Ezért rendszertelen a menstruációd: 3 gond, ami a háttérben állhat
Ha a rendszertelen menstruáció problémájával küzdesz, nézd meg, mik lehetnek az okai!
Tinédzserkorban, főleg az első menstruációt követő közvetlen időszakban még természetes, ha a ciklusod nem áll be pontosan a normális 28 napra.
Ha azonban a probléma hosszú távon is fennáll, vagy a már rendszeres menzesz után borul fel a rend, érdemes mögé nézni a dolgoknak, mert lehet, hogy valami gond van a háttérben.
Rendszertelen étkezés
Ha össze-vissza jön meg, először is érdemes megvizsgálnod az étkezési szokásaidat, mert ez is nagyban befolyásolja a ciklusodat. A túlzásba vitt fogyókúra például okozhat menstruációelmaradást, hiszen a tested nem jut elég vitaminhoz, ásványi anyaghoz, de ha más étkezési zavarod van, az is kiválthatja a problémát.
A kényszeres evés, illetve főleg az abból adódó túlsúly is megzavarhatja a hormonháztartásodat, ami szintén menstruációs gondot okoz. Ebben az esetben mindenképpen fordulj szakemberhez!
Fontos, hogy tudd, bármilyen típusú étkezési zavarod van, akár bulimia, akár túlevés vagy kóros soványság, mindenképpen orvosi segítséget kell kérned, mert ez nem csak a nőgyógyászati problémák miatt veszélyes!
Stressz
A stresszes életmód nagyon nagy mértékben kihat a mentális és az egészségi állapotodra, így a menstruációt is érinti. Nemcsak késést vagy kimaradást okozhat, még az is előfordulhat, hogy a vártnál hamarabb jön meg. Ez azért van, mert az idegeskedés, a rohanás és az ezekkel járó más érzelmek befolyásolják a peteérést serkentő hormonokat.
Ha egy nehéz időszakon vagy túl, és úgy fordul elő, hogy nem időre jön meg a menzesz, vagy csak egyszer-egyszer áll fenn a probléma, akkor még nincs súlyos gond, ha azonban ez rendszeressé válik, orvoshoz kell fordulnod vele. Továbbá fontos, hogy megpróbáld a lehető legjobban csökkenteni az életedben a stresszforrásokat, mert ez az életmód hosszú távon veszélyes.
Nőgyógyászati problémák
Amennyiben nálad nem a stressz vagy étkezési zavarok okozzák a rendszertelen menstruációt, valószínűleg kivizsgálásra van szükség, mert lehet, hogy komolyabb nőgyógyászati problémád van.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha hamarabb vagy többször jön meg a normálisnál, lehet, hogy mióma van a háttérben. Ezt gyógyszeres kezeléssel, súlyosabb esetben műtéttel lehet orvosolni. A vérzés kimaradásának hátterében például petefészekciszta állhat, ami magától felszívódhat. Ha ez nem történik meg, szintén művi beavatkozásra van szükség.
Ezeknek a gondoknak mindenképpen utána kell járni, mert ha valami nem stimmel, és nem kezelik megfelelően, komoly problémákat, még meddőséget is okozhat.
OLVASD EL EZT IS!
- test és lélek
- fogamzásgátló
2 eset, amikor nem véd meg a fogamzásgátló: ezt kell tudnod, ha tablettát szedsz
- fogyás
- anyagcsere
Ezért nem tudsz lefogyni: 3 probléma, ami a háttérben állhat
- menstruáció
- hasfájás