Ő volt a legelső nő, aki elérte az Északi-sarkot - Szánon és gyalog hajtotta végre az emberfeletti küldetést

Ann Bancroft emberfeletti teljesítménye azóta is számtalan nőnek nyújt inspirációt álmaik megvalósításában.

Sarkvidék első női felfedezője
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Északi- és a Déli-sark a föld legzordabb helyei közé tartozik, ahova csak a legkitartóbb, mindenre elszánt felfedezők merészkednek el. Köztük van Ann Bancroft is, aki első nőként mindkét sarkvidéken járt. 

Ő volt a legelső nő, aki elérte az Északi-sarkot

Ann Bancroft az amerikai Mendota Heightsban született, Minnesotában 1955-ben, majd az állam fővárosában, St. Paulban nőtt fel. Gyerekkorában sok időt töltött a kenyai fővárosban, Nairobiban is, ahol igazán megszerette a természetet és a túrázást is. Minnesotában is sokat kirándult a család, Ann pedig már nyolcévesen a túrák vezetője lett. Bár tanulási nehézségekkel küzdött, elvégezte a St. Paul Akadémiát, majd testnevelő tanárként, edzőként és túravezetőként dolgozott. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Egészen 1986-ig, amikor lehetőséget kapott a Steger Nemzetközi Északi-sark-expedícióhoz való csatlakozásra. A hattagú csapat egyetlen női tagjaként 56 nap után érte el az Északi-sarkot úgy, hogy csupán kutyaszánt használtak az úton. Ann lett az első nő, aki így érte el a sarkot, több mint 1000 mérföldet megtéve. Tapasztalatait és ismereteit más nőknek is át akarta adni, így 1991-ben létrehozta az Ann Bancroft Alapítványt, amivel más nőket és lányokat is álmaik megvalósítására buzdított. 

Nem érte be ennyivel

Az első expedíciót követte a következő, melynek már ő lett a vezetője. A csak nőkből álló csoport Grönlandot síelte át 1992-ben. Majd jött az újabb lenyűgöző teljesítmény, Bancroft egy öttagú, csak nőkből álló csapat vezetőjeként sítalpon elérte a Déli-sarkot is 1993 elején. A több mint 660 mérföldes út 67 napig tartott, teljesítésével pedig Ann lett az első nő, aki mindkét sarkot elérte. Egy korábbi, legendás antarktiszi expedícióról írt hajónaplóról itt olvashatsz. 2001-ben egy másik híres felfedezőnővel, a norvég Liv Arnesennel közösen visszatért az Antarktiszra, és egy vitorlázással és síeléssel kombinált, 94 napos utat tett meg. 

A páros 2007-ben újabb expedícióra indult a Sarki-tengeren, de ezt az utat rövidre kellett fogniuk Arnesen fagysérülései és a műszereket tönkretevő extrém hideg miatt. 2017-ben Ann a Gangesz folyó mentén tett expedíció vezetője lett, amivel a tiszta víz fontosságára hívták fel a figyelmet. 68 éves kora ellenére a kalandornő még mindig aktív, és az alapítvány mellett a legtöbb időt most is a szabadban tölti. 

Fiúnak álcázta magát, így lett az első nő Jeanne Baret, aki körbehajózta a Földet: tudományos érdeklődés vezette

A tudományok iránti érdeklődése vezérelte Jeanne Baret-t, aki a világtörténelembe beírta a nevét mint az első nő, aki körbehajózta a Földet.

Elolvasom

(Borítókép forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük