Hamis a 20. század egyik leghíresebb fényképe?
A milicista halála eredetiségét sokan kétségbe vonták.
Számos kétely lengi körül a magyar származású Robert Capa egyik fényképét, amely fotótörténeti jelentőséggel bír, és amely pontosan 78 évvel ezelőtt, 1936. szeptember 5-én készült.
Már a múlt század közepén is többször felmerült, hogy A milicista halála hamis. A néhai Capa reagált a vádakra, a korabeli interjú nemrégiben került elő.
Hamis a fotó?
Több tanulmány is készült a spanyol polgárháború leghíresebb fotójáról, A milicista haláláról, amelyben azt próbálják bebizonyítani, hogy a kép előre megrendezett szituációban, beállított körülmények között készült, és a fényképész-haditudósító becsapta az egész világot.
A fénykép nem egy könnyed műalkotás: Federico Borrell García, a spanyol republikánus és anarchista rendőr halálának pillanatát ábrázolja.
Ezt az állítást vonták kétségbe civilek, újságírók és történészek egyaránt. Volt, aki szerint a helyszín nem stimmelt, mások az alak tartását és a kompozíció egészét találták árulkodónak és hibásnak.
Világhírű magyarok
A világ legnagyobbjai közt szép számmal fellelhetők hazánk fiai. Összegyűjtöttünk hat zsenit, aki történelmet írt, és magyar felmenőkkel rendelkezik.
Bár számos szakember, köztük 2007-ben egy magyar történész, Harsányi Iván is alátámasztotta, hogy a fotó nem lehet hamisítvány, a mai napig viták folynak a témában, és a szkeptikusok továbbra is hallatják a hangjukat.
Az elfeledett interjú
Az 1954-ben elhunyt Robert Capa már nem tud reagálni az új vádakra, ám a múlt században élt kételkedőknek egy korábbi interjújában részletesen elárulta, hogyan készült a kép. Az 1947-es beszélgetést hangfelvétel formájában tette közzé a New York-i Nemzetközi Fotográfiai Központ tavaly év végén.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Így készült a fotó
A fotós a beszélgetésben mesél utazásairól, élményeiről, a pókerről, és A milicista halála című kép készítésének körülményeiről is. Elmondása szerint ő és 20 katona fedezékben voltak, amikor tűz alá vették a területet. Néhány társa harcolni indult, Capa pedig kiemelte a fényképezőgépet a lövészárokból, hogy megörökítse a tűzcsatát.
Néhányszor, találomra elkattintotta a gépet, majd az eredményt hazaküldte, anélkül, hogy ellenőrizte volna, mi van a képeken. Három hónappal később tudta meg, hogy az egyik fotója - ez volt A milicista halála - már bejárta a világot, és a spanyol polgárháború jelképeként tartják számon.
- kultúra
- interjú
- fotózás
- történelem
- hamisítvány
- érdekességek a világból
- fotó
- hamis
- robert capa
- Terasz
OLVASD EL EZT IS!