Mi a helyzet a nyugdíjadóval?

Lesz, vagy nem lesz?

Az OECD ismét javaslatokat tett a kormánynak. Szerintük szükség lenne a nyugdíjadó bevezetésére.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD februárban újabb kiadványt tett közzé, melyben a Magyarországra vonatkozó javaslatait fogalmazta meg.

Hazánk 1996 óta tagja a globális szervezetnek, melynek fő célja, hogy segítő jellegű bírálataival, ajánlásaival és értékeléseivel a lehető legjobb irányba terelgesse a tagállamok kormányai által folytatott gazdasági és szociális politikát. Az OECD többek között a nyugdíjak megadóztatását is javasolta a kormánynak, amire a Fidesz rögtön nemet mondott.

Felszínes a jó tanács

Az OECD tanulmánya szerint Magyarországnak növelnie kell a foglalkoztatottak számát, hogy a költségvetés és a nyugdíjkassza hosszú távon fenntartható legyen. Mivel a kormány korábbi intézkedése, a korengedményes nyugdíjak szűkítése ugyanezt a célt szolgálja, a szervezet ezt jó eredménynek könyveli el, ám kitér arra is, hogy mindez nem elég.

Elemzésében az áll, hogy gördülékenyebbé tehetné a gazdaság működését a nyugdíjkorhatár várható élettartamhoz igazítása, illetve az, ha a nők alanyi jogon 40 évnyi jogosultsági idő után nem mehetnének nyugdíjba, valamint a speciális munkát végzők sem élhetnének a korhatár előtti nyugdíjba menetel lehetőségével. A nyugdíjkiadások csökkentésének esélyét a nyugdíjak megadóztatásában látja az OECD. Azt azonban nem részletezi, hogy milyen formában lehetne jövedelmi adóval terhelni a nyugdíjakat.

Tavaly hasonló változtatásokat javasolt a szervezet, és akkor úgyszintén csupán arra hivatkozott, hogy a nyugdíjak megadóztatása már több országban bevett módszer. A külföldi példa viszont nem biztos, hogy hazánkban flottul alkalmazható, hiszen ahhoz bruttósítani kellene a nyugdíjakat.

A második Orbán-kormány legmeghatározóbb döntései

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ezért sántít a dolog

Az OECD már a 2012-es tanulmányában is azt javasolta a kormánynak, hogy adóztassa meg a nyugdíjakat.

Tavaly februárban, a jelentés publikálásakor hazánkban még hatályban volt az az 1998-ban hozott törvény, mely szerint 2013-tól az új nyugdíjakat a bruttó keresetekből számítják ki, a nyugdíjak összegét pedig bruttóban állapítják majd meg, ami után személyi jövedelemadót fizetnek a rendszerbe belépő nyugdíjasok. Az OECD tavalyi tanulmányában azt javasolta, a kormány minden nyugdíjra terjessze ki ezt a megoldást. A parlament azonban ehelyett tavaly nyáron eltörölte a nyugdíjak megadóztatásáról szóló szabályt. Így Magyarországon továbbra is a nettó keresetből állapítják meg a nyugellátás összegét - írja a HVG.

A Fidesz azt mondja, nem lesz nyugdíjadó

Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője sajtótájékoztatón és Az Este című műsorban is reagált az OECD javaslatára még februárban.

Elmondta, hogy a kormánypárt elutasítja a szervezet nyugdíjadóval kapcsolatos ajánlását, hiszen egy ilyen intézkedés jelentősen megnövelné a magyar nyugdíjasok terheit, és mindez szemben állna a Fidesz ígéretével. Céljuk ugyanis az, hogy megvédjék a nyugdíjak reálértékét. A szóvivő azt nyilatkozta, a kormány eddig sikeresen betartotta választási ígéretét, vagyis úgy emelték a nyugdíjak összegét, hogy azok megfeleljenek az inflációnak.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Sőt, megeshet, hogy emelik a nyugdíjakat

Miközben egyértelművé tette, hogy a kormánypárt nem akar élni a nyugdíjadóval, sőt, elképzelhetetlennek tartja bevezetését, Selmeczi Gabriella arról is szót ejtett, hogy a Fidesz az infláció feletti nyugdíjemelést sem tartja lehetetlennek, ám ehhez még több feltételnek teljesülnie kell. Ha jól teljesít a gazdaság, és jut rá pénz, a frakció nem mulasztja el magasabb szintre emelni a nyugdíjakat. Extra juttatásról szintén beszélt már a kormány, ám most erről nem volt szó. Inkább a megnyugtatáson volt a hangsúly, hogy nem lesz nyugdíjadó.

Ezt is szeretjük