2 eset, amikor nem véd meg a fogamzásgátló: ezt kell tudnod, ha tablettát szedsz

A fogamzásgátló tabletta sem garantálja mindig a biztonságot.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha stabil párkapcsolatban élsz, és maximálisan megbíztok egymásban a partnereddel, akkor itt lehet az ideje, hogy áttérjetek a hormonális fogamzásgátlásra.

A fogamzásgátló tabletta rendszeres szedése jelenlegi ismereteink szerint a legmegbízhatóbb módszer a nem kívánt terhesség megelőzésére, de vannak olyan esetek, amikor még ebben sem lehetsz biztos. Ilyenkor tanácsos más védekezési módszert - például óvszert - is használnotok.

Más gyógyszerek szedése

Minden alkalommal, amikor felkeresed a háziorvosodat, emlékeztesd arra, hogy fogamzásgátlót szedsz. Így olyan gyógyszert választ majd a kezelésedre, ami nem befolyásolja a tabletta hatását, illetve figyelmeztetni fog a kockázatra és arra, hogy más, nem hormonális alapú fogamzásgátló módszert is alkalmaznotok kell néhány napig vagy hétig.

A vény nélkül kapható gyógyszerek vagy gyógyhatású készítmények is befolyásolhatják a fogamzásgátló tabletta felszívódását, így esetleg nem jut a szervezetedbe elegendő hormon, és a védettséged alacsonyabb fokú lehet.

Egyes nyugtatók, altatók, gyulladásokra vagy bőrgombásodásra alkalmazható készítmények, de még a hasmenésre szedett Smecta por is befolyásolhatja a fogamzásgátló felszívódását, növelve a teherbeesés kockázatát. Ha fogamzásgátlót szedsz, ne kockáztass, minden esetben kérd ki az orvos vagy a gyógyszerész véleményét, mielőtt más gyógyszert is használni kezdesz.

Gyakori fogamzásgátló módszerek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Hasmenés, hányás

A fogamzásgátló hatóanyagai, a tüsző- és a sárgatesthormon lebontásáért a máj, egészen pontosan az itt termelődő fehérjetermészetű anyagok, enzimek felelősek - ahhoz azonban, hogy a hatóanyagok felszívódjanak, időre van szükség.

Milyen fogamzásgátlót használj?

A leggyakoribb védekezési módok a tablettaszedés és az óvszerhasználat. Nőgyógyászunk elmondja, melyik kinek ajánlott, és milyen előnyökkel, illetve hátrányokkal rendelkeznek.

Ha a fogamzásgátló tabletta bevételétől számított három-négy órán belül hányás vagy hasmenés következik be, akkor joggal feltételezheted, hogy a tabletta hatóanyagainak nem volt elég ideje felszívódni, így a védelem sem 100%-os.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha csak egyszeri alkalomról van szó, a fogamzás eshetősége nem nő drasztikusan, de ilyenkor sem érdemes kockáztatni: legalább két hétig alkalmazzatok kiegészítő módszert - például óvszert -, ha pedig a rosszullét nem múlik el, keresd fel a háziorvosodat, és tájékoztasd a tünetekről, valamint arról, hogy fogamzásgátlót szedsz.

Ezt is szeretjük