Milliókba kerülhet a családalapítás
A beültetést az állam állja, a gyógyszerek milliókat is elvihetnek.
Magyarországon demográfiai válság van, miközben becslések szerint 120-150 ezer pár szeretne gyereket. Az ő helyzetük azonban közel sem nevezhető egyszerűnek, mivel esetükben valamilyen egészségügyi probléma gátolja a családalapítást. A lombikbébiprogramban való részvétel viszont drága, hiába áldoz az állam sok pénzt rá, még így is legalább 100-300 ezer forintnak kell lenni a zsebben ahhoz, hogy a párok elkezdhessék a kezeléseket. Segítség lehetne, ha legalább a programban részt vevők védettségét nem vennék el.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint tavaly összesen alig több mint 90 ezer gyermek született Magyarországon, ami a legalacsonyabb érték a születési statisztika hazai történetében.
A demográfiai válságra a kormány is próbál megoldásokat keresni, indítottak egy 1,8 milliárdos programot, melynek célja, hogy a köztudatban pozitív irányú változás következzen be a családalapításról való gondolkodást illetően, emellett a kismamáknak ajtódíszt osztanak, mellyel minél több gyermek vállalására kívánják biztatni a fiatalokat, a leendő édesanyákat.
120-150 ezer pár akar gyereket
Bár Magyarországon egy bizonyos réteg körében valóban visszaesett a gyermekvállalási kedv, több tízezren vannak azok is, akik szeretnének babát, de egészségügyi okokból erre természetes úton nincs lehetőségük.
- Magyarországon mintegy 120-150 ezer pár küzd hasonló gondokkal - tájékoztatott az Országos Lombikbébi Támogató Alapítvány alapítója, Földi Lajos. Ugyanezt erősítette meg dr. Dévai István, a Dévai Intézet alapítója és vezetője. A lombikbébiprogrammal is foglalkozó klinikán a főorvos elmondása szerint évente százas nagyságrendben érdeklődnek.
Dr. Dévai István elmondta, ők 3-400 műtétet végeznek egy évben, egyetértett ugyanakkor Földi Lajos állításával is, miszerint vannak olyanok, akik a magas költségek miatt döntenek úgy, hogy egyáltalán nem, illetve csak később vágnak bele a programba. Utóbbi veszélye, hogy a beültetés sikeressége nagyban függ a kortól is, vagyis minél tovább vár valaki, annál messzebbre kerül a gyermekvállalástól.
- Vannak, akik a pénz miatt nem kezdik el. Hogy hányan, azt nem lehet tudni, ezt mondják meg utoljára - közölte dr. Dévai István.
Több százezres költségek
Földi Lajos tájékoztatása szerint ahhoz, hogy valaki a programban részt vegyen, legalább 100-300 ezer forintnak kell lenni a zsebében. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár ugyanis csak a beültetéseket állja - abból is az első ötöt -, a hormoninjekciókért fizetni kell.
Az injekciók ára pedig igen borsos, van olyan készítmény, ami 30 ezer forintba kerül, és ez csak az egyik a sok közül, amit használni kell. Az alapítvány is részben ezért jött érte, a hozzájuk fordulóknak igyekeznek segíteni a gyógyszerek árának átvállalásával.
Az egyik gyógyszertártól kikértük a friss árakat a gyógyszerekre vonatkozóan. A csatolt dokumentumból tájékozódhatsz a költségeket illetően. Ne tévesszen meg, hogy a dokumentumban 2010-es árakat tüntettek fel, a patikától azt a tájékoztatást kaptuk, hogy az árak most is megegyeznek a listán szereplőkkel.
Dr. Dévai István kérdésünkre, hogy az állam tudná-e még csökkenteni ezeket a költségeket, közölte: valójában az injekciók árába is beszáll az OEP, 75%-át a termékeknek az állam fizeti, ennek ellenére kerülnek ennyibe.
A főorvos hangsúlyozta azt is, Magyarország az egyetlen olyan európai ország, ahol öt beültetés árát finanszírozza az állam, mindenhol kevesebb ez a szám. Földi Lajos szerint viszont segítség lehetne, ha a gyógyszerek áfáját elengednék, és így csökkentenék a költségeket. Mert a 100-300 ezer forint csak az első beültetésig elég, ha az nem lesz sikeres, akkor további 100-300 ezer forint szükséges a folytatáshoz. Ha a második beültetés is sikertelen, akkor ezzel az összeggel újra számolni kell.
Így segíthetne a kormány
A pénzügyi gondok mellett nem segít a programban részt vevőkön az a terv sem, hogy a jövőben ők kikerülnének a védett körből. Ez az új Munka Törvénykönyvének tervezetében szerepel, a dokumentumot megálmodó Nemzetgazdasági Minisztérium a szigorítást azzal indokolja, hogy "az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés időtartama nem meghatározható".
Dr. Dévai István elmondta, ha elsőre sikerül a beültetés, akkor a kivizsgálásokkal együtt három-négy hónapot vesz igénybe a teljes eljárás, ha viszont nem, akkor "a határ a csillagos ég".
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A jelenlegi szabályok szerint ennek ellenére nem lehet felmondani azoknak, akik reprodukciós eljárásban vesznek részt - feltéve, ha erről írásban értesítik főnöküket. Ezen változtatna az új Munka Törvénykönyve. Bár a Nemzetgazdasági Minisztérium azt közölte: megmarad a kismamák védelme, arra nem tértek ki, hogy ez a lombikbébiprogramban részt vevőkre is vonatkozik-e. A tervezet ősszel kerül a parlament elé.
OLVASD EL EZT IS!
- munkaerőpiac
- hoffmann rózsa
Tömegeket taszítana munkanélküliségbe Hoffmann új ötlete
- konvergenciaprogram
- belföld
Rossz hír a családoknak: újabb megszorítások jöhetnek!
- vásárlás
- pénzügy