Magyar tudósok a képességek matematikáját vizsgálják: nagy áttörést hozhat a kutatás

Az emberi agy és a mesterséges intelligencia működését kutatják az MTA kutatói.

Mesterséges intelligencia és a képességek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A mesterséges intelligencia és a valós rendszerek matematikáját vizsgálják magyar kutatók, akik németországi majomkísérletek eredményeit értékelve találtak különbséget a rendszerek működési elvei között. A mesterséges intelligencia a mesterséges rendszerekben megpróbálja reprodukálni a valós képességeket, ilyen például a látás.

Azt a matematikát kutatják, mely ezek mögött a valós képességek mögött rejlik - magyarázta Orbán Gergő, az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont munkatársa az M1 aktuális csatorna hétfői műsorában. - A mi feladatunk az, hogy a biológiai rendszerek mögött találjuk meg ugyanezt a fajta matematikát - mondta el a kutatócsoport vezetője egy nemrég megjelent publikáció kapcsán.

Hozzátette: munkájuk során azt vizsgálják, hogy a különböző rendszerek működési elve, matematikája mennyiben hasonlít vagy tér el egymástól. A kutatás eredményei az agy működésének jobb megértését segítik. Elmondása szerint a mesterséges neurális hálózatok alapján megjósolható, hogy nehezebb helyzetben hogyan ismerjük fel a külvilágot.

Ehhez képest majmokat vizsgálva azt tapasztalták, hogy a biológiai rendszerek matematikája valamilyen módon eltért a mesterséges rendszerekétől. A különbséget úgy foglalta össze a kutató, hogy, míg a mesterséges technológia azt a bizonytalanságot, ami azzal kapcsolatos, hogy miként értelmezzük a világot, nem tudta reprezentálni, addig az agy által megvalósított matematika képes volt erre.

A kutatók Wolf Singer, az MTA külső tagjának frankfurti laboratóriumában végzett majomkísérletek eredményeit értékelve arra jutottak, hogy az agy egyfajta belső modellhez viszonyítva érzékeli a külvilágot. A majom idegsejtjei tehát segítenek megérteni, hogy mely matematikai elvek képezik a biológiai intelligencia alapját.

Fotók: Getty Images.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Budapestet mutatták meg a mesterséges intelligenciának: vicces dolgot mondott róla

A Microsoft mesterséges intelligenciával működő felismerő programja a feltöltött képeken szereplő dolgokat algoritmussal azonosítja be. Pontosabban próbálja beazonosítani, hiszen a program egyelőre nem működik tökéletesen.

Budapestet mutatták meg a mesterséges intelligenciának: vicces dolgot mondott róla

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük