Halálra rémült a régész a sikoltó múmiáktól: kik lehettek a titokzatos halottak?

Sikoltó múmiák és fej nélküli vikingek rémisztgették a tudósokat.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Minden régész azt reméli, hogy a homok szitálása közben valami rendkívülire akad. Azonban, amikor 1886-ban Gaston Maspero egyiptomi régész felnyitotta egy ismeretlen múmia koporsóját, olyasmire lelt, amire a legvadabb álmaiban sem gondolt.

A holttest - melynek eltemetése körül egyébként is sok furcsaság volt - arca fájdalmas sikolyban rögzült az örökkévalóságig.

Pentevere, az elátkozott herceg

A kairói múzeumban őrzött tetemről azóta sok mindent megtudtunk, de az 1800-as évek végén a régészek előtt még mindössze csak annyi volt ismeretes, hogy a koporsón nem jelölték meg, ki nyugszik benne, a testet birkabőrbe csavarták - amit az ókori egyiptomiak tisztátalannak tartottak -, kezét és lábát pedig összekötözték.

Voltak, akik azt feltételezték, hogy a titokzatos áldozatot megmérgezték, esetleg halála előtt megkínozták, vagy élve temették el - az arcára fagyott sikoly pedig reménytelen helyzetének felismerése és utolsó erejéből hallatott fájdalmas kiáltásának eredménye.

Mára tudjuk, hogy az E-jelű ismeretlen emberként számon tartott múmia fájdalmas arckifejezése egy bomlási folyamat következménye, tehát nem a szenvedés jele - ez megmagyarázza, hogy azóta már több hasonló lelet riogatta a régészeket.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A múmia kilétéről is vannak már elképzelések: a régészek úgy gondolják, hogy a sikító múmiaként ismertté vált férfi egykoron Pentevere herceg lehetett, és a fiút valószínűleg egy apja, III. Ramszesz elleni merénylettervben való részvétel miatt mérgezhették meg.

Erre utal egyébként az eltemetés módja is - a testnek ugyan nem adták meg a végső tiszteletet, azonban, mint a fáraó és így isten leszármazottjának, azt sem merték megkockáztatni, hogy nem balzsamozzák be a tetemét.

Hátborzongató leletek

Gaston Maspero már nem élhette meg, hogy megfejtsék hátborzongató lelete titkát - azonban nem ez volt az egyetlen olyan régészeti felfedezés, ami arról árulkodik, hogy a múltban sötétebb dolgok történhettek, mint azt el tudnánk képzelni. Kattints a leghajmeresztőbb régészeti leletekért!

Minden idők legrémisztőbb régészeti leletei: hátborzongató múlt

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kép forrása: ikanlepu.blogspot.com.

Ezt is szeretjük