Minek a rövidítése az SOS? Szinte biztos, hogy te is rosszul tudod!
A legtöbben tévhitben élnek a nemzetközi vészjelzés valódi eredetével kapcsolatban.
Holnap, november 22-én lesz 108 éve, hogy a Nemzetközi Rádió-távírási Konvenció hivatalos nemzetközi segélykérő jelzéssé nyilvánította az SOS jelzést.
De vajon mit is jelent ez a fontos kód, amit elsősorban a hajósok használtak? Csak egy random betűhalmaz, vagy egy rövidítés, melynek értelme is van?
Mentsétek meg a hajónkat!
Az évek során számos jelentéssel ruházták fel az SOS-t. Ezek között több vicces, és olykor erőltetett szókapcsolat is volt, de a legismertebb a Save Our Ship, vagyis mentsétek meg a hajónkat változata. Ennél egy kicsit meredekebb a Save Our Souls, azaz mentsétek meg a lelkeinket, de a Send Our Savior, vagyis küldjétek a megmentőnket is sok helyen él a köztudatban.
Az igazság azonban az, hogy az SOS nem egy rövidítés, hanem egy morzekód, amely három rövid, három hosszú és ismét három rövid jelzésből áll, tehát a neki tulajdonított jelentések egyike sem állja meg a helyét.
Mindössze azért választották ezt a kódot, mert figyelemfelkeltő, könnyű megjegyezni és felismerni még a legszorultabb helyzetekben is.
Sosem látott képek a Titanicról
Nézz meg egy fotóválogatást a történelem egyik legsúlyosabb hajókatasztrófájáról, melyek között olyan páratlan képek is szerepelnek, amiket soha, sehol nem láthattál korábban.
Mi volt előtte?
Persze az SOS bevezetése előtt is használtak segélyhívót: korábban a hasonlóan háromtagú CQD volt a hajók vészjelzése. A kódnak az SOS-sel ellentétben tényleg volt szóbeli jelentése, a rövidítés a "Sürgős! Minden állomásnak!" mondatot takarta.
Ennek ellenére elterjedtek más változatok, mint például a Come Qiuck, Danger!, vagyis gyertek gyorsan, veszély, ám ennek nem volt alapja, mindössze a rádiósok ötlete volt, hogy könnyebben meg tudják jegyezni a kódot.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- vásárlás
- fekete péntek