Fogtömés és szalonna: 7 találmány, amit a rómaiak adtak nekünk

A rómaiaktól több minden származik, mint azt sokan hinnék.

Római találmányok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokat hallhattunk már arról, hogy az európai kultúra két fontos bölcsője az ókori Görögország és Róma, gondoljunk csak az irodalmi vagy zenei hagyatékukra.

Azt azonban sokan nem is sejtik, hogy nem csupán ennyiben merül ki, amit az ókori Rómának köszönhetünk. Meglepő, hogy ma is használatos eszközök és megoldások egész sora származik tőlük, amelyekről talán senki sem hinné. Találékonyságuk, technikai ambícióik nagyot lendítettek az utókor lehetőségein, és alapot adtak számos későbbi, modern fejlesztésnek.

Római találmányok

A következő nyolc dolog az ókori rómaiak páratlan eszességének köszönhető. Lapozd végig felsorolásunkat! 

A sóval pácolt sertéshús létének első bizonyítéka Kínából, az i. e. 2. évezredből való, de a szalonnát a rómaiak vezették be az európaiak életébe. Miután keleti katonai hódításaik során új pácolási eljárásokkal találkoztak, finomították azt, és szalonnagyártásba kezdtek. Az olasz forróságban kapóra jött a sertéshús sózással, pácolással és füstöléssel való tartósítása.
Fotó: Yulia Naumenko / Getty Images Hungary
Noha vannak róla írásos bizonyítékok, hogy a fogorvoslás már i. e. 2600-ban is létezett, a fogtömés első kézzel fogható bizonyítéka Rómából származik i. e. 100-ból. Celsus írt róla, ahogyan a fogfájás kezeléséről és a fogzó babák fájdalmának enyhítéséről is.
Ugyan az üveg már Mezopotámiában és Egyiptomban is létezett, magát az üveggyártást és -kimunkálást a rómaiak vitték magasabb szintre. Tőlük, az i. e. 1. századból ered az üvegfúvás.
Fotó: wikipedia.org
Az ókori egyiptomiak is tettek lakhelyük hűtéséért úgy, hogy nedves textileket akasztottak az ajtókeretre. A rómaiak ennél messzebb mentek technikailag: a falakban és padlókban futó vízvezetékeiket nemcsak ivóvíz nyerésére használták, hanem az elit házainak hűtésére is.
Bár a könyvek ősét kutatva mindenki Egyiptom pergamentekercseire gondolhat, az első fűzött könyv, azaz kódex a 4. századi rómaiakhoz köthető. A kódex szó jelentése fatömbök, ami a tekercsek mindkét végén elhelyezett famerevítőre utalhatott.
Fotó: R.Tsubin / Getty Images Hungary
Az első újság is a rómaiakhoz köthető. Az Acta Diurnát ("Napi cselekedetek") nagy kő- vagy fémlapokra írták fel, majd nyilvános helyen állították fel mindenki számára, aki tudott olvasni.
Amikor Róma városa felpezsdült, gyorsan gyarapodó lakosságának lakóhelyekre volt szüksége. Ekkor a várost nem széltében, hanem felfelé kezdték bővíteni, és létrejöttek a mai értelemben vett társasházak.
Fotó: Boris Gelman / Getty Images Hungary

Olvass tovább: Így néztek ki az ókori római császárok

Egy tehetséges művész élethű másokat készített neves római uralkodókról, így például Caesarról és Néróról is.

Így nézett ki a valóságban Julius Caesar és Néró: elképesztően élethű lett a reprodukciójuk

Az ókori római vezetők arcrekonstrukciói olyanok lettek, mintha élnének.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary, wikipedia.org.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük