Ezt mindenképp olvasd el szavazás előtt! A legfontosabb tudnivalók a 2024-es önkormányzati választásról
Ha nem vagy benne biztos, hogy mikortól és meddig lehet szavazni, hogy hol a szavazóhelyiséged, vagy hogy milyen papírokra van szükséged, olvasd el ezt az összeállítást.
Már csak néhány nap, és itt a 2024. június 9-i önkormányzati választás. Ha nem vagy benne biztos, hogy mikortól és meddig lehet szavazni, hogy hol a szavazóhelyiséged, vagy hogy milyen papírokra van szükséged, ne keresgélj tovább, mert itt megtalálsz minden szükséges információt!
2024-es önkormányzati választás
Magyarországon az Alaptörvény értelmében a helyi közügyek intézése és a helyi közhatalom gyakorlása érdekében helyi önkormányzatok működnek.
Ezek feladatait és hatásköreit a képviselő-testületek gyakorolják. A helyi képviselő-testületeket a polgármesterek vezetik. A vármegyei képviselő-testület elnökét a vármegyei képviselő-testület saját tagjai közül választja. A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választását a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek előző általános választását követő ötödik év április, május, június vagy július hónapjában, az európai parlamenti képviselők választásával egyidejűleg kell megtartani, írta a Portfolio a Nemzeti Választási Iroda általános tájékoztatója alapján.
A települési önkormányzati, a fővárosi kerületi önkormányzati képviselők, a vármegyei közgyűlések tagjai, a fővárosi közgyűlés tagjai, a települési és fővárosi kerületi polgármesterek, valamint a fővárosban a főpolgármester mind a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán kerülnek megválasztásra Magyarországon.
Mettől meddig lehet szavazni?
A 2024-es önkormányzati választás június 9-én lesz, és 6 órától 19 óráig lehet majd szavazni.
Kik szavazhatnak?
Az önkormányzati választáson választójoggal rendelkezik minden Magyarország területén lakóhellyel rendelkező nagykorú magyar és európai uniós állampolgár, illetve huzamos tartózkodási jogosultsággal rendelkező vagy menekültként elismert nagykorú személy.
Nem szavazhat az, aki közügyektől eltiltás hatálya alatt áll, vagy akit a bíróság kizárt a választójogból, mert a választójog gyakorlásához szükséges belátási képessége mentális zavara következtében tartósan vagy időszakonként visszatérően nagymértékben csökkent, vagy tartósan, teljeskörűen hiányzik.
Szavazati joggal ugyan rendelkezik, ám nem választható, aki jogerős ítélet alapján szabadságvesztés büntetését tölti (feltéve, hogy nincs eltiltva a közügyek gyakorlásától), vagy büntetőeljárásban elrendelt intézeti kényszergyógykezelés alatt áll, olvasható az NVI hivatalos honlapján.
Minden szavazásra jogosult választópolgár automatikusan felkerül a lakóhelye szerinti település szavazóköri névjegyzékére.
Azok a választópolgárok, akik a választás kitűzése előtt legalább 30 nappal tartózkodási helyet létesítettek (és annak érvényessége a szavazás napjáig folyamatosan fennáll), átjelentkezéssel tartózkodási helyükön szavazhatnak.
Amennyiben a választópolgár átjelentkezéssel szavaz (és bejelentett lakcímeiben változás nem történik), a következő önkormányzati választásig a tartózkodási helye szerinti névjegyzékben szerepel majd, így kizárólag a tartózkodási helyén kitűzésre kerülő időközi önkormányzatiképviselő- vagy polgármester-választáson vehet részt.
Hol szavazhatsz?
A magyarorszag.hu weboldalon elérhető Személyreszabott Ügyintézési Felületen (SZÜF) kialakított választási ügyintézési alkalmazások segítségével KAÜ-azonosítás után megnézheted, hogy aktuálisan hol szerepelsz a szavazóköri névjegyzékben, azaz hol fogsz tudni szavazni. Ezen a felületen lehetőséged van többek között mozgóurnaigény benyújtására is vagy belföldi átjelentkezésre.
A Nemzeti Választási Iroda szavazóhelyiség-keresőjét ide kattintva érheted el.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mire lesz szükség a szavazásnál?
Az önkormányzati választáson kizárólag a választás napján érvényes okmányokkal lehetséges voksolni. Lejárt okmányokkal nem lehet szavazni!
A választásokon a választópolgároknak érvényes személyazonosító igazolvánnyal, útlevéllel vagy vezetői engedéllyel kell igazolniuk személyazonosságukat, a lakcímüket és személyi azonosítójukat pedig a lakcímkártyával.
A választások miatt június 7-én, pénteken 10 órától hétfőig nem lehet majd új lakcímet bejelenteni, aki pedig pénteken 10 óra előtt elintézi a lakcímváltozás bejelentését, azt már az új címe alapján veszik fel a választói névjegyzékbe.
A legtöbb kormányablak nyitva lesz a választás hétvégéjén, így ha a voksolás napján valakinek nincs semmilyen érvényes személyazonosító igazolványa, az igényelhet ideiglenes személyi igazolványt, amivel tud majd szavazni. Ezeken a napokon csak személyi okmányokkal kapcsolatos ügyintézésre és a lakcímkártya pótlására lesz lehetőség.
A Nemzeti Választási Iroda felületén megkeresheted a főváros, a vármegyék, a települések vagy egyéni választókerületek jelöltjeit.
A legmagasabb fokú árvízkészültség jöhet: rengeteg ingatlant veszélyeztet az áradó Duna
Az árhullám csütörtökre érheti el a fővárost.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary