5 apróság, ami elárulja, hogy AI által generált képet nézel: ezek segítenek eldönteni

Érdemes az ösztöneidre is támaszkodni, ha gyanús fotót látsz.

Mesterséges intelligencia - fotók
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amióta létezik fényképezés (sőt: festészet!) a képeket azóta próbálja az ember manipulálni. Míg évszázadokkal ezelőtt még aprólékos emberi munka révén volt erre lehetőség, ma a technológiai fejlődésnek köszönhetően a mesterséges intelligencia végzi el ezt a munkát. 

5 apróság, ami elárulja, hogy AI által generált a kép

Az AI - artificial intelligence - által generált képek megtévesztően élethűek, ám vannak olyan apró részletek, melyeket alaposan szemügyre véve sikerülhet felfedezni, hogy a kép nem valódi.

Fura érzésed van tőle

A mesterséges intelligencia által készített képek napról napra valósághűbbé válnak. Ami jó hír, hogy az embernek van egyfajta természetes ösztöne, melynek révén gyanút foghat, hogy nem valódi fotóval áll szemben. Ehhez azonban az kell, hogy kicsit lelassíts, és figyeld meg alaposan a kérdéses képet. Ha a tanulmányozás közben egyfajta fura érzés kerít hatalmába, az nem véletlen. Már kifejezés is van rá: uncanny valley-nek, vagyis titokzatos völgynek hívják a jelenséget. A mesterséges intelligencia által létrehozott karakter minél emberszerűbben néz ki, annál határozottabban tapasztalhatod ezt a zavaró, kellemetlen érzést a kép nézése közben.

Nézd a kezét!

A jelenleg használt mesterségesintelligencia-programok által létrehozott kezek még nem elég élethűek. Emiatt előfordulhat, hogy a képen szereplő embernek hat ujja van, az ujjak különös pózban vannak, esetleg mindegyik egyforma hosszúságú.

Figyeld a szemét!

A kezekhez hasonlóan a szemek is árulkodóak lehetnek. Az emberi pupilla kör alakú, illetve a szemekről visszaverődő fénynek is ugyanott kell lennie a két szemben. A mesterséges intelligencia által generált fotók esetében azonban előfordul, hogy furcsa árnyék keletkezik a szem közepén. Nem csak a fotók, de az úgynevezett deep fake videók esetében is árulkodó a szem. Mivel a mesterséges intelligenciának szinte kizárólag nyitott szemű emberek képeit mutatják meg, így az AI által generált videók digitálisan létrehozott személye szinte egyáltalán nem pislog.

A cikk az ajánló után folytatódik

Miért félünk attól, amit nem ismerünk?

Hogyan formálja a mesterséges intelligencia a mindennapjainkat?

A Femina Klub októberi vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között a mesterséges intelligencia rejtelmeiről beszélget. Vajon hogyan fog alakulni a világunk a mesterséges intelligencia térhódításával? Milyen szerepe lesz az AI-nak mindennapjainkban?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Árulkodó feliratok

Ha fura tetoválások vagy értelmes szöveggé össze nem olvasható, összefolyt felirat látható a képen: akár a generált személyen, akár a háttérben, az szintén gyanús jel lehet. A mesterséges intelligencia ugyanis csak azokból a képekből dolgozik, amiket mutattak neki, és nem mindig tudja, hogy melyik részletre kell jobban odafigyelnie.

Fények és árnyékok

A fények és árnyékok reprodukálásában a mesterséges intelligencia még nem túlságosan erős. Épp ezért fordulhat elő, hogy - különösen, ha ablak, esetleg tükröződő felület van a képen - az árnyékok és a fények nem éppen oda kerülnek, ahol lenniük kellene.

Így képzelték az emberek 30 éve a mesterséges intelligenciát, és ilyen lett helyette

Íme nyolc eset, amikor a mesterséges intelligencia mémek ihletője volt.

Elolvasom

Forrás: www.nationalgeographic.com

Ezt is szeretjük