Nem lesz újabb Csernobil
Veszélyezteti Magyarországot a japán atomerőmű megrongálódása, vagy biztonságban vagyunk? Tudd meg!
Japánban óriási katasztrófa történt, a földrengés és a cunami következményeként megsérült a Tokiótól 250 kilométer távolságra lévő Fukushima atomerőmű, amit a hatóságok minden eszközzel próbálnak helyreállítani.
A hatóságok felszólították az erőmű 20 kilométer sugarú evakuációs területén maradt lakosságot, hogy azonnal hagyja el a területet, illetve a 20 és 30 kilométer közötti körzetben mindenki menjen zárt helyre.
Ugrott az utazás
Az országba most nem ajánlott az utazás, a Külügyminisztérium egy külön közleményben kérte az állampolgárokat, hogy ha lehet, halasszák el valamennyi, nem feltétlenül szükséges és indokolt utazásukat Japánba. A Külügyminisztérium a japán helyzet értékelése alapján az I-es, utazásra nem javasolt országok és térségek kategóriába sorolja át Iwate, Miyagi és Fukushima prefektúrákat.
A japán helyzetről folyamatosan érkeznek a hírek, többségük szenzációhajhász címmel ijesztget, de vajon van alapja rémhírkeltésnek? Féljünk vagy sem, itt van-e az újabb Csernobil, vagy a katasztrófa ez esetben nem éri el azt a szintet.
Nincs veszély
Dr. Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal (OHA) főigazgatója egy pénteki, budapesti sajtótájékoztatón leszögezte: az atomerőmű balesete miatt megnövekedett radioaktív sugárzásnak nem lesz hatása Európa lakosságára.
A japán atomerőmű esetében a legfontosabb feladat a reaktorok hűtése, ha az sikertelen, akkor súlyosan megsérülnek a hűtőelemek, és nagyobb mértékű radioaktivitás kerül a levegőbe. Felelősséggel kijelenthető - fűzte hozzá az MTI tudósítása szerint -, hogy még a legrosszabb esetben sem veszélyeztetik Európát a Japánban történtek.
- Elképzelhető, hogy hetek múlva majd rendkívül finom radioaktivitást lehet mérni Európában is, ahol megjelenhetnek radioaktív anyagok, de kizárt, hogy Európa lakosságára ennek hatása lenne - közölte.
Ugyanezen a véleményen van dr. Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének kutatója is, aki folyamatosan elemzi a helyzetet. Legutóbbi írásában dr. Aszódi Attila is leszögezte: Magyarországra vagy Európára nézve nem jelent veszélyt a japán helyzet.
Mindenki nyugodjon meg
Nem került ki annyi sugárzó anyag, és az nem jutott fel olyan magasságba, hogy ezek releváns mennyiségben jussanak el Európába. - Az események kezdete után hat nappal is azt mondom, hogy radiológiai következményei nem lesznek ennek az eseménynek Európában és Magyarországon sem - hangsúlyozta a szakember.
Ázsia Japánon kívüli részén és Észak-Amerikában szintén nem lesznek radiológiai következmények. Lehet, hogy Kínában vagy Oroszországban nyomokban ki fognak tudni mutatni Japánból származó izotópokat, de ennek egészségügyi kockázata nem lesz.
- Továbbra is tartom, hogy Japán egészének vagy nagy területének elszennyeződése nem valószínű. Az erőmű körüli 20 kilométeres körben jelentős szennyezés van már most is, és a helyzet ott valószínűleg még romlani fog. Nagyobb távolságban radiológiai következmények nagyon nem valószínűek - húzta alá a szakember.
Ne szedjünk jódot!
A CNN tudósítása szerint az USA nyugati partvidékén az emberek elkezdtek jódtablettát vásárolni. A szakember szerint Japánon kívül jódtablettát bevenni nemcsak indokolatlan, de kifejezetten veszélyes is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Vannak emberek, akiknek a szervezete allergiás reakciót mutat nagy mennyiségű jód bevétele után, de ez az adott személy számára nem feltétlenül ismert. Ha az emberek nagy számban bevesznek jódot, ki fog derülni, hogy ki allergiás rá, és millió lakosonként egy-két ember akár bele is halhat az allergiás reakcióba. Mivel a jódtabletta bevétele Japánon kívül nem indokolt, nem érdemes ezt a kockázatot felvállalni - figyelmeztet dr. Aszódi Attila.
Fotó: Greenpeace.org
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.