie kell, ha új családja van, abból gyerekei születtek, akiket szintén el kell tartani, vagy éppen nincs munkája. Amennyiben ezt mégsem teljesíti, feljelentés tehető, aminek a végén akár börtönbüntetésre is ítélhető az, aki mulasztott - bár ettől még pénzt nem lát a másik fél.

Szorult helyzetben az állam segít

De mi van a bírósági eljárásig ilyen probléma esetén? Addig nem lesz pénz? Nem egészen, ugyanis van egy megoldás.

Amennyiben az apa hat hónapot meghaladó ideig nem hajlandó fizetni a tartásdíjat, úgy az államhoz érdemes fordulni. Ehhez egy, az önkormányzatok oldalán elérhető nyilatkozatot kell kitölteni, amiben meg kell jelölni a legutóbbi tartásdíjfizetés időpontját, és ezt a lakcím szerinti kormányhivatalnál kell benyújtani.

Van még egy komoly feltétele az állami segítségnek, mégpedig az, hogy a gyereket nevelő szülő havi jövedelme ne legyen magasabb az öregségi nyugdíj minimumának kétszeresénél. Ez idén 57 ezer forint.

A megelőlegezett tartásdíj mértéke legfeljebb az öregségi nyugdíjminimum 50%-ára rúghat, ami ma 14 250 forint. Ez tehát a legmagasabb havi összeg, amit az apa nem fizetése esetén az állam a kérelem alapján megállapíthat. A pénzt eztán mindig a tárgyhónap utáni hónap 5-éig folyósítják. Ez legfeljebb három évig igényelhető.

A bíróság a bérből is levonathatja a tartásdíjat

A tartásdíjat hat hónapra visszamenőleg utólag is lehet követelni a bíróságon, így az arra az időre eső összeg sem vész el. Ezt az ítélet meghozatala után a kötelezett fizetéséből is levonhatják, ha nem hajlandó fizetni. Ha valaki úgy gondolja, egykori párja nem biztos, hogy rendesen fog fizetni, már előre lehet kérni a bíróságot, hogy a tartásdíjat a munkabérből vonja le a munkáltató.

Réka egyszer csak arról értesült, hogy volt férje közölte, felmondott addigi munkahelyén, ezért képtelen fizetni a díjat tovább. A nő eleinte belenyugodott az átmeneti pénzhiányba, de a megnövekedett anyagi terhet mégsem tudta vállalni. Ügyvédje tanácsára aztán bírósághoz fordult, ami kimondta, az apa csak akkor kaphatott volna ideiglenes mentességet, ha nyomós okkal tudta volna magyarázni felmondását. Az a magyarázat, hogy "nem jött ki a főnökével", nem áll meg ez esetben, hiszen gyerekéről gondoskodni kell.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mi van, ha a gyerek drága egyetemre megy?

A tartásdíj mértéke nem mindig állandó. Ha a gyerek iskolába megy, aminek tandíja van, úgy kérhető az emelés, de akkor is, ha a gyereket nevelő szülő anyagi helyzete romlik, és az már a gyerek eltartását veszélyezteti. Ha nem sikerül megegyezni a másik féllel, ilyenkor is a bíróság dönt az előbbi okok figyelembevételével, amiket a kérvényben fel kell tüntetni. Ha nincs pénze valakinek ügyvédet fogadni az ehhez szükséges beadványok megfogalmazásához, kérheti a kirendelt jogász segítségét is ingyen.

Ezt is szeretjük