Trafikmutyi után patikamutyi?

A gyógyszerárak tovább nőhetnek

A kormány súlyos helyzetbe kényszeríti a gyógyszertárakat.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kormány a dohánykereskedelemhez hasonlóan törvényileg újraosztja a gyógyszerészek piaci tortáját. Szerintük mindez a patikusok védelmében történik.

A kormány arra kötelezi a patikusokat, hogy milliókért vásárolják meg a saját munkahelyüket. Ha erre nincs pénzük, kedvezményes hitelt vehetnek fel az államtól, vagy bezárhatják a boltot jövő januártól. A kormány szerint fontos, hogy a patikusoknak meglegyen az anyagi biztonságuk, így a szolgáltatásuk garantáltan jó minőségű legyen. Mintha ez utóbbi attól függene, hogy valaki tulajdonos-e, vagy sem. A tervek szerint a jövőben egy patikusnak csak négy gyógyszertára lehet, legalábbis papíron. Utóbbi megoldás a trafikmutyiból lehet ismerős.

Miről van szó?

A gyógyszer-kereskedelmi piacot 2007-ben liberalizálta a Gyurcsány-kormány. Innentől szabadon lehetett patikát alapítani, vásárolni, eladni. Megjelentek a nagy nemzetközi és hazai gyógyszer-nagykereskedők, akik patikatulajdonosként is beléptek a kiskereskedelmi piacra, hasonlóan a globális trendekhez. Végeredményben ez jó volt a fogyasztónak is, mert javult a szolgáltatások színvonala, illetve olcsóbbak lettek egyes gyógyszerek. Éles árverseny jelentkezett, több lett a patika és javult a gyógyszerekhez való hozzáférés is - állítják a Gazdasági Versenyhivatal és a Gazdaságkutató Intézet tanulmányai. Ugyanakkor nagyarányú koncentráció is végbement, 2012-re három nagykereskedő, a Hungaropharma, a Phoenix és a Teva uralta a piac 93%-át.

A Fidesz egyik első dolga volt felszámolni a patikaliberalizációt 2010-ben. Orbán Viktor szerint a liberalizáció a külföldi gyógyszermaffia érdekeit szolgálta, nem pedig a magyar emberekét. Az egészségügyért felelős államtitkár, Szócska Miklós szerint rosszul működött a rendszer, ezért kellett megszüntetni, valamint úgy vélte, hogy a liberalizációval romlott az ellátás színvonala és egyenletessége. Míg a városokban százával létesültek új gyógyszertárak, vidéken megszűntek a kis patikák, így a betegek ellátása ellehetetlenült. Szerinte az is bűn volt, hogy a patikák kedvezményekkel csábítottak gyógyszervásárlásra, "a patika pedig nem szupermarket".

Mi áll a háttérben?

A hazai gyógyszer-kereskedelmi piac óriási üzletet jelent. Még úgy is, hogy a forgalom a gazdasági válság óta, itthon és az egész világon, folyamatosan csökken. A hazai gyógyszer forgalom 2012-ben 570 milliárd forintot tett ki, ebből a patikáké 442 milliárd volt, ami 3,5%-os csökkenést jelent az előző évhez képest. Az ágazat továbbá súlyosan eladósodott, a patikák például 70 milliárd forinttal tartoznak a nagykereskedőknek.

A kormány kétféle pénzügyi konstrukcióval kívánja támogatni a patikák tulajdonosváltását. A cél az, hogy 2013 végéig 25, 2017 januárjáig pedig 50%-ra emelkedjen a patikusok gyógyszertári tulajdonrésze. Jelenleg 2347 közforgalmú patika működik az országban. Közülük a gyógyszerészek tulajdoni hányada 487-ben nem éri el a 25, további 352-ben pedig az 50%-ot. Az értékbecslés, hitelfelvétel részletei vagy a személyi kör még nem ismertek.

Ráadásul Magyarországon a kormány folyamatosan csökkenti a nagykereskedők árrését, ami most 6%, miközben a patikákét emeli, ez jelenleg 14%. Így a patikák egyre nagyobb szeletet hasítanak ki az elérhető haszonból. Az új szabályozás ezt a gyakorlatot teszi teljessé, úgy, hogy egyszerűen elveszi a tulajdont a jogos tulajdonosától, és odaadja valaki másnak, ami jogilag nagyon súlyos lépés az államtól.

Több százmilliárd forintnyi adót hárítanak át - Az emberek fizetik

Nézegess képeket!

Elolvasom

A kormány a liberalizáció visszacsinálásával lényegében kiiktatja az éles árversenyt generáló nagy patikaláncokat, és helyzetbe hozza az általa kedvezményezett patikusi kört. Mindezzel rosszul járnak a nagykereskedői patikaláncok, hiszen nekik kötelezően el kell adniuk a tulajdonukat egy gyógyszerésznek. Egyelőre azonban nem tudni, hogy ezt milyen értéken, hogyan kell megtenniük.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az Európai Unió mindezt a verseny durva korlátozásának tartja, és megindítja a kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen. Az új szabályozással várhatóan a hazai fogyasztók is rosszul járnak, hiszen a nagykereskedői kedvezmények megszűnésével minden bizonnyal emelkedni fognak a gyógyszerek árai is.

Ezt is szeretjük