Soha többé nem kapsz spamet!
A levélszemét nemcsak bosszantó, de veszélyes is. Eláruljuk, mit tehetsz ellene.
A kéretlenül beérkező elektronikus levélszemét, vagyis a spam azóta keseríti a netezők életét, mióta világszerte elterjedtté vált az e-mailezés. Sajnos hiába telt el több évtized, az informatikusok a mai napig harcban állnak a nem kívánatos üzenetekkel. Ám jó hír, hogy okos szelektálással és speciális szűrőkkel mindörökre gátat szabhatsz a levélszemét áradatának.
Nem csak kéretlen, még veszélyes is
A spam keletkezéséről és típusairól máig vitatkoznak a szakemberek, abban viszont mind egyetértenek, hogy a levélszemét egy különösen trükkös e-mail, ezért irtását több tényező is nehezíti. Szerencsére a józan ítélőképesség és a számítástechnika vívmányainak együttes bevetésével lassan, de biztosan végleg kiszűrheted a levélszemetet virtuális postaládádból.
A levélszeméttel nemcsak az a baj, hogy kéretlenül jön, megtölti a postafiókodat, feleslegesen foglalja a tárhelyedet, és lelassítja vagy megbénítja a rendszered. Nagyobb baj, hogy túlnyomó részük kifejezetten veszélyes, mivel hamis és megtévesztő üzenetet közvetít, káros webhelyre csábít, vagy, ami a legrosszabb, kártevő vírust terjeszt.
A károkozó lehet magában a levél kódjában, a szövegben feltüntetett csalogató linkben vagy a csatolt mellékletben is, épp ezért szűrésük és irtásuk biztonsági szempontból is kifejezetten ajánlott.
Manuális irtás és szakszerű védelem
A spam szűrését elsősorban az nehezíti, hogy kismillió helyről érkezhet, ismeretlen helyről és feladótól, ráadásul ipari mennyiségben - milliós nagyságrendben - születnek és szóródnak szét a világhálón.
Ilyen mennyiségű levélszemét mögött természetesen nem szorgos kezek állnak, hanem komplett, spamet generáló és továbbító programok. A spamek feladóit nehéz megtalálni, és még nehezebb megbüntetni, úgyhogy a leghatásosabb védekezés ellenük a spamszűrőd tökéletesítése.
Bármilyen furcsa, az ártalmas spamek elleni védekezés első számú fegyvere a józan ítélőképesség és az ismeretlen levelekkel szembeni bizalmatlanság. A nyilvánvalóan gyanús üzeneteket már szabad szemmel is kiszúrhatod, és olvasás nélkül kitörölheted.
Ez persze elég időigényes szöszmötölés, ráadásul fennáll a veszély, hogy a fontos levelet is a kukába küldöd. Ennél jóval kifinomultabb védekezés, ha az üzenetet megjelölöd, ezzel ugyanis a feladó egy virtuális feketelistára, a levél pedig karanténba kerül. Ez a funkció ma már minden levelezőrendszerben megtalálható, sőt, az Outlook vagy a Mozilla Thunderbird újabb verziói ma már sokkal strukturáltabb spamszűrésre is képesek. A szűrő beállításainál megadható kulcsszavak és egyéb paraméterek öntanulóvá teszik a szűrőd, vagyis a beérkező levelek között a későbbiekben már többféle szempont alapján, magától szelektál.
Profi szűrés
Céges és nemzetközi levelezőrendszerek - mint a Hotmail, Gmail vagy a Yahoo - külön spamszűrő programokkal állják útját a levélszemétnek.
Hasonló programot te is telepíthetsz a gépedre, ezzel ugyanis már a fiókodba érkezés előtt elcsípheted a kéretlen üzenetet. Laikusként persze nem lesz könnyű választanod a netről letölthető programok garmadájából. Szerencsére a tekintélyes informatikai lapok minden évben tesztelik a 15 legnagyobb spamszűrőt, ebből pedig egyértelműen kiderül, melyik program a leghatékonyabb.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A Virus Bulletin legutóbbi, 2011. márciusi rangsora szerint a Sophos, a McAfee Email Gateway, a SpamTitan, a Symantec Brightmail és a SpamAssasin viszi a prímet, mindegyik 95% feletti arányban szűrik ki a levélszemetet az e-mailek közül, vagyis szinte teljes szelektálást végeznek. Az ingyenes programok sem maradnak el hatékonyságban, közülük a MailWasher és a Spamhilator a legkedveltebb.
OLVASD EL EZT IS!
- számítástechnika
- számítógép
Így lesz kétszer gyorsabb a számítógéped
- szoftver
- számítástechnika
Ezt tedd, ha folyton lefagy a számítógéped!
- számítástechnika
- számítógép