Otthon szülés: a cigaretta kizáró ok
A kormány elfogadta a rendeletet, amely a jövőben szabályozza az otthon szülést. Íme a részletek!
Hazánkban már több mint húsz éve probléma az otthon szülés, pontosabban a kérdés jogi szabályozása. Kormányok jöttek-mentek, de nem változott semmi, az elmúlt két évtizedben a témában egyetlen jogszabály sem született, pedig egyre többen döntöttek úgy, hogy kórház helyett saját otthonukban hozzák világra gyermeküket.
A statisztikák szerint Magyarországon a rendszerváltás óta mintegy 3500 nő szült intézményi kereteken kívül, és a szám egyértelmű növekedést mutat: míg hat évvel ezelőtt 84-en választották tervezetten ezt a szülési formát, addig 2009-ben már 143-an döntöttek az otthon szülés mellett.
A szabályozás kialakítása ugyanakkor évről évre elmaradt, bár a kormányzat hosszas vajúdás után 2008-ban elkészített egy jogszabálytervezetet, ám az MSZP-SZDSZ koalíció felbomlása miatt az soha nem került a parlament elé. Így az otthon szülés továbbra is veszélyes terep maradt, különösen azoknak, akik segédkeztek a gyermekek világrahozatalában.
Börtönbe kerülhetnek a bábák
A bábák, dúlák a segédkezéssel szabálysértést követnek el, amely miatt szabálysértési bírságot kaphatnak. Ám ez még a jobbik eset, vannak ennél sokkal meredekebb vádak is. Ha probléma történik, akkor a szülés kimenetelétől függően a bábákat halált okozó gondatlan veszélyeztetés vagy maradandó fogyatékosságot eredményező, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt is bíróság elé állíthatják, ami miatt akár öt év börtönre is ítélhetik őket.
Mindezt úgy, hogy a kórházi szüléseknél fellépő komplikációk miatt még egyetlen orvost sem küldtek börtönbe, pedig a kórházakban is történnek hasonló esetek.
Geréb Ágnes forradalma
Egy ideig úgy tűnt, hogy a kormányváltás után sem lesz előrelépés a szabályozás ügyében, ám ekkor jött a hír, hogy Geréb Ágnest, az otthon szülés hazai úttörőjét őrizetbe vették, mert segédkezett egy olyan intézményen kívüli szülésnél, ahol a kiérkező mentőknek kellett újraéleszteni az újszülöttet.
Az eset után Szócska Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyért felelős államtitkára közölte: megkezdik az egyeztetéseket az otthon szülés törvényi szabályozását illetően.
Az egyeztetésből egy tervezet született, amely végre jogszabályi keretet ad az otthon szüléshez, meghatározva azt: ki az, aki választhatja ezt a szülési módszert, illetve, hogy kik segédkezhetnek a gyermek világrahozatalában.
Erős dohányosoknak nem lehet
Az első és legfontosabb szabály, hogy csak bizonyos nők kerülhetik ki a kórházat. Nem hozhatja világra gyermekét otthon, aki elmúlt már negyvenéves, illetve, akinek a terhességgel összefüggő betegsége van. Elfelejtheti az otthon szülést, akinek nem szövődménymentes a terhessége vagy a magzata nem megfelelően helyezkedik el. Nem választhatja az otthon szülést, aki korábban császármetszésen esett át, és az erős dohányosok is lemondhatnak erről a lehetőségről.
Egyelőre nincs összehasonlító statisztika arról, hogy hol biztonságosabb szülni: kórházban vagy otthon. Ami biztos, hogy mindkét esetben merülhetnek fel olyan problémák, amelyek végül a baba halálához vezetnek. Geréb Ágnesnek például egy ikerszülésben való segédkezés miatt kellett bíróság elé állni, amely során az egyik gyermek rendben a világra jött, a másik viszont maradandó agykárosodást szenvedett, és fél év múlva meghalt. Ugyanakkor szinte pontosan ugyanez történt egy másik kismamával, aki kórházban szült. A kismama két gyermeket várt, ám a szülés során egyik babája meghalt, a másik pedig maradandó agykárosodást szenvedett. Vagyis mind az otthon szülés során, mind a kórházban történhet tragédia, mint látható, egyik helyszín sem jelent 100%-os biztosítékot.
Bábáknak engedélyezett
A szülést a szülész-nőgyógyász szakorvosok mellett olyan, felsőfokú szülésznői képesítéssel és kétéves tapasztalattal rendelkező bábák vezethetik le, akik rendelkeznek újszülött- és felnőtt-újraélesztés tanfolyami bizonyítvánnyal. A szülésnél legalább két ilyen személynek kell jelen lennie.
Az otthon szüléshez mindemellett szükség lesz egy olyan úgynevezett háttérkórházra is, ahová komplikáció esetén húsz percen belül beszállítható az anya. A háttérkórházat előre értesíteni kell, és ha oda előre nem látható okokból nem tudják beszállítani a kismamát és az újszülöttet, akkor bármilyen más kórház köteles fogadni őket.
Az állam nem finanszírozza
A kismamáknak a jövőben a 36. hétig kellene eldönteniük, hogy hol szeretnének szülni: otthon vagy intézményi keretek között. A tervezetben emellett az is szerepel, hogy az otthon szülés nem ingyenes, a költségeket az állam nem finanszírozza, kivételt ez alól a gyermekorvos, a védőnő és a háttérkórház szolgáltatásai képeznek.
Tényleg a mesterséges intelligencia irányít mindent 20 év múlva?
Ha kíváncsi vagy, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia az életünket mindezt könnyed, szórakoztató és közérthető módon megközelítve, akkor gyere el előadásunkra, ahol Szily Nóra vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz. Az előadás során kiderül, milyen szerepe van a mesterséges intelligenciának a mindennapjainkban, és hogyan alakíthatja a jövőnket. Gyere el, és tudd meg, mit hoz a jövő!
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. október 24. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A rendeletet elfogadták, ami április elején lép életbe, májustól kezdve pedig a szabályok betartása mellett legálisan szülhetnek otthon a nők.
A Dr. Geréb Ágnesről készült fotót Koós Tamás készítette és tette közzé a Wikipédia vonatkozó szócikkében. Köszönet érte!
OLVASD EL EZT IS!
- szülés
- terhesség
Tények és tévhitek az otthonszülésről
- szülés
- költség
Mennyibe kerül egy gyerek?
- munkaerőpiac
- gyes
Dolgozol? Akkor elbúcsúzhatsz a gyestől
- nők
- belföld
Így élnek a hajléktalan nők
- politikus
- külföld