177 centiméter magas volt a 100 kilós óriáspingvin: a kutatók mostanáig a létezéséről sem tudtak

Megtalálói szerint az új-zélandi óriáspingvin egyik ma élő rokona sem érhetne a nyomába.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A tudósok nemrégiben felfedezték az eddigi legnagyobb pingvinfajt, mely termetével még az emberek többségét is lepipálta. Új-Zélandon leltek rá a maradványokra, majd kisvártatva meglepetten konstatálták, hogy a tudományos világ számára mostanáig ismeretlen madárfaj kilétét sikerült felfedniük.

A megközelítőleg hatvanmillió éve létezett Kuminau biceae csontvázának vizsgálata során megállapították, hogy az őspingvin mintegy száz kilót nyomhatott, és akár 177 centire is megnőhetett. Ezzel a teljesítménnyel a Kuminau biceae mellett a császárpingvin igencsak eltörpül 122 centiméteres magasságával.

Sokkal erősebb lehetett az embernél

A Nature Communications szaklap korábbi bejegyzéséből kiderül, hogy az ősmadárnak nemigen akadhattak ellenségei, tekintve, hogy magassága az emberekével vetekszik, emellett meglehetősen erős, izmos élőlény lehetett, aminek a gyakori merülés sem okozott gondot, ha a zsákmány elejtéséről volt szó. 

Talán csak egyetlen vetélytársa akadt, amit korábban szintén Új-Zélandon fedeztek fel. Ugyanakkor utóbbi madárnak mindössze egy lábcsonttöredékből próbálták megjósolni lehetséges méreteit, ami nagyjából 150 centiméter lehetett. Ezzel szemben a mostani felfedezésnél sikerült feltárni a madár szárny- és lábcsontjait, ám a koponyacsont és a szegycsont nélkül.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ezért halhattak ki az óriáspingvinek

Feltételezések szerint az óriáspingvinek kihalása egyebek mellett az olyan nagytestű, ragadozó emlősök megjelenéséhez köthető, mint a fogascetek és a fókák. Gerald Mayr a The Conversationon megjelent cikkben úgy vélekedik, hogy a hatalmasra nőtt madarak eltűnésével a napjainkban ismert pingvinek elveszthették a repülés létszükségletét, és valószínűleg emiatt fejlődhettek nagyobb testűekké.

Ezt is szeretjük