Ha az ausztrál szakértők nem emelik ki a testet, a mai napig sem derült volna ki az egyiptomi múmia háromezer éves titka: szarkofágja belseje és hátulja mindvégig festményeket rejtett.
Bár már száz esztendeje is elmúlt, hogy a múmia szakértői kezekben mozog, eddig nem került sor arra, hogy egészében kiemeljék a szarkofágból. Most állagmegőrzés céljából mégis megtették, ekkor fedezték fel a koporsó belsején és hátoldalán az ecsetvonásokat.
Istennőt festettek a szarkofágba
A szarkofágban nyugvó múmia egy papnőé, illetve hercegnőé lehetett, aki Thébában, a 25. dinasztia idején, i. e. 747-656 között élhetett. Ta-Kr-Hb-nek hívták.

A szarkofág, ami száz év után meglepetést okozott a szakértőknek.

Szarkofágja belsejére és hátoldalára az egyik egyiptomi istennő, Amentet, avagy Imentet két képét festették, akit a Nyugati istennőként is szoktak emlegetni. Az istennő lába alá egy emelvényt is festettek, amiből a szakértők arra következtettek, hogy valószínűleg egy szoborról mintázták a képeket.

A képen vörös ruhában, az egyiptomi ábrázolásokon megszokott módon, profilból látszik. Karjain szalagok láthatók.

- Fantasztikus meglepetés volt ott látni a festményt. Sosem volt rá okunk, hogy olyan magasra emeljük a múmiát, hogy belássunk alá, ezért nem láthattuk, mi van a szarkofág belsejében - mondta dr. Mark Hall, a Perui Múzeum szakértője.

A szarkofág egyébként egy több ezer éve kifosztott sírból származott, és átvészelte a Viktória-korabeli gyűjtők folytatta kereskedelmet is. Akkoriban sokan foglalkoztak egyiptomi tárgyak felvásárlásával, veszélyeztetve megannyi értékes lelet épségét.

A múmiát ismert története szerint egy bizonyos Willam Bailey vásárolta meg egy kairói múzeumtól 1896-ban, majd az Alloa Természettudományi és Régészeti Társaságnak adta, akik a Perthi Múzeumnak ajándékozták azt.

Hányattatott sorsa folytán mind a koporsó, mind a múmia sérüléseket szenvedett, ezt orvosolandó emelték ki a múmiát a szarkofágból.

Szerencsére a kár nem volt végzetes, és lehetővé válhatott a háromezer éves díszítés felfedezése is.