Sokan fizetésemelésre számíthatnak - Te is közéjük tartozol?

Idén augusztusban átlagosan 6000 forinttal többet vittek haza a dolgozók, mint tavaly.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Jövőre 3-4%-kal emelkedhetnek a bérek az elemzők szerint, miközben gyakorlatilag nincs infláció, vagyis érezhetőnek kell lennie a növekedésnek. Van hová fejlődni: a nettó átlagbér jelenleg alulról veri a 160 ezer forintot, ha a családi adókedvezmény is beleszámoljuk, akkor ez 166 ezer forintot jelent.

A KSH legfrissebb adatai szerint idén augusztusban a tavalyihoz képest nagyjából 6 ezer forinttal vitt többet haza az, aki átlagbérért dolgozik. A növekedést elsősorban a közszféra béremelése és az egyszeri jutalmak, prémiumok dobták meg.

Az infláció teljes hiánya és az átlagos béremelkedés a reálbérek - vagyis a munkabér valóságos nagyságának mutatója - növekedését is jelenti, amitől az elemzők a fogyasztás növekedését is várják.

Ők járhatnak jól

Fizetésemelésre elsősorban azok számíthatnak, akik a kiskereskedelemben dolgoznak, itt ugyanis a munkaerőhiány miatt kénytelenek lesznek emelni a munkáltatók. A rengeteg túlóra miatt a katonák és rendőrök is többet kereshetnek - főleg azok, akiket határ menti szolgálatba vezényeltek -, de a hiányszakmákban is várható növekedés.

Nagyok a különbségek a fizetések között

A KSH nem számolta bele az átlagba annak a több mint kétszázezer embernek a keresetét, akik közfoglalkoztatottként dolgoznak - ők viszik haza havonta a legkevesebb pénzt: bruttó 79 ezer forintot. A vendéglátás területén dolgozók átlagosan 161 ezer forintot keresnek, a mezőgazdaságban 183 ezret, az építőiparban 192 ezret fizetnek egy hónapban, természetesen ezek a számok is bruttóban értendők. A legjobban a pénzügyi biztosítási szektorban lehet keresni, itt akár 455 ezer forint is lehet a fizetés.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ezt is szeretjük