Hónapokra eltűnt a nap a városból: zseniális, ahogy odacsalták a fényt

A városka lakói megelégelték a napfény hiányát, ezért kreatív dolgot eszeltek ki.

Rjukan
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Oslótól alig 200 kilométerre fekvő Rjukan csodálatos helyen fekszik, és többek közt az 1883 méter magas Gaustatoppen hegycsúcsra vezető túraútvonal kiindulópontja, illetve az UNESCO Világörökség része. 

A 3386 főt számláló település azonban a világ legsötétebb városa címet is elnyerte, ugyanis a várost körülölelő hegyek miatt szeptembertől márciusig nem éri közvetlen napfény. Ami - mint tudjuk - nélkülözhetetlen az egészséghez és általában a jó közérzethez, hiszen nélküle a szervezet nem képes elég D-vitamint termelni. A megpróbáltatások ellenére Rjukan a múlt század óta Norvégia legfejlettebb infrastruktúrájú városa, előnyös tulajdonságát pedig ezúttal is kihasználták: hatalmas tükrökkel körbevonták a várost, melyek visszanyerik a napfényt, így azt a helyieknek nem kell teljes mértékben nélkülözniük.

A várost körülölelő hegyek miatt Rjukan lakói szeptembertől márciusig nem élvezhetik maradéktalanul a napsugarakat, ezért kreatív módszerhez folyamodtak.
450 méterrel a város fölé hatalmas tükröket építettek, melyek egyúttal napelemként is funkcionálnak, illetve folyamatosan követik az égitest mozgását.
A projekt sikeres volt, a helyiek pedig fellélegezhetek.
Egy helybéli lakos a Guardiannak egy alkalommal azt nyilatkozta, hogy a napfény legalább olyan áldásos a lelkének, mint a szervezetének.
Érdekesség, hogy a napfényfogó tükör ötlete Mr. Sam Eyde-nek, a városka alapítójának fejében már 1913-ban megfogalmazódott, ám végül elvetették azt.
Bár a projektnek ezúttal is akadtak kritikusai, akik szerint az egész csak propagandafogás, és felesleges pénzköltés, összességében az emberek pozitívan fogadták az eszközöket.

Nyitókép: Getty Images Hungary.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük