Képeken 8 izgalmas társasjáték az ókorból: Tutanhamon kedvence is köztük van

Az ókori társasjátékok meglepően hasonlítottak a maiakra.

Ókori társasjátékok

Amikor a családdal vagy barátokkal leül egy társasjáték köré, valószínűleg senki sem gondol bele abba, hogy olyasmit csinál, ami az emberiség életében már több ezer éve jelen van.

A társasjátékok ugyanis már ötezer éve is léteztek, még ha egykor nem is minden esetben a szórakozás eszközei voltak, hanem vallási vagy stratégiai jelentőségük volt.

8 társasjáték az ókorból

Társasjátékot találtak például a Tutanhamon sírkamráiban felhalmozott használati tárgyak között is, ami arra utal, a Szenet nevű játék valószínűleg fontos lehetett számára. A különleges megmunkálású, négy oroszlánlábon álló játék fából készült, jellegzetes egyiptomi díszítéssel és hieroglifákkal. 32 mezővel felosztott táblán, bábukkal játszották, melyeket praktikus módon a játék kihúzható fiókjában lehetett tárolni.

A Szenet mellett több érdekes ókori társasjátékot is érdemes megismerni, melyeket a következő képeken mutatunk be.
Ur királyi játéka, más néven a húsznégyzetes játék - a játék eredetileg Mezopotámiából származhat, de Egyiptomból és Indiából is került elő ilyen. Két játékos játszhatta, a cél pedig, mint általában a társasjátékokkal lenni szokott, az lehetett, hogy megelőzve egymást, elsőként érjenek célba.
Mehen - az egyiptomi, 4 ezer évvel ezelőttről származó játék pontos szabálya ismeretlen, de izgalmas részlet, hogy Mehenről, a kígyóistenről kapta a nevét, és róla is formázták a tekergő kígyó alakú játéktáblát.
Csaturanga - az indiai játék a ma is játszott sakk őse. A 6. században már létezhetett. Ketten játszották, de volt négyszemélyes verziója is, a Csaturandzsi. A bábuk a hadsereget szimbolizálták, melyek négy sorban álltak fel, és meghatározott szabályok szerint lépegethettek egymás ellen. Szakértők szerint a táblát egyéb társasjátékokhoz is használták.
Tafl - a képen a skandináv, pontosabban viking játék rekonstruált verzióját láthatjuk. A játék pontos szabálya nem ismeretes, csupán annyi, hogy a játékosoknak egy bizonyos királyt kell megvédeniük. Ez már önmagában is izgalmasnak tűnik.
Terni Lapilli - a játék a Római Birodalomból, az i. e. 1. századból való, szabályai pedig az amőbáéhoz hasonlóak lehettek, ám ez esetben nem X-ek és O-k, hanem figurák segítségével játszhatták.
Omweso mancala - a mancala szó a korai társasok összefoglaló neve is. A képen látható táblás játék Ugandából származik, és feltehetően kavicsokkal játszották.
Kilenc férfi malomjátéka - noha neve szerint kilencen, valójában ketten játszhatták  a malomjátékot, ahogyan ma is. Hihetetlen módon i. e. 1400 környékén születhetett meg, és úgy tartják, egyiptomi gyökerei vannak.
Ezt is szeretjük