Te is olyan leszel, mint az anyukád?
Te is ilyennek látod a mai fiatal felnőtteket?
Lévai Katalint régóta foglalkoztatta a romkocsmákat ellepő fiatal felnőttek világa. A volt főszerkesztő, tudományos kutató, tanár, politikus, európai parlamenti képviselő és jelenleg íróként dolgozó szakember legújabb könyvét ennek a generációnak szentelte. Lévai Katalinnak tíz regénye jelent meg eddig. Az Anna Karenina lánya után most a legújabb, Romkocsma című könyvének megjelenése kapcsán ültünk le vele beszélgetni.
- A regényeiben az érzelmek világa, a családi kötődések - az anya és gyermek viszonya, az apa és gyermek viszonya, a generációk együttélése -, a családi környezet harmóniája vagy annak a hiánya fontos szerepet játszanak. Személyes indíttatásból?
- Igen. Abban a 8. kerületi, régi pesti bérházban lévő lakásban írok, ahol a szüleim éltek, ahol felnőttem. Ez az én nosztalgiaotthonom. Felújítottam, de megőriztem a régi bútorokat, és apukám egykori íróasztalánál születnek meg a könyveim.
- Az édesanyám ötven éven keresztül innen járt a Nagycsarnokba vásárolni, én is oda járok, és ezek a vásárlások egyben kalandozások a múltban is. Elindulok, és megelevenednek azok a történetek, amelyeket anyukám mesélt. A csarnoknál van egy kis antikvitásüzlet, ahol ugyanazok a porcelánok, terítők, régi holmik kaphatóak, amelyek a mi lakásunkat is díszítették. Szinte minden héten betérek oda.
Nem is úgy megyek a Nagycsarnokba, mintha én emlékeznék, hanem szinte én leszek az édesanyám, úgy is vásárolok, és ugyanúgy főzök, ahogyan ő főzött. Igaz, a lányom szerint az én máglyarakásom sohasem olyan magas, mint az anyué volt, de azért nem adom fel. Megmaradt az 1936-os kiadású Ínyenc mester szakácskönyve, pecsétes, maszatos, foltos, a férjem újra köttette - ajándékként nekem. Nagy becsben tartom, imádom olvasni, mert a nagymamámé volt, majd a mamám főzött belőle, én már inkább csak az ötleteket lesem el onnan.
Miért nem akarnak felnőtté válni a mai harmincasok, miért maradnak örök lázadó kamaszok, és élnek szingli életformát, miközben már családjuk és gyerekük van? Milyen életcélokat tűznek maguk elé, mi hiányzik az életükből, amit a romkocsmák világában remélnek megtalálni? Lévai Katalin új kötete nemzedékeken átsöprő érzelmi viharok regénye.
Kiadja a Kossuth Kiadó.
A könyv ára 2990 forint.
A könyvet kedvezményesen itt rendelheted meg.
Szeretek főzni, sokat is főzök, de nem méricskélek, hanem főzök, ahogyan jön. Nem sikerül mindig tökéletesre, de azért szeretjük így. Újdonság az életemben a sütés, amit az unokámmal nagyon élvezünk. Almás pite, szilvás pite, barackos pite a variáció. Imádunk együtt sütni, és most majd könyvet is együtt írunk.
- Tapasztalata szerint a közös étkezések hangulatát, összetartó erejét a mai rohanó világban sikerül generációkon át megőrizni?
- Attól tartok, hogy egyre kevésbé, de nálunk igen. Nem véletlen, hogy majdnem minden könyvemben szerepelnek ételleírások, mert a konyha fontos területe az életünknek. A szereplőim is ott találkoznak, együtt hoznak létre valamit, és a közös alkotás mindig intim helyzeteket eredményez. A Párnakönyv és más mesék, az Anyám évszázada és a Romkocsma című könyvemben is így van.
Miközben a Romkocsma pontosan azt mutatja meg, hogyan bomlik fel egy három generációs család, ahol a nagymama és az anya között erős konfliktus alakul ki, mert a nagymama nem tudja elfogadni, hogy a harmincas éveiben járó lánya úgy akar élni, mintha még húszéves és szingli lenne. Ez korszakos jelenség, és ezt a generációt nevezem romkocsma-generációnak. Az unoka a maga koravén bölcsességével, intelligenciájával végül felülemelkedik ezen a konfliktuson - és csavar egyet a történeten.
- A Romkocsma című könyvében szó esik az aranyfényű húslevesről, a halványsárga grízgaluskákról, az egresmártásról és a meggyes süteményről, amelyet az unoka süt az édesapjával, amivel az édesanyát szeretnék meglepni a születésnapján. Lázasan készülődnek, majd megjelenik az ünnepelt, és a látvány lehangoló. Látképnek szánta?
- Inkább azt mondanám, hogy megfordítottam a szokásos anya és lánya együtt főz a konyhában szituációt. Ma a fiatal férfiak már nem ijednek meg attól, hogy belépjenek a konyhába. Ez a jelenet is arról szól, hogy apa és lánya nagy összhangban és nagy buzgalommal együtt sütnek születésnapi tortát az anyukának. És, hogy miért nem értékeli ezt az ünnepelt? Nos, ez az igazi kérdés a regényemben.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- állás
- munka