Mi kerül egy állami honlapon 1,8 milliárd forintba?

Az ÁNTSZ 1,8 milliárdért fejleszti rendszerét. Mi került ennyibe, milyen változást hoz a fejlesztés?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat 1,772 milliárd forintból fejleszti informatikai rendszerét. A közép-magyarországi régióban tervezett projekt 2009-ben kezdődött, és 2011 augusztus 31-én zárul le.

A projekt három alprojektből áll, az egyik az alapinfrastruktúra biztosítása - például az alapszoftverlicencek beszerzése -, a másik a "szakrendszeri alkalmazások kifejlesztése" - honlap és hibabejelentő rendszer kialakítása -, valamint a kiegészítő alkalmazások kifejlesztése - például a Központi Ágynyilvántartó Rendszer hagyományain alapuló rendszer kialakítása, hogy a beteg megfelelő intézménybe kerüljön minél gyorsabban.

A projektnek tehát csak egy része az új honlap, bár kétségkívül ez lesz a leglátványosabb. Kérdés, hogy az állampolgároknak milyen egyéb pluszt hoz a fejlesztés?

Felgyorsul a kommunikáció

Az ÁNTSZ sajtóosztályától megtudtuk: a fejlesztés eredményeként az ÁNTSZ olyan információkat tud majd közzétenni, amelyeket eddig nem. Például influenzajárvány esetén térképet tudnak készíteni arról, hogy hol mennyi a megbetegedés. Ha valaki Budapesten él, az tájékozódhat arról, mennyi beteg van a közelében.

Felgyorsul a kommunikáció az ÁNTSZ és például a háziorvosok között. Ha egy háziorvos megbetegedést észlel, akkor az új rendszernek köszönhetően az ÁNTSZ azonnal értesül róla.

Az ÁNTSZ-hez rengeteg adat fut be e-mailben, papír alapon, ezek az adatok a jövőben amellett, hogy automatikusan egy helyen tárolódnak majd, hamarabb és pontosabban is érkeznek be. Ha lezárul a projekt, mindemellett gyorsabb lesz az ügyintézés például azok számára, akik étrend-kiegészítőt akarnak engedélyeztetni. Esetükben a papír alapú ügyintézést felváltja az elektronikus.

Orbán Viktor belföldi útjai képekben

Nézegess képeket!

Elolvasom

Vészhelyzetnél is segít

Gyorsabb lesz az információáramlás vészhelyzetekben is, a térinformatikai adatbázis kialakításával, illetve a kockázati tényezők térképi megjelenítésével, pontos földrajzi behatárolásával a honlap információt ad a katasztrófa által kiváltható további veszélyről, hatásokról - például arról, hogy milyen egyéb veszélyforrás található a katasztrófa helyszínén vagy közelében.

Mint megtudtuk, a projekt 85%-át állta az EU, a fennmaradó 15%, vagyis közel 266 millió forint pedig a központi költségvetéséből származik.

Ezt is szeretjük