Ki diagnosztizál jobban, a háziorvos vagy a mesterséges intelligencia? Az egészségügy jövője az AI-világban
Az orvostudomány jövőjét részletezzük a mesterséges intelligencia előretörésének tükrében.
A mesterséges intelligenciát életünk számos pontján hasznosítjuk már napjainkban is - olyan területeket is érintve, melyekre sokan nem is gondolnának.
Az emberi agy rendkívül összetett és szinte végtelen potenciállal rendelkező gépezet, mely olyan teljesítményre képes, ami több mint valószínű, hogy egyedülálló az egész univerzumban. Egy dolog azonban velejárója fajunk létformájának: a hibázás. Márpedig, ha valahol mindenképp a hibaszázalék minimalizálására szükséges törekedni, az az egészségügy, vagyis az orvoslás.
Az egészségügy jövője az AI-világban
Mindannyian úgy kívánjuk, hogy az orvosi ellátás saját magunk és szeretteink esetében egyaránt gyors, pontos és összességében, amennyire lehetséges, pozitív élmény legyen. Hazánkban ez egyelőre számos ok miatt nem sűrűn valósul meg. Lássuk tehát, miként járulhat hozzá a mesterséges intelligencia az egészségügy innoválásához.
A ChatGPT hatékonyabban diagnosztizál, mint a háziorvosod?
A Szegedi Biológiai Kutatóközpont Biofizikai Intézet és az SZTE kutatói orvosdiagnosztikai eszközként vetették be a népszerű openAI chatbotot, mely szakemberekhez mérhető eredményességgel dolgozott. Sőt, amely esetekben a valódi orvosok helytelen diagnózist állítottak fel, a ChatGPT 40 százalékban helyesen ítélt. Egy másik esetben az AI 83,5 százalékos pontossággal diagnosztizált, ami megközelítőleg megegyezett a neurológusok eredményével. Egyértelműnek tűnik tehát, hogy az orvoslás területén is remek segítséget nyújthatnak a különböző AI-alapú nyelvi modellek - különösen úgy, hogy folyamatos tanulási folyamatokon, fejlesztésen mennek keresztül.
Betegségfelismerés és diagnosztizálás
AI-rendszerek már napjainkban is írnak fel recepteket, illetve optimalizálják a betegek kezelésének sorrendjét tüneteik súlyosságának függvényében - már ezen újítások is gyorsítják a folyamatokat, és minimalizálják az emberi hiba lehetőségét.
A mesterséges intelligencia nem fárad el, nem szükséges pihennie. Folyamatosan monitorozni tudja a betegek életjeleit, illetve a legapróbb eltéréseket, melyek növelhetik a rizikófaktorokat. Míg a szívmonitor adatot szolgáltat, az AI elemzi azokat, és komplex diagnózist állít fel. Az IBM például olyan prediktív mesterségesintelligencia-modellt dolgozott ki, amely 75 százalékos pontossággal kimutatja újszülöttek esetében a szepszist.
Egyénre szabott kezelés
A nem túl távoli jövőben virtuális AI-rendszereket alkothatnak szakértők, melyek valós időben 0-24-es ellátást biztosíthatnak a beteg számára. Döntéseiket korábbi orvosi papírok, leletek, a beteg kórtörténete és egyéni szükségletei, preferenciái alapján hozzák majd meg.
A ritka és a legtöbb esetben rövid viziteket - amelyek esetében sokszor rendre új orvossal találkozik a beteg - felválthatja a jövőben a precízebb, gyorsabb és minden szükséges információval ellátott AI-asszisztens.
A képalkotó diagnosztika jövője
A képalkotó diagnosztika esetében már a jelenben is elhanyagolhatatlan szerepe van az AI-nak. Kutatások szerint a mesterséges intelligencia legalább annyira effektíven detektálja a mellrák korai jeleit, mint a radiológusok. Emellett kezelhetőbbé teszi azt a felbecsülhetetlen számú képet, amelyekkel a klinikusok dolgoznak.
Gyógyszerfejlesztés
A gyógyszerkutatás és -fejlesztés, mondanunk sem kell, költséges művelet. Az új medicinák tervezésében és a különböző gyógyszerkombinációk kialakításában kulcsfontosságú feladata lesz az AI-nak. 10-14 év kutatómunkával jár egy új típusú gyógyszer kifejlesztése, gyakran több milliárd dollárnyi befektetett tőkével, hozzátéve, hogy sok esetben eredménytelenek a próbálkozások. Az AI a költségcsökkentésben és a tervezési folyamatok során is kiemelt szerepet kaphat.
Hibaszázalék- és költségcsökkentés
A két tényező erősen összefügg, az AI pedig mindkét fronton jeleskedik. Hozzájárulhat az orvosi hibák csökkentéséhez az AI-asszisztens bevezetésével, mely a különböző csalások és visszaélések számát is mérsékelné, illetve hatékonyabb adminisztratív és klinikai munkafolyamatokat eredményezhet.
Orvos és beteg kapcsolatának tényezője
Valamennyi olvasónk bizonyosan csöppent már abba az élethelyzetbe, amikor sürgősen el szeretné érni a háziorvosát, azonban pont számára nem megfelelő időpontban praktizál aznap, vagy épp nem elérhető semmilyen felületen. Az AI a jövőben 0-24-ben elláthat betegtámogatói tevékenységeket, egyszerű kérdések és válaszok függvényében irányíthatja a beteget a megfelelő és hasznos információforrás felé. Nem beszélve arról, hogy egyre növekszik a mesterséges intelligencia diagnosztikai képessége.
A hazai jövőkép
A Semmelweis Egyetem innovációs igazgatója, Szigeti Gyula és Bubori Zsolt, az EIT Health régióért felelős vezetője már 2021-ben kiírt egy pályázatot "Befektetés a jövőbe" címmel. Olyan fejlesztéseket szeretnének létrehozni a jövőben, melyek gyorsítják a reakcióidőt és a terápiákat is - és itt jön a képbe az AI. Elmondásuk alapján a cél a képalkotás és a patológia területén innovatív alkalmazások és megoldások előremozdítása, emellett a klinikai döntéshozatal gyorsítása, támogatása. Az adatmenedzsment kérdése sem elhanyagolható, ami a big data alatt képződött adatmennyiséget alakítja át valódi, a döntéshozatalhoz szükséges információkká.
Ma az AI-megoldások 50-60 százaléka ezekből a területekből építkezik - nyilatkozta Bubori. Szigeti hozzátette, hogy a gyógyszer- és hatóanyagfejlesztés AI-alapú innoválására is nagy hangsúlyt fektetnének.
Óriási veszélyt jelenthet a nőkre a mesterséges intelligencia térhódítása: egy új technológia hátborzongató jövője
Nem minden szempontból szerencsés az AI használatának elterjedése.
Óriási veszélyt jelenthet a nőkre a mesterséges intelligencia térhódítása: egy új technológia hátborzongató jövője
Nem minden szempontból szerencsés a mesterséges intelligencia használatának elterjedése.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)