Így gyűri össze a levegőt egy repülőgép: bámulatos fotókat készített a NASA
A repülő körüli szuperszonikus lökéshullámok képi megjelenítésével tíz éve próbálkoztak: most végre sikerült.
A NASA évek óta dolgozik egy olyan repülőgép kialakításán, ami a lakosságot zavaró zaj nélkül, mégis szuperszonikus sebességgel tud repülni.
A kutatáshoz elengedhetetlen volt, hogy a tudósok tisztában legyenek vele, pontosan hogyan hasítanak a lökéshullámba a hangsebességnél is nagyobb teljesítményre képes repülőgépek, hiszen ez indukálja a hangrobbanást. A siker egy kiválóan összehangolt kísérletnek köszönhető.
Precizitás és pontosság
Két szuperszonikus repülőgépet egy harmadikra szerelt különleges kamerákkal videóztak a levegőben. A specifikusan erre a célra átalakított B-200-as kísérő repülő, amire a kamerákat rögzítették, 600 méterrel szállt a két lökhajtásos T-38-as kiképző repülőgép felett. A fotókat egy speciális, úgynevezett Schlieren fényképezési technikával készítették el, épp abban a pillanatban, amikor a repülőgépek a hangsebességet átlépve belehasítottak a lökéshullámba.
A lökéshullámok tulajdonképpen eltérő nyomású légtömegek, amik a hangsebességgel száguldó repülőkkel való ütközéskor generálnak hangrobbanást. A felvételeken a repülőgépek körül áramló levegő eltérő fénytörésű részeinek eltérő intenzitású árnyéka látható.
(Képek: NASA.)
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Csodálatos holdfogyatkozás
A különleges árnyalata miatt vérholdnak is nevezett jelenségre mindössze néhány évente egyszer van példa, a következő ilyen látványosságra 2022-ig várni kell.
Vörösre váltott a Hold, majd teljesen eltűnt: ma hajnalban bámulatos jelenséget fotóztak
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- csillagászat
Érdekes dolog derült ki a Naprendszer rejtélyes kilencedik bolygójáról
- tudomány
- csillagászat