Hamis a 20. század egyik leghíresebb fényképe?

Előkerült Robert Capa nyilatkozata

A milicista halála eredetiségét sokan kétségbe vonták.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Számos kétely lengi körül a magyar származású Robert Capa egyik fényképét, amely fotótörténeti jelentőséggel bír, és amely pontosan 78 évvel ezelőtt, 1936. szeptember 5-én készült.

Már a múlt század közepén is többször felmerült, hogy A milicista halála hamis. A néhai Capa reagált a vádakra, a korabeli interjú nemrégiben került elő.

Hamis a fotó?

Több tanulmány is készült a spanyol polgárháború leghíresebb fotójáról, A milicista haláláról, amelyben azt próbálják bebizonyítani, hogy a kép előre megrendezett szituációban, beállított körülmények között készült, és a fényképész-haditudósító becsapta az egész világot.

A fénykép nem egy könnyed műalkotás: Federico Borrell García, a spanyol republikánus és anarchista rendőr halálának pillanatát ábrázolja.

Ezt az állítást vonták kétségbe civilek, újságírók és történészek egyaránt. Volt, aki szerint a helyszín nem stimmelt, mások az alak tartását és a kompozíció egészét találták árulkodónak és hibásnak.

Világhírű magyarok

A világ legnagyobbjai közt szép számmal fellelhetők hazánk fiai. Összegyűjtöttünk hat zsenit, aki történelmet írt, és magyar felmenőkkel rendelkezik.

Senki sem tudja, hogy magyarok voltak, de az egész világ hálás nekik

Nézegess képeket!

Elolvasom

Bár számos szakember, köztük 2007-ben egy magyar történész, Harsányi Iván is alátámasztotta, hogy a fotó nem lehet hamisítvány, a mai napig viták folynak a témában, és a szkeptikusok továbbra is hallatják a hangjukat.

Az elfeledett interjú

Az 1954-ben elhunyt Robert Capa már nem tud reagálni az új vádakra, ám a múlt században élt kételkedőknek egy korábbi interjújában részletesen elárulta, hogyan készült a kép. Az 1947-es beszélgetést hangfelvétel formájában tette közzé a New York-i Nemzetközi Fotográfiai Központ tavaly év végén.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Így készült a fotó

A fotós a beszélgetésben mesél utazásairól, élményeiről, a pókerről, és A milicista halála című kép készítésének körülményeiről is. Elmondása szerint ő és 20 katona fedezékben voltak, amikor tűz alá vették a területet. Néhány társa harcolni indult, Capa pedig kiemelte a fényképezőgépet a lövészárokból, hogy megörökítse a tűzcsatát.

Néhányszor, találomra elkattintotta a gépet, majd az eredményt hazaküldte, anélkül, hogy ellenőrizte volna, mi van a képeken. Három hónappal később tudta meg, hogy az egyik fotója - ez volt A milicista halála - már bejárta a világot, és a spanyol polgárháború jelképeként tartják számon.

Ezt is szeretjük