50 ezer forintodba kerülhet ez hívás: a rendőrség telefonos csalásra figyelmeztet
Pénzt csalnak ki a gyanútlan áldozatoktól.


- Pattanásokat, rosaceát, hajhullást okozhat ez a ronda kis élősködő: mikor merülhet fel a gyanú, hogy a bőratka a ludas? »
- A H&M új vendégtervezője visszahozza a nőies romantikát: Simone Rocha csodás darabjai már a kínálatban »
- Különc stílusával hívta fel magára a figyelmet Kamala Harris nevelt lánya: Ella nem egy tipikus modell »
- Auschwitzban halt meg a 14 éves lány: utolsó fotói még megrázóbbak színesben
- Kiderült, Dobó Kata miért szakított Andy Vajnával: 8 év után zárta le élete egy szakaszát
- Varga Feri után felesége is lefogyott - Balássy Betty ennyire karcsú lett
- "Lehet, hogy szűk lesz egy kicsit, de a férje majd bejáratja" - Magyar nők megrázó vallomásai a férjöltésről
- Az 50 évvel ezelőtti Budapestről kerültek elő fotók: nagyon más volt akkor az élet a fővárosban
A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság a telefonos csalás áldozattá válásának megelőzésére hívja fel a lakosság figyelmét. A megyében az elmúlt nyolc hónapban több mint félszázan váltak úgynevezett telefonos csalás szabálysértés áldozatává. A sértetteket ezen esetekben akár 50 ezer forint kár is érheti.
Az elkövetők módszere, hogy telefonon hívják fel ügyfeleiket nyereményjáték ürügyén, azonban a jutalom átvételét adott pénzösszeg befizetéséhez kötik. Általában azt kérik, hogy mobiltelefonon keresztül a megadott számra feltöltést eszközöljenek, akinek ez nem áll módjában, annak felajánlják, hogy ezt megteheti bankautomatán keresztül, illetve dohányboltban vagy benzinkúton is.
A csalók kisebb, 5 ezer forinttól 15 ezer forintig terjedő összegeket kérnek, de van, akivel ezt többször is megismételtetik, így a szabálysértéssel okozott kár több tízezer forint is lehet. Volt olyan eset is, amikor időkorlátot szabtak meg - mintha verseny lenne -, hogy a feltöltéseket több terminálon keresztül - bankautomata, üzemanyagtöltő állomás - tudja-e teljesíteni a sértett.
A csalók a legtöbb esetben végig telefonvonalban vannak és folyamatosan adják az utasításaikat az áldozatoknak, szóval tartják őket, ezzel elérik, hogy gondolkodás nélkül teljesítsék a kéréseiket, és az esetleges kétség felmerülése esetén a nyerteseket megnyugtassák. Sok esetben - mivel a hívó csak számokat diktál egymás után - csak utólag tudatosul a nyerteseknek, hogy egy mobil egyenlegét töltötték fel.
A mobilszolgáltatók ilyen típusú nyereményjátékokat nem hirdetnek, az akcióikban soha nem kérnek előre pénzt, főleg nem mobiltelefon-feltöltést. A rendőrség kéri, hogy nyereményjátékról szóló telefonhívásokat kezeld fenntartással!
A rendőrség tanácsai
Próbáld azonosítani a hívót! Kérj az ellenőrzéshez egy visszahívható telefonszámot, vagy a kérdéses játékról szóló honlap címét! Ismeretlenek telefonját ne töltsd fel, ne utalj át pénzt! Idegenek kérésére semmilyen számsort ne üss be a telefonodba!
Személyes és banki adatait ne add meg telefonon keresztül! Bármilyen kecsegető ajánlattal keresnek meg, legyél gyanakvó, mert nyeremény helyett csalás áldozatává válhatsz, károd keletkezhet! A rendőrség kéri, hogy tanácsaikat oszd meg azokkal az ismerőseiddel, rokonaiddal, akik nem interneteznek. Ha mégis megkárosítanak, haladéktalanul tegyél bejelentést a rendőrségen személyesen, vagy a 112-es ingyenes segélyhívó számon.