Arrébb tolták a szekrényt, és egy titkos ajtóra leltek: Michelangelo egykori rejtekhelyére vitt, rajzokkal a falon
Hihetetlen kincs bújt meg a kápolna eldugott szobájában: egy Michelangelo-rajz.
Számunkra, akik csak hallunk az esetről, elképzelhetetlen, milyen érzések járhatták át azokat, akik ajtót nyitottak a Medici-kápolna rejtett szobájára.
Körbenézve ugyanis bámulatos, tökéletesen formált szkeccseket pillantottak meg a falon. Ismerős vonalakat, szinte megszólaló alakokat, melyekből árad a mozgalmasság, és amelyek a Sixtus-kápolna gyönyörű freskóit idézik. Nem véletlenül: a rajzok feltehetőleg a 15-16. századi Michelangelo Buonarroti keze munkái lehetnek.
Így lelték meg a reneszánsz kincset
A fantasztikus felfedezés még 1975-ben történt, amikor is Paolo Dal Poggeto, a kápolnához tartozó múzeum akkori igazgatója és kollégái azon tanakodva járták körbe az épület termeit, hol kellene kialakítani az intézménybe érkező látogatók számára egy új bejáratot.
A Medici-kripta közelében állt egy szekrény, melyet tanácskozás közben arrébb toltak, és egy csapóajtót találtak mögötte. A rejtett átjárótól kőlépcsők vittek lefelé egy ovális helyiségbe, telis-tele szénnel. Először úgy hitték, valamiféle rakodóterület lehetett egykor. Amikor azonban a falra pillantottak, a szavuk is elállt a rajta sorakozó alakok láttán.
Bár a rajzokat akkor még némi vakolat fedte, a formák jól kivehetőek voltak. Dal Pogetto haladéktalanul elrendelte, hogy a legnagyobb óvatosság mellett szabadítsák meg őket a nemkívánatos rétegtől. Tucatnyi alak tűnt elő sorra, egymás után, többek között annak a márványszobornak a rajza is, melyet Michelangelo készített Giuliano de' Medici sírjára.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Michelangelo búvóhelyére bukkanhattak
Dal Pogetto arra a következtetésre jutott, hogy a helyiség azokban az időkben szolgálhatott a művész rejtekhelyéül, amikor 1530-ban két hónapot bujkált a Medici család elől. V. Károly spanyol csapatainak ostroma alatt menekülhetett ide, miután a Mediciek visszakapták hatalmukat. Az akkor 55 éves Michelangelo félt a megtorlásuktól, ugyanis ő készítette a terveket a firenzei városfalon végzett munkálatokhoz, amelyet azért erősítettek meg, hogy a Mediciek ne tudjanak visszatérni.
Monica Bietti, Dal Poggetto múzeumigazgatói utódja szerint a művész hetekig rejtőzhetett a kamrában, és ezalatt számba vehette addigi munkásságát, ugyanis a falon a korábbi műveit ábrázoló alakok sorakoztak, így például a Dávid-szobor egy részlete, illetve a Sixtus-kápolna freskójának egy-egy szereplője.
Természetes, hogy a rajzok korából eredendően nem állítható 100%-os bizonyossággal, hogy valóban Michelangelo rejtőzködése alatt készített alkotásáról van szó. A szakértői megítélés szerint azonban valóban az ő kréta- és szénvonásait őrizhették meg a rejtett kamra falai. A különleges reneszánsz kincset a 20. század egyik legjelentősebb művészeti leletének nyilvánították.
Titkos üzenet a Sixtus-kápolna freskóján
Michelangelo titkos üzenetet csempészhetett munkájába, melyet a műértők szerint a jövőnek szánhatott. A következő cikkben erről a különlegességről írtunk.
Így üzent a jövőnek Michelangelo? Titkos kódot rejthetett a Sixtus-kápolna freskójába
Nézegess képeket!
Elolvasom