10 durva hiba, amit ne kövess el, ha állást akarsz!
Nem szeretnéd, hogy az önéletrajzod azonnal a fiók mélyén landoljon? Eláruljuk, mely hibákat ne kövess el!
Önéletrajzot írni korántsem olyan könnyű, mint amilyennek első pillantásra tűnik. A túl hosszú éppen olyan rossz, mint a túl rövid, az átláthatatlant pedig hasonlóképpen félrerakják, mint a kiemelésekkel túltarkítottakat.
Nehéz pontosan definiálni az önéletrajzot, hiszen nincs egységesen elfogadott formája, az azonban sejthető, hogy milyennek nem szabad lennie. Hogy a te önéletrajzodat ne az esetleges hibák miatt tegyék a fiók mélyére, összegyűjtöttük a leggyakrabban előforduló bakikat, amelyeket soha ne kövess el!
Sablonok, futószalagon
Önéletrajzot írni nem könnyű. Tudják ezt azok a fejvadászcégek és karrier-tanácsadó cégek is, akik a honlapjukon több letölthető önéletrajzmintát is elhelyeznek, megkönnyítve ezzel az álláskeresők dolgát. Sokan azonban úgy tekintik a mintákat, mint kész önéletrajzokat, amelyekbe csak be kell helyettesíteniük a saját adataikat. Az álláskeresők többsége itt követi el az első hibát, hiszen megfeledkezik az önéletrajzzal kapcsolatos egyik legfontosabb követelményről: az egyediségről! Egy-egy álláshirdetésre több száz önéletrajz érkezik: ha a tiéd ugyanolyan, mint a másik száz, akkor ne lepődj meg, ha nem téged választanak!
Kaotikus, átláthatatlan szerkesztés
Ha legalább az állásinterjúig el akarsz jutni, az önéletrajz műfajaként ne a prózát válaszd! Tartsd szem előtt, hogy nem te vagy az egyetlen jelentkező, sőt, azt is érdemes tudnod, hogy emiatt egy-egy önéletrajzzal első körben gyakran csak hat-hét másodpercet foglalkoznak. A sorkizárt, ömlesztett önéletrajzra senkinek sincs ideje, de a kiemelésektől tarkítottat is könnyedén félretehetik, ha abból csak második nekifutásra böngészhetők ki a szükséges adatok.
Mindig az arany középutat válaszd: az önéletrajzod legyen rendezett, átlátható, és csakis a legszükségesebb részeket - mint a végzettséged vagy éppen a korábban betöltött pozíciód nevét - szedd vastagon!
Szükségtelen információk a lényeg helyett
Az önéletrajzod összeállításakor tartsd szem előtt, hogy egyik fejvadászt vagy személyzetist sem érdekli, hogy hogyan telik egy napod, melyik a kedvenc süteményed, vagy éppen miért utálod a hétfőt.
Ők megfelelő munkaerőt keresnek, nem egy aranyos kolleginát, aki szeret főzni. Sőt, még az is vitatott, hogy egyáltalán szükséges-e fotót csatolni az önéletrajzhoz, hiszen - mint tudjuk - az első benyomás sokat nyom a latba, így egy-egy félresikerült fotó miatt az önéletrajz - akár anélkül is, hogy elolvasnák - könnyen végezheti a fiókban...
Az általános iskolától a jelenig
A tapasztalatok szerint az álláskeresők többsége még ma is kronológiai sorrendben tünteti fel az iskoláit, előző munkahelyeit. Ez azonban csak megnehezíti az önéletrajzokat elbírálók munkáját, hiszen elképzelhető, hogy tanári végzettséggel rendelkezel, a későbbiekben azonban olyan tanfolyamokon és képzéseken vettél részt, ahol alkalmassá váltál arra, hogy például pénzügyi területen helyezkedj el.
Ilyen esetben az, hogy elsőként a tanári végzettségeddel szembesülnek, félreértésre adhat okot akkor, ha az önéletrajzodat olyan álláshirdetés kapcsán küldöd el, amelyben könyvelőt keresnek. Igazodj az elvárásokhoz, és lehetőleg a legfrissebb információkkal kezdd a CV-d!
Dátumok hiánya
Ha több idő alatt végezted el az egyetemet, mint amennyi a képzési idő, vagy évek óta nem volt munkád, és úgy érzed, jobb lenne, ha erről nem szereznének tudomást az önéletrajzodat olvasva, akkor rosszul gondolkodsz!
Az önéletrajz leglényegesebb elemei között szerepelnek a dátumok - ha hiányoznak, a jelentkezésedet automatikusan úgy bírálhatják el, mintha alkalmatlan lennél a pozíció betöltésére.
Ne titkolózz, a homályos részletekre előbb-utóbb egyébként is fény derülne! Ha mégis szeretnéd elkerülni a munkahelyek dátummal ellátott felsorolását, akkor inkább az elmúlt néhány évben szerzett szakmai tapasztalataidat részletezd!
Megfeledkezni a munkakörök részletezéséről
Ne gondold, hogy az előző munkahelyeid nevének feltüntetésével eleget tettél az elvárásoknak! Ma már annyi kis cég és nagyobb vállalat létezik annyi fantázianévvel, hogy szinte követni is nehéz! Ráadásul nem is mond sokat, ha csak annyit írsz magadról, hogy x vállalatnál dolgoztál. Pontosan írd le, hogy milyen munkakört és milyen pozíciót töltöttél be - a pénzügyi tanácsadó megnevezés nem mindig elég.
Megfeledkezni a sikerekről
Sokkal többet elárulhat rólad, ha a korábban betöltött munkakörök kapcsán azt is kifejted az önéletrajzodban, hogy milyen feladataid voltak, és milyen eredményeket, sikereket értél el a munkád során. Ha ez kimerül abban, hogy mindig tartottad magad a határidőkhöz, vagy sosem okoztál veszteséget a cégnek, akkor is térj ki rá, hiszen mindez a megbízhatóságodról és precizitásodról árulkodhat.
Elhallgatni a tudásbeli hiányosságokat
Ha mélyen legbelül te is tudod, hogy kevesebb szakmai tapasztalattal rendelkezel, mint amennyit az adott állás megkíván, ne igyekezz azzal javítani a helyzeten, hogy az egyéb tulajdonságaidat felnagyítod! A tapasztalt interjúztató vagy fejvadász azonnal kiszűri az ilyen eseteket, ráadásul a túlzott önfényezés öntelt személyiségről árulkodhat. Legyél őszinte, szorítkozz a tényekre, és a valódi sikereidről, pozitív tulajdonságaidról is csak tényszerűen nyilatkozz!
A szakmai tapasztalat hiányát inkább azzal ellensúlyozd, hogy gyorsan tanulsz, és gyakorlatias vagy. Hidd el, jobb fényben tűnsz majd fel!
Helyesírási hibák, elgépelések
Egy olyan emberről, akinek az önéletrajza hemzseg az elgépelésektől és a helyesírási hibáktól, könnyen gondolhatják, hogy a munkájában is figyelmetlen, és gyakran hibázik. Ne felejtsd el, az önéletrajz az első, aminek alapján véleményt alkotnak rólad, ezért legalább ennek a rendezettségére és hibátlanságára ügyelj! Ne bízz a helyesírás-ellenőrző programban: alaposan olvastasd át, vagy olvasd át magad, mielőtt bárhová is elküldenéd!
Megfeledkezni az elérhetőségek feltüntetéséről
Nincs annál kellemetlenebb szituáció, mint amikor azért nem kapsz meg egy állást, mert nem tudnak eléri. Sokan akkora hangsúlyt helyeznek a különböző előnyös tulajdonságok és szakmai sikerek körültekintő megfogalmazására, hogy elfelejtik feltüntetni az elérhetőségeiket
Erre fokozottan ügyelj: olyan telefonszámot adj meg, amelyen valóban bármikor elérhetnek.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Készíts egy komolyabb e-mail címmel rendelkező postafiókot - a cicababa73@party.hu nem éppen a legmegfelelőbb -, és lehetőleg a postacímedet is add meg, hiszen nem tudhatod, hogy az adott cégnél mi a szokás a pályázatok elbírálásával kapcsolatos értesítési mód tekintetében.
OLVASD EL EZT IS!
- interjú
- siker
4+1 nagyon ciki baki az állásinterjún
- siker
- munka
8 bevált álláslelő trükk
- előléptetés
- karrier és siker