Navracsics az ír gázolón felháborodott, Safarovon annyira nem

A KIM szerint az ír gázoló elengedése elfogadhatatlan. A Safarov-ügy miatt nem mérgesek.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Navracsics Tibor igazságügy-miniszter előző héten beszólt Viviane Reding EU-biztosnak, aki egyébként már többször konfliktusba került a magyar kormánnyal, mondván, hogy jobb lenne, ha a kelet-európai államok piszkálása helyett az ír gázoló kiadásával foglalkozna.

- Az a biztos, aki egyébként olyan mértékben van elfoglalva más, elsősorban kelet-európai országok igazságszolgáltatási rendszerének ágával-bogával, hogy az leköti gyakorlatilag minden idejét, az egy kicsi figyelmet fordíthatna arra az esetre is, hogy itt szabadon mászkál egy olyan ember, aki két gyermeket megölt - mondta az igazságügy-miniszter.

Navracsics Tibor felháborodása annak fényében mindenképp érdekes, hogy nemrégiben épp a magyar kormány intézte el ugyanezt, nevezetesen, hogy szabadon mászkálhasson egy olyan ember, aki megölt egy másikat.

Egy másik gyilkos is szabadon van

Ramil Safarov azeri baltás gyilkosról van szó, aki álmában mészárolta le egy katonatársát, csak azért, mert az örmény származású volt.

Safarovot elítélték, és bár a kormány tisztában volt vele, hogy ha kiadja hazájának, akkor annak az is lehet a vége, hogy nem kell tovább bűnhődnie, mégis rábólintott a kiadatásra. Safarov hazájában azonnal elnöki kegyelemben részesült, és azóta is hősként ünneplik Azerbajdzsánban.

Kérdés, hogy vajon Navracsics Tibor akkor is ilyen hévvel tiltakozott egy gyilkos szabadon mászkálása ellen, amikor Safarov kiadatásáról mondott véleményt az ügyben döntő miniszterelnöknek, illetve, hogy az azeri kiadatás fényében nem érzi-e ellentmondásosnak az ír gázolóra vonatkozó mondatokat?

Terrorista csoport fenyegette meg a követséget

Nézegess képeket!

Elolvasom

A két ügy nem összehasonlítható a KIM szerint

Kérdésünkre a KIM közölte, véleményük szerint a két magyar gyermeket halálra gázoló, és azért soha büntetést nem kapott ír gázoló ügye, valamint az azeri származású örmény állampolgárt megölő, azért nyolc évben börtönbüntetését töltő Ramil Safarov ügye sem jogilag sem, erkölcsileg nem összehasonlítható. A KIM szerint Ramil Safarov büntetés-végrehajtásának átadása nem a magyar hatóságok önkényes eljárása, hanem nemzetközi egyezmény által szabályozott eljárás, amely egyezmény elsősorban emberjogi szempontokat figyelembe véve éppen azért született, hogy az egyezményt aláró országok kötelezettséget vállalnak arra, hogy szinte automatikussá teszik a területek elítélt külföldi állampolgárok kiadatását-átszállítását.

- A kérelem elbírálásának mind hazánkban, mind a nemzetközi gyakorlatban két fő szempontja van. Az egyik az, hogy a kérelem megfelel-e a nemzetközi egyezményben foglaltaknak, a másik pedig az elítélt hátralévő büntetésének időtartama. Ramil Safarov esetében mindkét feltételnek megfelelt a kérelem. Az a tény, hogy Azerbajdzsán elnöke kegyelmet adott Safarovnak, jogilag nem kifogásolható, hiszen ettől az eljárástól teljesen független, az ottani kegyelmi eljárást az azeri alkotmány és jogrendszer szabályozza. Az más kérdés, hogy erkölcsileg ezt eltérően ítélheti meg mindenki, attól függően, hogy világ melyik pontján él - tették hozzá.

Fotók! Íme, az elmúlt évek legkegyetlenebb gyilkosai a nagyvilágból

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az ír gázoló ügye következmények nélküli ügy, Safarové nem

A minisztérium szerint ezzel szemben Francis Ciaran Tobin esetében a sajnálatos tény az, hogy az ír állampolgárságú férfi két kisgyermeket gázolt halálra 2000. április 9-én Leányfalun, és azért soha semmilyen büntetést nem kapott, bíróság elé nem tudták állítani.

- Hazánkban azért nem, mert egyszerűen elhagyta az országot, Írországban pedig azért nem, mert az ottani hatóságok lehunyták, lehunyják a szemüket. Bizonyára sokan vannak olyanok - Navracsics Tibor miniszteren kívül is, és valószínűleg a Femina tisztelt olvasói között is -, akik úgy érezhetik, hogy ez az ügy minden szempontból - mind jogilag, mind erkölcsileg - elfogadhatatlan. Nemcsak számunkra, magyar állampolgárok számára elfogadhatatlan a két magyar gyermekáldozat miatt, hanem a világ bármely más pontján élő ember számára is elfogadhatatlan és felfoghatatlan, mert nem történt semmiféle igazságszolgáltatás, eljárás, és emiatt két kisgyermek halála maradt mindenféle következmény nélkül - szögezte le a minisztérium.

A KIM arra nem tér ki, hogy a büntetés elmaradása miatt az örmények hogy érezhetik magukat, az mindesetre sokat elárul, hogy amint kiadtuk a gyilkost, minden diplomáciai kapcsolatukat megszakították Magyarországgal.

Két gyilkos, mindkettő szabad

Francis Ciarán Tobin 2000-ben, Leányfalun ütött el egy ötéves és egy kétéves kisgyermeket, akik a helyszínen meghaltak. A férfi még a gyilkosság évében hazautazott Írországba, a magyar hatóságok kiadatási kérelmét pedig az ír legfelsőbb bíróság idén júniusban végleg elutasította. Jogilag egyébként ez a döntés is rendben van, de csak azért, mert az európai elfogatóparancsról szóló uniós kerethatározatot az ország eredetileg nem megfelelően ültette át az ír jogba.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Belevették ugyanis, hogy az érintett személy akkor adható ki, ha megszökött a kiadatást kérő államból, mielőtt megkezdte vagy letöltötte volna büntetését. Ezt az előfeltételt az uniós kerethatározat nem tartalmazza. Az ír bírói fórum előtt Tobin Magyarországról történt távozásának körülményeit megvizsgálva nem bizonyosodott be, hogy a férfi megszökött volna Magyarországról, ezért a kiadatási kérelmet elutasították.

Megrázó képek! Az elmúlt évek legkegyetlenebb merényletei

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az ír szabályozást később az ország megváltoztatta, hiába, Tobinra ugyanis még a korábbi szabályok vonatkoznak. Az ír gázolóként elhíresült férfi itthon három év börtönbüntetést kapott, amiből 18 hónapot kellett volna mindenképp leülnie. Ramil Safarovot életfogytiglani börtönre ítélte a bíróság, legkorábban 25 év múlva szabadulhatott volna. Mindkét férfi szabad.

Ezt is szeretjük