Kipróbálták, mennyi ideig tart 100 kukacnak megenni egyetlen arcmaszkot: nem túl biztató eredményt kaptak
A bioalapú műanyag-újrahasznosítás gondolata izgalmas, de vajon mennyire hatékony a valóságban?
A műanyaghulladék okozta problémákra egyre különlegesebb megoldásokkal próbálnak választ találni a tudósok. Az egyik ilyen ötlet, hogy bizonyos rovarokat, például kukacokat használjanak a műanyag lebontására. Egy friss kísérlet azonban rávilágított, hogy a módszer nemcsak lassú, hanem korántsem biztos, hogy megoldja a világot elárasztó műanyag kérdését.
A műanyagevő kukacok
Michelle Tseng, a kanadai British Columbia Egyetem ökológusa és csapata arra volt kíváncsi, hogy a sárga lisztkukacok (Tenebrio molitor) milyen gyorsan képesek elfogyasztani egy egyszer használatos, Covid-időszakból ismert arcmaszkot. Az eredmények azonban kijózanítóak: 100 kukacnak 138 napba, azaz körülbelül 4,5 hónapba telik, hogy egyetlen maszkot elfogyasszon.
A műanyagok lebomlása rendkívül hosszú időt vesz igénybe, különösen a kisebb, 5 milliméternél apróbb részecskék, az úgynevezett mikroműanyagok esetében. Ezek a szennyeződések nemcsak a természetet terhelik, hanem komoly egészségügyi kockázatot is jelentenek: kutatások szerint növelhetik a szívrohamok és stroke kockázatát.
Korábbi vizsgálatok már kimutatták, hogy bizonyos rovarfajok – például a lisztkukacok vagy a szuperkukacok (Zophobas atratus) – képesek különféle műanyagok, mint például polipropilén és poliuretán fogyasztására. Ezek a rovarok a műanyagokat nemcsak elfogyasztják, hanem lebontják, ám a hatékonyságukat eddig főként tiszta, laboratóriumi körülmények között, porított műanyagokkal tesztelték. Tseng kísérlete ezzel szemben valósághűbb körülményeket vizsgált: a kutatócsoport a maszkokat (amik polipropilénből vagy növényi alapú polimerekből, például polilaktidból készültek) apró darabokra olvasztotta és keverte össze búzakorpával, hogy egyfajta „műanyagos müzlit” hozzon létre.
A kukacok azonnal elkezdték enni a keveréket, és a műanyag fogyasztása nem rövidítette meg az élettartamukat. Ám az, hogy ezek a rovarok később más állatok, például csirkék számára eledelként használhatók-e, már kérdéses. A kutatás vezetője szerint valószínűtlen, hogy ilyen kukacok etetése biztonságos lenne, hiszen a bennük felhalmozódó mikroműanyagok károsíthatják a táplálékláncot.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A legnagyobb akadály azonban az idő. A kutatók rámutattak, hogy csak Ázsiában napi 2 milliárd orvosi maszkot használtak el a járvány csúcsidőszakában, ami olyan mennyiség, amelyet még óriási kukacpopulációk sem tudnának kezelni.
Bár a kukacok lassúsága miatt ez nem jelenthet megoldást a globális műanyaghulladék-problémára, a bélrendszerükben lévő mikroorganizmusok és enzimek további vizsgálata új módszerekre vethet fényt. A hangsúly azonban egyértelműen a műanyag-felhasználás csökkentésére helyeződik, hiszen még a leghatékonyabb biológiai megoldások sem képesek tartani a lépést az emberi fogyasztás ütemével.
Kertészkedés közben vette észre az állatot a férfi, azonnal abbahagyta a munkát: szörnyű dolgot látott rajta
Egy walesi férfi kertészkedés közben váratlan látványra lett figyelmes – egy aprócska élet kiáltott némán segítségért.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)