Szoktál használt cikkeket vásárolni? Most minden pénzed elveszítheted, ha nem vigyázol!
Fontos közleményt adott ki a rendőrség!
Az elmúlt időszakban több online csalás miatt is nyomozás indult Győr-Moson-Sopron vármegyében. Az esetek között volt, hogy a használt cikkek eladására szolgáló internetes felületen vagy a közösségi médiában létrehozott piactéren estek áldozatul a sértettek. De előfordultak úgynevezett befektetési és banki csalások is. Bár ezek a konkrét esetek egy megyén belül történtek, az ilyen jellegű csalásoknak az ország egész területén vannak áldozatai.
Online csalások
A rendőrség egy közleményben gyűjtötte össze, hogy mire érdemes figyelni a csalások elkerülése érdekében.
- Hamis banki hívás: a csalók egyik gyakori módszere a hamis pénzintézeti hívás. A „bank nevében” álindokkal (például gyanús online tranzakcióra hivatkozva) telefonálnak. Ilyen esetben hiába kérik, ne add meg banki adataid, és ne telepíts idegen alkalmazást a számítógépedre vagy okoseszközödre!
- Hamis online áruházak: ma már sokféle webáruház létezik, így fontos, hogy mindig ellenőrizd azt a honlapot, ahol vásárolsz vagy eladsz: kiemelten a cég nevét, a székhelyét, a „rólunk” szóló részt és az ÁSZF-et is! Ha ezek hiányoznak, vagy magyartalanul fogalmazták meg, illetve az ügyfélszolgálat nincs rendesen feltüntetve, vagy csak valamilyen űrlapon lehet kapcsolatba lépni az áruházzal, az legyen gyanús!
- Ha csomagot vársz: kaphatsz olyan hamis e-maileket vagy sms-eket, amelyekben a „futárszolgálat” a vásárlás megerősítését - a pénzintézet és a banki belépési adatai megadását - kéri. Ezt soha ne tedd meg, valódi futárszolgálatok soha nem kérik ezeket az adatokat! Ha kérdésed van, inkább hívd fel közvetlenül a csomagküldőt a hivatalos telefonszámon, vagy fizess utánvéttel!
A rendőrség tanácsai a kibertámadásokkal kapcsolatban:
- Írd ki egy cetlire a bank hivatalos webcímét, mentsd el az oldalt a kedvencek közé, ahonnan már újragépelés nélkül biztonságosan előhívható lesz!
- Ne állíts be könnyen kitalálható jelszavakat! A legjobb, ha nem használod több helyen ugyanazt a jelszót, és nem adsz meg olyan konkrét dolgokat, mint háziállatok neve vagy születési éve!
- Fordíts kellő figyelmet az online biztonság olyan alapeszközeire, mint a vírusirtók és a kétfaktoros hitelesítések!
- Légy szkeptikus a gyanúsan hangzatos online befektetésekkel kapcsolatban! Ami túl szépnek hangzik, hogy igaz legyen, valószínűleg átverés.
- Ne tölts le ismeretlen szoftvereket a számítógépedre!
- Kérj sms-t a bankszámlákon az aktivitásokról!
- Fontos tudni, hogy egy valódi banki ügyintéző soha nem kér netbankos felhasználónevet, jelszót, CVC-kódot, a bankkártya lejárati dátumát. Nem kérdezi meg az illető nevét, azt, hogy melyik banknál van számlája, és olyanokat sem mond, hogy utalj pénzt egy biztonságos bankszámlára, mert a tiéd veszélyben van.
Amennyiben úgy látod, minden óvintézkedés ellenére becsaptak, megkárosítottak, tegyél feljelentést a lakóhely szerint illetékes rendőrkapitányságon vagy bármely rendőri szervnél, illetve telefonon a 112-es központi segélyhívó számon!
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ünnepi nyitvatartás a pünkösdi hosszú hétvégén: erre számíts a boltokban vasárnap és hétfőn
A pünkösd a boltok nyitvatartására is hatással lesz.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary