Eddig azt hitték, csak az ember képes erre: meglepő, melyik állatnak is van ritmusérzéke
Gondoltad volna, hogy a fókáknak is van ritmusérzéke?
Korábbi tudásunk szerint az ember az egyetlen olyan faj a Földön, mely veleszületett ritmusérzékkel rendelkezik: ez a képessége az emberi beszéd egyik alapja. Ám a kutatók nemrégiben megvizsgálták a tengeri fókák ütemérzékét, és érdekes megállapításra jutottak.
Azért esett a választás a fókákra, mert rendelkeznek vokális tanulási képességgel, melyről úgy gondolják, hogy a ritmikus készségek egyik építőköve.
A fókáknak van ritmusérzéke
A tanulmányt egy rehabilitációs központban végezték, ahol 20 fiatal fókát teszteltek, mielőtt visszaengedték őket a természetbe. Azt vizsgálták, hogy az állatok hogyan érzékelnek különféle szekvenciákat. Az embergyerekeken végzett ritmikus válaszokat vizsgáló tanulmányok módszerével a csapat feljegyezte, hogy a fókák hányszor fordultak a hang irányába, hogy megnézzék, hol van a forrása.
Ez a viselkedés azt jelzi, hogy a fajok, legyen az ember vagy fóka, érdekesnek találják-e az ingert. A fókák gyakrabban keresték a zajok forrását, amikor a hangok hosszabbak, gyorsabbak vagy ritmusosabbak voltak. Az alanyokat nem jutalmazták, mikor reagáltak a hangokra, és nem képezték ki arra, hogy választ adjanak egy-egy zajra.
A vizsgálat kimutatta, hogy a fókák különbséget tudnak tenni a szabályos és szabálytalan szekvenciák, hosszú és rövid, valamint lassú és gyors hangsorok között.
- Rajtunk kívül egy másik emlős is mutat ritmusfeldolgozási és vokalizációs tanulási képességet. Ez jelentős előrelépés az emberi beszéd és zeneiség evolúciós eredetéről folyó vitában, amelyek még mindig meglehetősen rejtélyesek. Az emberi csecsemőkhöz hasonlóan a fókáknál tapasztalható ritmusérzékelés korai életszakaszban jön létre, erős, és nem igényel sem képzést, sem megerősítést - nyilatkozta Laura Verga, a tanulmány egyik szerzője.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A csapat szerint ez az első feljegyzés az emberen kívüli egyéb emlősök ritmusmegkülönböztető képességéről. A szerzők szerint további kutatásokban érdemes lenne megvizsgálni a képesség funkcióját a fókák természetes környezetében, illetve összehasonlítani az állatokat más úszólábúakkal, hogy kiderüljön, ritmusérzékük konvergens evolúció vagy közös ősök eredménye-e.
Fotók: Pexels
Elbűvölő képeket készít a bajkáli fókákról a fotós
Természetes környezetükben fotózta a férfi a különleges állatokat.
Elbűvölő képeket készít a bajkáli fókákról a fotós: különleges módszerrel örökíti meg őket
Nézegess képeket!
Elolvasom