Miért rövidebb a visszaút, amikor utazol? Mikor hazaindulsz, egyszerűen becsap az agyad

Percre ugyanannyi, mégis rövidebbnek hat. Furcsa játékot űz az emberrel az agya.

Miért rövidebb a visszaút
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Talán nincs is olyan, aki valaha is utazott, és ne tapasztalta volna, hogy a hazaút mindig rövidebbnek tűnik, mint az odaút. 

Hogyan lehetséges ez mégis, ha nyilvánvaló, hogy a repülő menetideje pontosan ugyanannyi, vagy a megtett út hossza kocsival, biciklivel vagy gyalog ugyanaz, mint odafelé, és még a közlekedés is mindkét irányban egyformán jól haladt?

Miért érezzük rövidebbnek a hazautat?

A hazaút hossza persze nem változik, csak az agyunk tréfálkozik. Mint oly sokszor, és oly trükkösen, megint sikerül becsapnia minket.

Bár a kutatók abban egyetértenek, hogy az ok az agyban keresendő, de többféle hipotézis létezik, pontosan mi okozhatja az időérzék csalódását.

Az egyik elmélet azt mondja, a dolog kulcsa, hogy azonos mennyiségű időt attól függően, épp hogy érezzük magunkat, más-más hosszúságúnak érzünk. Például ha idegesek vagyunk, hogy el fogunk késni, az idő rövidebbnek tűnik, de ha a bankban állunk sorban, végtelen hosszúságú egy perc is. Az utazásban ez úgy jön ki, hogy ha szeretnénk már odaérni, kíváncsiak vagyunk, izgalmasnak találjuk a helyzetet, az időt többnek érezzük. A hazaút nem tölt el kíváncsi várakozással, így rövidebbnek hathat.

Másik elmélet is van a kérdés megválaszolására, miért érezzük rövidebbnek a hazautat. A Kyoto Egyetem szakértői szerint mindössze azért, mert a hazaút már ismerős. Ha A-ból egy ismeretlen B-be megyünk, akkor B-ből A-ba már egy ismert úton jutunk haza. A már ismert út megtétele nem tartogat annyi új információt, ezáltal eseménytelenebb, gördülékenyebb, ezért gyorsabbnak hat.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Egy harmadik elmélet azt mondja, a kulcs valóban az út hosszában rejlik, de nem azért, mert a visszaút valóban rövidebb valami varázslat folytán. A kutatók magyarázata szerint azért érezzük rövidebbnek a hazautat, mert előzőleg alábecsülhettük az odaút hosszát, és miután láttuk, elképzeléseinkkel ellentétben milyen kimerítő és hosszú volt odajutni, már üdítő lesz a hazaút, amikor viszont egyértelműen tudjuk, mire számítsunk, így reálisan lőjük be a várható időtartamot.

Bármiért is van, érdekes, hogy teljesen mást tapasztalunk, mint ami a valóság, és nem más, mint a saját agyunk járatja velünk a bolondját. A lényeg, hogy egy megbízható óra és a kutatók segítségével sikerül leleplezni, miben is mesterkedik.

Hová utaznál legközelebb?

Ezekre a gyönyörű helyekre érdemes ellátogatnod, ha megteheted: a világ legkülönlegesebb szent helyei.

A 10 legszentebb hely a világban: nemcsak gyönyörűek, különleges kisugárzásuk van

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük