Mi a közös a Jobbikban és Gyurcsány Ferencben?

Érdekes mentelmi ügyek

Az Országgyűlés eddig csak jobbikosokat adott ki, az első kivétel Gyurcsány lehet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Országgyűlés 2010-2011-es működése során csak jobbikos képviselők mentelmi jogát függesztette fel, fideszesekét, MSZP-sekét, LMP-sekét nem. Az egyetlen kivétel Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, az MSZP egykori elnöke lehet.

A Parlament.hu-n található adatok szerint 2010 júniusától napjainkig több mint 60 esetben döntött az Országgyűlés a mentelmi jogokat illetően, viszont mindössze öt esetben függesztették azt fel, ráadásul mind az öt esetben jobbikos képviselő volt az érintett.

Pedig ügy akadt bőven, csak Meggyes Tamás fideszes képviselőnek volt kilenc, Szekó Józsefnek pedig tíz. A mentelmi ügyek főszereplői egyébként főként kormánypártiak, a képviselők közül összesen mintegy 20 tartozik vagy a Fideszhez vagy a KDNP-hez. Gyurcsánnyal együtt hét MSZP-s képviselőnek volt mentelmi ügye, a Jobbik részéről szintén hét főnek, az LMP-sek közül csak Schiffer Andrásnak, a függetlenek közül pedig csak Molnár Oszkárnak.

Az ügyek

Samu Tamás Gergő

Samu Tamás Gergő ellen a Budapesti Nyomozó Főügyészség csoportosan és felfegyverkezve elkövetett hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt indított eljárást, a gyanú szerint a képviselő még 2008-ban, a márciusi nemzeti ünnepen egy fadarabot és egy üveget dobott a Készenléti Rendőrség sorfalába, és megrúgta az egyik rendőr pajzsát. A jobbikos képviselő külön kérte mentelmi jogának felfüggesztését.

Novák Előd

Novák Előd, a Jobbik alelnöke egy 2006-os ügy miatt került a mentelmi bizottság elé. A képviselő ávósnak és hazugnak nevezett egy rendőrt, az ügyészség becsületsértés vétsége miatt indított ellene eljárást.

Képek! Így néz ki Dúró Dóra és Novák Előd gyermeke

Nézegess képeket!

Elolvasom

Staudt Gábor

Staudt Gábor ügyében patthelyzet alakult ki a mentelmi bizottságban, négyen mondták azt, hogy fel kellene függeszteni a mentelmi jogát, négyen pedig azt, hogy nem. Staudt Gábor ellen Balajti László, a Nemzetbiztonsági Hivatal korábbi, az Alkotmányvédelmi Hivatal jelenlegi főigazgatója tett feljelentést, amiért a képviselő korábban azt állította róla, hogy a Budapesti Katonai Ügyészség gyanúsítottként hallgatta ki. Bár a mentelmi bizottság nem tudott dönteni, az Országgyűlés úgy határozott, hogy kiadja Staudtot, és felfüggeszti a mentelmi jogát.

Zagyva György Gyula

Zagyva György Gyulának zaklatás vétsége miatt kell bíróság elé állni, amiért a gyanú szerint a Magyar Sziget nevezetű fesztiválon két újságírót fenyegetett, miközben "a kezében lévő ostorral hadonászott". A képviselő kérte mentelmi jogának felfüggesztését, és tagadta, hogy ilyesmit tett.

Rubi Gergely

Rubi Gergely ellen egy hajdúhadházi férfi tett feljelentést becsületsértés miatt. A feljelentés szerint Rubi a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület egyes tagjaival a férfit becsületének csorbítására alkalmas kifejezésekkel illette, továbbá meglökte, miközben a férfi a városőrség feladatkörét látta el. Rubi is kérte mentelmi jogának felfüggesztését.

Vezető politikusaink - Tarlóstól Vonáig

Nézegess képeket!

Elolvasom

Egy másik ügyben Rubi ellen rágalmazás miatt tett feljelentést a Hajdú-Bihar Megyei Polgárőr Szövetség, amiért azt nyilatkozta, hogy a szervezet polgárőrei nem mertek fellépni a bűnelkövetők ellen, "beérték azzal, hogy délutántól estig pár órát kint voltak, majd hazamentek lefeküdni". Rubi ez esetben is kérte mentelmi jogának felfüggesztését.

Gyurcsány Ferenc ügye

A volt miniszterelnökről egyelőre nem döntött az Országgyűlés, csak a mentelmi bizottság mondta azt, hogy fel kellene függeszteni a mentelmi jogát. Gyurcsányt hivatali visszaélés miatt hallgatná ki gyanúsítottként az ügyészség a Sukoró-ügyben, és Gyurcsány a jobbikosokhoz hasonlóan kérte mentelmi jogának felfüggesztését.

Magyar politikusok egykor és most

Nézegess képeket!

Elolvasom

A volt miniszterelnök, miután múlt csütörtökön a mentelmi bizottság irodájában megnézte az ügyészség által küldött dokumentumokat, az MTI beszámolója szerint azt mondta: a legfőbb ügyész szerint az róható a terhére, hogy 2008 májusában a sukorói kaszinóberuházást tervező befektetőkkel folytatott parlamenti megbeszélésén kifejezte támogatását, és "ezzel - hivatali hatáskörét túllépve - lényegében döntést hozott" a projekt jövőjéről.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Megítélése szerint azonban az ügyészségi iratok cáfolják ezt, a telekcsere érvénytelenítéséért folyó polgári perben meghallgatott tanúk ugyanis egybehangzóan azt állítják, hogy a parlamenti tanácskozáson nem született döntés, ő pedig mindenkit arra kért, hogy a jogszabályok betartásával végezze a munkáját.

Ezt is szeretjük