Így változott meg két év alatt Orbán véleménye az oligarchákról

2012-höz képest más definíciót adott 2010-ben, amikor még nem volt téma a Közgép.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az oligarcha definíciója leginkább egy olyan tárgyra hasonlít, ami mindig úgy görbül, ahogy a tulajdonosának épp jó. Mivel nincs is hivatalos verzió, így ezt mindenki kihasználhatja úgy, ahogy. A kifejezéssel most leginkább a miniszterelnöknek gyűlt meg a baja, hozott is egy definíciót, ami csak Gyurcsány Ferencre passzol. De mi volt két évvel ezelőtt?

Mint ismert, 2012-ben az LMP többször megkérdezte már Orbán Viktort az oligarchákról, azon belül is Simicska Lajosról, valamint Nyerges Zsoltról, a Közgép 300 milliárdos állami megbízásainak boldog tulajdonosairól, akik tavaly 4 milliárd forintnyi osztalékot vehettek fel. A furcsa ügyekre a válasz egyrészt az volt, hogy, ha valaki törvénytelenséget lát, tegyen feljelentést, Orbán Viktor emellett nyújtott még egy definicíót is arról, hogy ki lehet ma oligarcha Magyarországon.

2012-ben oligarcha egyenlő Gyurcsány

A miniszterelnök elmondta, az ő felfogásuk szerint oligarcha az a milliárdos, aki közvetlen politikai hatalmat is akar szerezni a gazdasági súlya mellé, és az ország fontos ügyeinek eldöntését is saját hatáskörébe akarja vonni. Ennek több módja is van, elfoglal például egy pártot, megválasztják pártelnöknek, vagy tisztségviselő lesz egy pártban, vagy miniszterelnökké választják, és egy adott parlamenti többség támogatásával egy kézbe kerül a milliárd és a politikai hatalom.

A miniszterelnök a definícióból egyenesen kizárta azt, aki politikai kapcsolataival szerezne vagyont, például úgy, hogy minden közbeszerzésen nyer, ahol csak elindul. Vagyonszerzésről ebben a meghatározásban nem esik szó, ami azért érdekes, mert két évvel ezelőtt még Orbán is másként gondolkodott.

2010-ben többen voltak oligarchák

A miniszterelnök a választások éjszakáján úgy fogalmazott: oligarcha az, aki megszállja a rendszert, hogy a közjó helyett magánérdekeket szolgáljon. A két meghatározás között a legnagyobb különbség, hogy, míg a 2012-esbe szinte csak Gyurcsány fér bele, addig a két évvel ezelőtti jóval tágabb kereteket nyújt. Beleférhet például egy olyan személy is, aki nem tagja egyik pártnak sem, annyira nem érdekli az sem, hogy rendszert döntsön, az viszont igen, hogy politikai kapcsolatain keresztül el tud foglalni egy sor olyan pozíciót, ahol arról döntenek, hogy ki mennyi pénzt kapjon.

Képek! Kicsapta a biztosítékot Simicska Lajos

Nézegess képeket!

Elolvasom

A miniszterelnök arról nem beszélt, hogy milyen változások indokolták, hogy ennyire leszűkítse a kört, mi vezetett oda, hogy a definíció időközben átalakult.

Kellemetlen kérdések után szűkült a kör

Mint ismert, a definíció szűkítésére azután került sor, hogy Karácsony Gergely azonnali kérdést intézett a miniszterelnökhöz, melyben leszögezte: ha körülnéznek az EU-s fejlesztési források és az állami pénzek elosztásánál, akkor azt látják, hogy mindenki, aki él és mozog ezen a területen, Simicska Lajos és Nyerges Zsolt közvetlen munkatársa volt korábban. Karácsony külön kiemelte a fejlesztési minisztert, Németh Lászlónét, aki a Magyar Villamosművek Zrt. igazgatótanácsának tagjaként dolgozott együtt Balajti Csabával, aki közvetlenül e megbízás előtt a Közgép Zrt. energiacégét vezette.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A Közgép tulajdonosa Orbán Viktor kollégiumi szobatársa, Simicska Lajos, az irányító pedig Nyerges Zsolt. Karácsony megemlítette Nyerges testvérét is, aki állatorvosi végzettséggel lett Németh Lászlóné mellett politikai főtanácsadó. Orbán Viktor válaszában erre semmit nem mondott. Korábban viszont elmondta, valóban szokott kinevezni állami beosztásba is olyan embereket, akik korábban jelentős gazdasági szerepet játszottak.

- Ez helyes, föltéve, ha jól végzik a munkájukat - szögezte le a miniszterelnök.

Ezt is szeretjük