Lehetséges tudatosan megváltoztatni a személyiséget? Ez a tudomány válasza
A személyiség megváltoztatása sokak vágya, de vajon van rá lehetőség?
A pszichológusok és a viselkedéskutatók sokáig úgy vélték, hogy a felnőttkorra kialakult személyiség már nem igazán hajlamos a változásra, főleg nem egy szándékos törekvés hatására. Ám az elmúlt néhány évben számos olyan mobilalkalmazás jelent meg, amelyek azt ígérik, hogy programtervükkel a letöltők kiirthatnak magukból ilyen-olyan kellemetlen személyiségjegyeket, és új, jobb tulajdonságokra tehetnek szert, ezzel javítva az életminőségükön.
A szakértőket kíváncsivá tette a jelenség, ezért megvizsgálták, hogy valóban hatásosak-e ezek az appok, és úgy egyáltalán, tényleg lehetséges-e a személyiség megváltoztatása. A válasz összetett és érdekes, a pszichológusok álláspontját pedig alapjaiban változtatta meg a témával kapcsolatban.
A személyiség megváltoztatása
Mathias Allemand, a Zürichi Egyetem pszichológusa és társai kutatásaikkal rávilágítottak, hogy a személyiség közel sincs annyira kőbe vésve, mint azt korábban gondolták. Arra jutottak, hogy a külső hatások miatt folyamatosan változik az ember, és bizonyos életkorokban is hajlamosabbak vagyunk a megújulásra, mint máskor. Azt is megvizsgálták, hogy tudatosan lehetséges-e a személyiség megváltoztatása, de itt már árnyaltabb volt a kép.
Tanulmányukból kiderült, hogy az életmód-alkalmazások valóban lehetnek hatásosak, és segítségükkel képesek lehetünk elhagyni egyes jegyeket, vagy felvenni olyan jellemvonásokat, amelyek korábban nem voltak ránk jellemzők. Ám hangsúlyozzák: itt nem a teljes személyiség változásáról van szó, csupán egy-egy tulajdonság megváltoztatásáról, ami egy koncentrált folyamat része, és ha az érintett nem dolgozik rajta a továbbiakban folyamatosan, könnyen visszafordulhat a fejlődés.
A pszichológusok rámutattak, hogy az emberek sok esetben nem valódi személyiségjegyeket szeretnének megváltoztatni, hanem olyan dolgokat, amelyek nem az alaptermészetből adódnak, hanem egy lelki állapotból, vagy valamilyen mentális egészségügyi problémából. Ezek oldásához legtöbbször terápiára van szükség, ahol nem a jellem módosítása a cél, hanem a kialakult diszfunkciók átalakítása. Ezt sokan összetévesztik azzal, hogy a személyiségük változik meg, pedig valószínűleg az korábban is ugyanilyen volt, egyszerűen nem tudott felszínre kerülni egy elakadás miatt.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha például valaki extrovertáltabb szeretne lenni, mert befelé fordulónak tartja magát, és ez akadályozza a kapcsolatteremtésben, jó eséllyel egyébként is nyitott lenne mások felé, csak valamilyen szorongás miatt erre nem képes. Ha ezt a szorongást sikerül feloldania, akár egy alkalmazás, akár egy terapeuta segítségével, gát nélkül törhet felszínre a benne szunnyadó élénk, laza én, ezt pedig úgy élheti meg, hogy a teljes személyisége megváltozott. Ez nem meglepő, hiszen ha valamilyen külső okból felveszünk egy olyan tulajdonságot, ami az élet legtöbb területére hatással van, óriási különbséget érezhetünk a teljes képben, amikor végül elhagyjuk.
Összességében a szakértők úgy vélik, hogy a teljes alapbeállításon tudatosan szinte lehetetlen változtatni, ám azok a hatások, amelyek az évek során érnek minket, alakíthatnak rajta. Bizonyos felvett jegyektől azonban meg lehet szabadulni, míg másokat el lehet sajátítani, ha valaki kellően elkötelezett, és jó oka van rá, hogy így tegyen.
Ez a két gondolkodásmód jellemző a legtöbb emberre: az egyik nagyon veszélyes lehet
Az intuitív gondolkodásmód képviselői közül kerülhetnek ki az összeesküvéselmélet-hívők.
ElolvasomFotók: Getty Images
OLVASD EL EZT IS!
- pszichológia
- viselkedés