Édesanyja még a kislány nyálmirigyét is kivetette - Valóban halálra lehet ápolni valakit?

A Münchausen-szindróma a legmisztikusabb mentális betegség, amely során a beteg még a saját gyermekét is veszélybe sodorja.

A kivetített Münchausen-szindróma

A Münchausen-szindróma talán az egyik legbizarrabb mentális betegség, amelynek során a beteg saját magán vagy egy másik emberen provokál ki tüneteket. A beteg hosszú korképpel rendelkezik, és hazugságok által próbál egészségügyi ellátáshoz jutni.

A betegség az 1700-as években élt Münchausen báró német katonáról kapta a nevét, aki valószerűtlen meséiről vált híressé. Münchausen - vagy más nevén lódítós báró - történeteiben holdutazásról, ágyúgolyón való lovaglásról és egyéb képtelenségekről számolt be olyan hitelességgel, hogy mindenkit megtévesztett maga körül. Münchausen báró meséit egy névtelen szerző gyűjtötte össze, majd angol nyelven 1785-ben adták ki Londonban.

Mi is az a Münchausen-szindróma?

A Münchausen-szindrómában szenvedő beteg kitalál magának valamilyen tünetet, betegséget, majd megpróbálja azt úgy tálalni az orvosoknak, hogy  foglalkozzanak vele, megvizsgálják őt. Ezek nem apró ferdítések: az állítólagos beteg leleteket hamisít, tüneteket szimulál. A mentális betegek gyakran cukrot vagy vért kevernek vizeletükbe, hogy cukorbetegség látszatát keltsék, gyógyszerekkel provokálnak ki tüneteket, vagy éppen a testükben tesznek kárt. 

Münchausen báró „csodálatos” utazásai.
Münchausen báró „csodálatos” utazásai.
Fotó: Photos.com / Getty Images Hungary

A Münchausen-szindrómában szenvedő betegeket nem a pénz vagy más anyagi javak motiválják, hanem a figyelem, törődés. Felismerése rendkívül nehéz, ugyanis a páciens mindig felkészült az adott betegségből, gyakran szakszavakat is használ. A Münchausen-szindrómát sokan összekeverik a hipochondriával, pedig a kettő sokban különbözik. Míg a hipochondriában szenvedők betegnek hiszik magukat, és a betegségektől való félelem motiválja őket, addig a Münchausen-betegek pontosan tudják, hogy valójában kutya bajuk.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A kivetített Münchausen-szindróma

A kivetített Münchausen-szindróma a hagyományosnál is veszélyesebb mentális betegség. Ilyenkor a beteg nem saját magának, hanem másnak okoz tüneteket. Ez leggyakrabban egy egyedülálló anya és gyermeke közti kapcsolatban jön elő. Gyakran ki sem derül, mi rejlik a túlzó anyai gondoskodás hátterében. A környezet ilyenkor csupán annyit vesz észre, hogy a beteg mintaszülőként viseli gondját gyermekének.

A beteg ilyenkor különböző betegségek tüneteit idézi elő gyermekén. Kitalált történeteket mesél a védőnőnek, orvosnak, ferdít a kisgyerek lázáról, hasmenéséről. Viselkedésével odaadó anya képét mutatja, aki néha még a munkahelyén is felmond azért, hogy gyermeke ápolásának szentelje életét. Eközben igazából módosítja a gyermek leleteit, hogy az olyan kezeléseket kapjon, amikre igazából nincs is szüksége. Az anya gyakran vakbélgyulladásra utaló tüneteket vázol fel, ami gyakran a gyerek operációjához is vezet. 

GettyImages-764784271
Fotó: Terry Vine / Getty Images Hungary

Súlyos esetekben az anya nem csupán hazudozik gyermeke betegségéről, hanem ő maga betegíti meg. Ilyenkor a szülő különböző méreganyagokat juttat gyermeke szervezetébe, aki ezután valós panaszokat produkál. Van, hogy a sok hasfogó miatt leáll a gyerek bélműködése, vagy épp szándékosan idéznek elő hasmenést vagy hányást. Az, hogy mi visz rá egy anyát, hogy ilyen módon veszélybe sodorja gyermeke életét, a mai napig vitatott. A betegek közül sokan gyerekkori szexuális bántalmazás, családon belüli erőszak vagy depresszió áldozatai, mások pedig az egészségügyben szerzett rossz tapasztalatok miatt diagnosztizálják félre gyermekeiket.

A leghíresebb Münchausen-szindróma-botrány

Az egyik legnagyobb port kavaró történet Dee Dee Blanchard és gyermeke, Gypsy Rose nevéhez köthető. A kislány, édesanyja elmondása szerint,  izomsorvadással küzdött, majd később leukémia is társult hozzá. Dee Dee történetét gyorsan felkapta a média, sokat szerepelt a helyi hírekben és tévéműsorokban. Több szervezet is a segítségére sietett, támogatásuk jeléül házat és kocsit adományoztak a családnak, sőt, gyakorlatilag mindent megkaptak, amiből hiányuk volt. Rose eközben folyamatos műtéteken, fájdalmas mintavételeken esett át, édesanyja még a nyálmirigyét is eltávolíttatta, mondván, hogy túl sok nyálat termel.  

Az anya-lánya párosnak közös Facebook-oldala is volt, ahova 2015 júniusában egy furcsa poszt került ki. „Meghalt a ribanc.”

A rendőrség napokig kereste a nő gyermekét, akiről mindenkit azt hitte, anyja nélkül egy napig sem éli majd túl. Ennek ellenére, mikor pár napra rá megtalálták, egy erős fiatal lányra bukkantak. Pár napra rá kiderült, hogy maga Gypsy Rose vette rá a Facebookon megismert barátját anyja meggyilkolására, a posztot pedig direkt rakta ki, hogy nyomra vezesse a rendőrséget. Miután kiderült, hogy a lány igazából makkegészséges, a rendőrség gyermekbántalmazás áldozatának minősítette Rose-t.

További ördögi nők és anyák - Olvass tovább!

Amikor emberölőkre, diktátorokra gondolunk, rögtön olyan férfiak jutnak eszünkbe, mint Hasfelmetsző Jack, Adolf Hitler, Rettegett Iván vagy Sztálin. Egyes női tettek azonban még a férfiak kegyetlenségein is túlmutatnak, a következő listában a hét leggonoszabb nő kerül felsorolásra.

A történelem 7 legördögibb nője - Van, akihez 100 haláleset is köthető

Nem csak a férfiak kezéhez tapadt vér a történelem során, egyes nők brutális kegyetlenséggel gyilkoltak.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük